V tomto mestečku sa nájomne nezmenilo už viac ako 500 rokov. Mesiac nájmu stojí 88 centov

Vedeli ste, že v nemeckom meste Augsburg majú veľkú svetovú raritu? Nachádza sa tú pravdepodobne najstaršie sídlisko na svete a mesačný nájom tu stojí necelé jedno euro.

Fuggerei malé mestečko v meste. V podstate ide o uzavretú, obytnú enklávu vnútri Augsburg, druhého najstaršieho mesta v Nemecku. Založil ho v roku 1516 jeden z najúspešnejších podnikateľov vtedajšej doby Jakob Fugger.  Ročný nájom vtedy robil 1 rýnsky zlatý, teda zhruba 0,88 euro, teda asi 22 korún ročne, plus tri modlitby denne za Fugerrovu rodinu.

zdroj: skyscrapercity.com

Od roku 1516 sa nájomné nezmenilo. Čítate správne. Ak by ste radi získali ubytovanie v tejto štvrti, musíte sa preukázať, že vyznávate katolícku cirkev. Musíte byť chudobný no bez dlhov a aspoň dva roky musíte žiť v meste Augsburg . Pôvodne tu žili  hlavne remeselníci. Asi najznámejším obyvateľom je pradedo slávneho skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta, murár Franz Mozart, ktorý vo Fuggerei žil v rokoch 1681 až 1694 a dnes tu má pamätnú dosku.

Fotka zakladateľa

V obytnom komplexe sa nachádza 67 jednoposchodových domčekov. Celý komplex je obkolesený múrom ako typické stredoveké mesto a všetkých jeho osem brán sa o desiatej večer zamyká. Dokonca sa v mestečku nachádza aj protiletecký kryt, pretože mesto bolo v Druhej svetovej vojne bombardované spojencami. Dokopy je tu 147 bytov. Každý má veľkosť 60 metrov štvorcových. Obsahuje všetky moderné výdobytky techniky. Každý dom má dokonca svoju vlastnú záhradku.

Mestečko je dodnes financované nadáciou, ktorú pred takmer 500 rokmi založil Jakob Fugger. Príjmy dnes do nej plynú hlavne z prosperujúcich lesných podnikov, ďalším zdrojom je výber vstupného za turistickú prehliadku mestečka. Za štyri euro, čo je štvornásobok nájomného, ​​sa môžu turisti prejsť jeho ulicami, navštíviť múzeum, pozrieť si ukážkový byt a posedieť v typickej nemeckej reštaurácii

Každý  byt má svoj samostatný vchod

Kúpeľňa

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Vedeli ste, že v nemeckom meste Augsburg majú veľkú svetovú raritu? Nachádza sa tú pravdepodobne najstaršie sídlisko..." />