Farbenie rohov na ružovo má zachrániť tisíce nosorožcov a slonov. Čo za tým stojí?

Nosorožcov každý rok pomaly ale isto ubúda. Nie je to ani tak preto, že sa zmenšuje ich prirodzené prostredie ale všetko to je zapríčinené pytliakmi. V Južnej Afrike prišli s inovatívnou metódou, ako im v tom zabrániť. Tie sa vo väčšine prípadov vyvážajú do Ázie. Ceny sa pohybujú v niekoľkých desiatkách tisíc eur za kus.  V súkromnej rezervácií Sabi Sand, ktorú by ste našli v najjužnejšej časti Krugerovho národného parku, vymysleli v roku 2013 zaujímavé riešenie proti pytliakom. Stovke nosorožcov a slonov ochrancovia prírody vstrekli do rohov špeciálnu latku, po ktorej sa im rohy zafarbili do ružova.

Zdroj: dailymail.co.uk, takepart.com

foto: takepart.com

Kvôli farbe rohov o ne majú pytliaci menší záujem, lebo pre ľudí je tato farba zvláštna na kloch a nechcú ich kupovať na čiernom trhu a predovšetkým ju ľahko vidieť na letiskových skeneroch.  Zatiaľ čo normálny roh nosorožca je pre tieto prístroje prakticky neviditeľný, použitá farba colníkov okamžite upozorní, že niečo nie je v poriadku.

Takto dopadnú mnohé nosorožce a slony

Zdroj foto: watchingthesunbake.blogspot.sk

To ale nie je všetko. V ružovej látke, ktorá je vstreknutá do rohov je jed. Ide o vysokú koncentráciu prostriedku proti kliešťom. Pre nosorožcov a slonov je neškodná Pre človeka už ale nie. Pokiaľ s ňou dlhodobejšie príde do styku, môže vyvolať nevoľnosť, vracanie, kŕče. Paradoxne tieto príznaky by mali rohy zo slonov a nosorožcov tieto príznaky liečiť.

Zdroj foto: fightforrhinos.com

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Nosorožcov každý rok pomaly ale isto ubúda. Nie je to ani tak preto, že sa zmenšuje..." />