Idete v lete na dovolenku k moru? Toto by ste potom mali vedieť. Môže vám to zachrániť život

Veľa ľudí, ktorí milujú plávanie v mori alebo oceáne sa pri tom cítia úplne bezpečne. Napriek tomu si mnohí z nich neuvedomujú ako málo stačí k tomu aby od zábavky na pláži došlo až k utopeniu. Mnohokrát sa pri takýchto nešťastných udalostiach  dáva za vinu alkohol. Avšak, viac ako alkohol je na víne spätný prúd.

 

get-rid-sunburn-the-single-most-effective-method.w1456

 

get-rid-sunburn-the-single-most-effective-method.w1456

get-rid-sunburn-the-single-most-effective-method.w1456

Čo robiť v prípade ak sa dostanete do takého prúdu?

  1. Nepodľahnite panike

Ak sme v stave paniky, naše správanie je korigované pudom sebazáchovy, v tomto prípade je oveľa náročnejšie prijímať racionálne rozhodnutia. Ak viete čo v takej situácii mate robiť mate takmer istotu, že sa vám nič nestane.

  1. Šetrite si sily!

Nebojujte s prúdom tým, že sa budete okamžite snažiť plávať proti prúdu späť k brehu. Bohužiaľ tým nedosiahnete nič iné ako to, že sa vyčerpáte. Namiesto plávania k brehu plávajte paralelne s ním. Ak je prúd široký len okolo 5 metrov, nemali by ste mať žiaden problém z toho veľmi rýchlo uniknúť.

  1. Čo robiť ak je prúd široký (napr. 20 metrov)?

V tomto prípade to nebude až tak jednoduché. Ak si uvedomíte, že z prúdu nemôžete len tak uniknúť, zachovajte pokoj a nepodľahnite panike. Relaxujte a nechajte sa unášať. Znie to bláznivo ale prúd nebude trvať až tak dlho, zastaví sa do 5 minúť. Ako náhle to prestane, pokúste sa plávať 50-100 metrov paralelne s brehom a až tak k nemu. Ak sa pokusíte ihneď plávať k brehu je vysoká šanca, že vás prúd opäť chytí a dostanete sa späť na pôvodné miesto. Môžete potom začať od začiatku.

get-rid-sunburn-the-single-most-effective-method.w1456

zdroj:brightside.me

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Veľa ľudí, ktorí milujú plávanie v mori alebo oceáne sa pri tom cítia úplne bezpečne. Napriek tomu..." />