Viete ako často by sme sa mali sprchovať? Prečítajte si názor odborníkov

Woman showering

Tak schválne – koľkokrát týždenne sa sprchujete? Pravdepodobne mi poviete, že aspoň sedemkrát. Väčšina ľudí totiž navštívi kúpeľňu a sprchu minimálne raz denne. Lenže názory niektorých odborníkov sú v tomto prípade odlišné.

Existuje mnoho teórií o tom, ako často by sme sa mali umývať. V závislosti na tom, akú máme pleť a vlasy, môže byť totiž dennodenné kúpanie prospešné, ale aj na škodu. Napríklad v prípade, keď máte citlivú pokožku. Ak má človek jemné vlasy, tak by sa mu pri prehnanej hygiene mohli začať štiepiť.

Späť k Rimanom

Podľa profesora Stephena Shumacka, predsedu Austrálskej dermatologickej spoločnosti, by sme sa mali umývať len v tú chvíľu, keď je to skutočne potrebné. „Je to záležitosť až posledných päťdesiatich, šesťdesiatich rokov, vtedy sa kúpeľne so sprchami začali stávať v domácnostiach samozrejmosťou,“ opisuje. Kúpanie tak začalo byť na dennom poriadku ani nie tak z nutnosti hygienické, ale tej sociálnej.

Na druhú stranu – hoci technické vymoženosti sú otázkou posledných desaťročí, o tom, ako je kúpeľ pre organizmus dôležitá, nás presviedčali už starí Rimania, ktorí sa v kúpeľoch vyložene vyžívali. Podobne na tom boli aj Egypťania alebo Gréci.

Je to chémia

Avšak či už to v sebe máme geneticky zakódované alebo nie, v dnešnej spoločnosti je úplnou samozrejmosťou a vlastne až slušnosťou, že človek vonia. Pritom ale iba žľazy v podpazuší a slabinách vytvárajú ten „zápach“, ktorý sa snažíme za každú cenu zamaskovať. Nie sú po celom tele.

Tým, že sa snažíme eliminovať tento „zápach“, si tiež však uberáme šance na zoznámenie sa s „tým pravým“. Každý z nás má špecifické pižmo, ktoré my sami na sebe necítime, ale náprotivok áno. A dôležité je, aby si dvaja ľudia navzájom voňali, aby medzi nimi prebehla „tá chémia“.

Porucha ochrany pred infekciami

Shumack tiež upozorňuje na to, že prehnaným kúpaním spôsobujeme „odmastenie“ kože, teda že sa zbavujeme telesného oleja, ktorý má chrániť naše podkožné bunky. Tie zase chránia organizmus pred tým, aby sa do neho dostali infekcie alebo vírusy. Koža sa tiež potom rýchlejšie vysušuje, lúpe sa a vytvára podmienky pre niektoré kožné ochorenia, ako je potrebné ekzém.

Iný odborník zase zastáva názor, že by ľudia mali venovať hygiene rôznych partií tela rôzne dlhú dobu. Podľa neho by ľudia mali venovať väčšiu pozornosť umývaniu rúk a intímnych partií, kde reálne hrozí nákaza nejakou infekciou. Keby sme užívali pravidelne a poctivo bidet, potom by stačilo, aby sme sa celí kúpali raz dvakrát týždenne.
Okrem toho striedmejšie sprchovanie by pomohlo vo viacerých ohľadoch. Ruky by si mädlili ochrancovia prírody, ktorí dlhodobo tvrdia, že príliš plytváme vodou. A čo vy? Príde vám v poriadku sprchovať sa len raz týždenne?

zdroj:http://prozeny.blesk.cz/ foto: highfiveblogs.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Tak schválne – koľkokrát týždenne sa sprchujete? Pravdepodobne mi poviete, že aspoň sedemkrát. Väčšina ľudí totiž..." />