20 ročný študent prišiel so skvelým nápadom ako vyčistiť celý oceán

Mladý študent Boya Slat sa rozhodol, že vyčistí oblasť v Tichom oceáne. Tá je známa tým, že sa v nej vďaka prúdom vody každoročne nahromadí veľké množstvo odpadkov.

Každý rok sa tu vyprodukuje takmer 300 miliónov ton odpadkov. Čísla nepustia. V oceánoch pláva okolo 5 triliónov kusov plastového odpadu. Tak obrovské množstvo odpadkov má neblahí vplyv na životné prostredie a aj na živočíchy v ňom. Študent menom Boyan napísal až 500 stranovú prácu v ktorej sa venoval 50-tim otázkam životného prostredia v oceáne. Ako ho zachrániť a ako spracovať odpad v ňom. Túto správu aj demonštratívne zviazal do odpadu.

the-ocean-cleanup-plan-boyan-slat-4

 Mladík prišiel s organizáciou Ocean Cleanup Foundation, ktorá vyvíja plaváky o veľkosti 10 kilometrov. Tie by mali zachytávať nahromadený odpad na hladine a zachovať tak ekosystém pod hladinou. Podla odhadov by tento spôsob mohol za 10 rokov odstrániť až 42 percent odpadu. To je asi 70 miliónov kilogramov plastového odpadu. V tejto chvíli sa skúša prvý prototyp o dĺžke 2 kilometrov, ktorý spustia v Japonsku. Finálny produkt má byť spustený v roku 2016 a pôjde o najväčšiu plávajúcu stavbu na svete.

info: theoceancleanup.com

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Mladý študent Boya Slat sa rozhodol, že vyčistí oblasť v Tichom oceáne. Tá je známa tým,..." />