Vieš kde sa nachádzajú najšpinavšie miesta v každej domácnosti? Pomôžeme ti aj ako sa ich zbaviť!

V každej domácnosti sú miesta, na ktoré sa zabúda, pretože nie sú vidieť, alebo im nevenujeme pri upratovaní tak veľkú pozornosť, akú si zaslúžia. Pritom špina, ktorá sa tam usadzuje, môže byť nebezpečná, pretože obsahuje škodlivé plesne a baktérie. Kde nájdeme tá najšpinavšie miesta?

Vodovodné kohútiky

Ak je súčasťou vášho kohútika perlátor vody, je dobré ho zhruba každé dva mesiace odskrutkovať a vložiť aspoň na 15 minút do octu. Všetky súčasti potom jemne očistíme malou kefkou (najlepšie zubnou) a vrátime ich na miesto.

Úchyty a vypínače

Myslite na madlá a úchyty u chladničky, vypínače a tiež na splachovadlo na WC. Sú malé a pri upratovaní ich ľahko prehliadneme. Dotýka sa ich ale každý, a preto sa na nich môžu držať mikróby. Najlepšie ich očistíme handričkou z mikrovlákna namočenou v čistiacom prostriedku.

Horná plocha kuchynských skriniek

Na skrinky hore sa veľmi nikto z nás nepozerá a je ťažké sa k týmto miestam dostať. Najlepšie je občas vyliezť na stoličku s vysávačom, ale aj zmeták či prachovka odvedie dobrú prácu. Keď budeme hornú plochu skriniek čistiť každý mesiac, nemusíme sa báť nánosov prachu a špiny.

Vaňa

Voda po kúpaní je plná baktérií a plesní. Vane s vírivkou sú v tomto ohľade najhoršie, pretože voda zostáva v rúrkach a baktérie a plesne v nej môžu rásť a dostávať sa potom do vody, v ktorej sa kúpeme. Po každom kúpeli by sme teda mali vaňu osušiť a pravidelne ju dezinfikovať. Na dezinfekciu postačí peroxid vodíka v spreji, nie je potrebné používať prípravky obsahujúce chlór a iné jedovaté chemikálie.

Vnútro chladničky

Zalepené fľaštičky a poháre a zvyšky rôznych potravín vytvárajú v chladničke pekne nepríjemné prostredie. Na chladničku by sme nemali používať žiadne silné čistiace prostriedky, stačí horúca voda s trochou jari.

 

Kuchynský drez

Drez je vraj ďaleko špinavší než toaleta po spláchnuti. Môžu za to malé čiastočky jedla, ktoré sa nachádzajú v neustále vlhkom prostredí. Drez je potrebné umývať denne a raz či dvakrát týždenne dezinfikovať.

Steny okolo WC

Najskôr tušíte, že je to zlé, ale netušíte, ako veľmi. Keby ste si na steny na na toalete posvietili UV svetlom, budete chcieť strhnúť múry a začať znova stavať. Najlepšie sú na ne čistiace prostriedky, ktoré obsahujú enzýmy. Tie rozložia organickú hmotu. Prostriedok je dobré nechať pôsobiť niekoľko minút a potom utrieť handričkou.

Diaľkové ovládače

Ovládačov sa dotýkame rukami vo všetkých štádiách čistoty. Veľmi často ich nečistíme, dokonca väčšinou ani vtedy, keď sme chorí a celý deň prepíname kanály. Najlepšie je čistiť ich vatou namočenou v alkohole.

Vnútro pohárov na zubné kefky

Poháre so zubnými kefkami sa často nachádzajú v blízkosti toalety, a tak sa do nich dostávajú pri splachovaní čiastočky fekálií. Rozhodne by sme mali kefky mať v kelímku, ktorý sa ľahko čistí. Najlepšie sú také, ktoré môžeme umyť v umývačke riadu. Ak ich nemôžeme dať do umývačky, je potrebné ich občas dezinfikovať.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
V každej domácnosti sú miesta, na ktoré sa zabúda, pretože nie sú vidieť, alebo im nevenujeme..." />