Viete aké nebezpečenstvo vzniká, keď zapnete klímu v aute po naštartovaní motora?

Vy a Vaši spolucestujúci ste vystavení nebezpečenstvu stále, keď naštartujete a zapnete klimatizáciu. Určite chcete vedieť prečo… Dnes už ťažko niekto necháva otvorená okná na aute, dokonca ani ak je zaparkované v tieni. Isto ste nevedeli, že v klimatizácii a jej potrubiach sa vytvorí približne 400 až 800 mg benzénu. Ak je však Váš štvorkolesový miláčik zaparkovaný na teplote vyššej ako 16 ˚C, dokáže naakumulovať 40x viac benzénu, t. j. 2 000 až 4 000 mg.

A čo to znamená? Jednoducho že vždy, keď vojdete do auta so zatvorenými oknami, prakticky inhalujete benzén. Ide o nebezpečný a škodlivý toxín pre obličky, ale aj pečeň a kostné tkanivo. Znepokojúcejšie ale je, že telu trvá oveľa dlhší čas, kým sa ho zbaví. Manuály k autám výslovne odporúčajú otvoriť okná pred naštartovaním, hoci nevysvetľujú prečo.

Výskumy ukázali, že klimatizácia v aute predtým, než začne ochladzovať vzduch ho najprv ohreje a vypustí von spolu s benzénom. Uistite sa preto, že po naštartovaní necháte na pár minút otvorené okná, počas ktorých spustíte aj klimatizáciu. Takýto postup zachovajte stále predtým, než použijete Váš dopravný prostriedok, až kým sa to nestane rutinou. Je to pre Vaše dobro. Takto ochránite telo pred toxínmi, pretože lepšia prevencia než liečba. Inak môžu byť následky veľmi vážne.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Vy a Vaši spolucestujúci ste vystavení nebezpečenstvu stále, keď naštartujete a zapnete klimatizáciu. Určite chcete vedieť..." />