Príbeh na zamyslenie: Prestaňte sa sťažovať a radujte sa zo života

Vždy sa veľmi radi podelíme o niečo negatívne: ako nás niekto naštval, ako na nás bol niekto drzý, kto nás nechápe. Pri tom úplne zabudneme na to, že nám niekto podržal dvere, iný nás pustil pred seba vo fronte alebo sa na nás niekto ďalší proste len usmial. Vŕšime na jednej hromade všemožné ohavnosti – z televízie, internetu, zo sociálnych sietí. Koho zavreli, koho zabili, kto bol podvedený, kto sa rozvádza … Nemusíme takéto správy nijako zvlášť vyhľadávať, zvyšujú predaje, a preto sú ich médiá plné a vypadnú na nás z každej stránky. Málokoho zaujímajú rodiny, kde sa žije pokojne a spokojne, vychovávajú sa deti a všetci sa majú radi.

Potom sa však musíme všetkého toho negatívneho nejako zbaviť. Trápi nás to na duši, pretože tá nebola stvorená na to, aby v nej bol skladovaný ktovieaký odpad. A tak sa začíname sťažovať. Na vládu, na dane, na ceny, na cesty, susedov, šéfov, manžela a deti … Na to, čo nás práve napadne. Náhodnému spolucestujúcemu, alebo známej, ktorú sme práve stretli na ulici. Kamarátke. Kamarátovi. Mamičke. Manželovi. Deťom. Vlastne nie je dôležité, komu.

A čo keby sme sa jednoducho prestali sústreďovať len na to negatívne vo svete? Možno by sme mali to svoje sito preprogramovať, aby zachytávalo iba radostné novinky. Čo keby sme sa vôbec začali rovno radovať? Radovať sa z toho, čo máme. Z toho, čo dobrého sa prihodilo. Čo prestať sa sťažovať na štát a vládu?

Nechať sťažností na šéfa. Veď to prepieranie jeho chýb rovnako nemá žiadny efekt. Dokonalí ľudia na svete jednoducho nie sú. Za svoju prácu ste predsa platení. Samozrejme, že by ste chceli niečo lepšie. To tiež vždy môžete hľadať.  Pokiaľ sa nenaučíte vážiť si nadriadeného, ťažko sa dostanete na jeho miesto.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt happy life

Prestať s hodnotením všetkých okolo. Venovať sa vlastnému životu a nie seriálom o životoch nejakých cudzích ľudí. Kto s kým, kto koho, kto koho kam. Odsudzovaním bohatých sa sami bohatými nestanete. Klebety o ľuďoch vám neprinesú v živote úspech v ničom.  Odsudzovanie tých, ktorí šliapli vedľa, je to vôbec najhoršie. Pretože až vy sami potknete – a na tomto svete zakopne skôr alebo neskôr každý – kto vám podá ruku?
Žiť cudzím životom sa zdá akosi bezpečnejšie a viac zaujímavé. Lenže to nikam nevedie. Verte, že zmysluplnejšie je venovať sa sám sebe. A vidieť v ľuďoch to dobré. Dokonca aj keď toho dobrého je málo. Napriek tomu to existuje.

Prestať sa sťažovať na rodičov a svoje detstvo. Naše detské krivdy sú často vycucané z prsta. Možno nám málokedy hovorili, že nás majú radi. Ale väčšina z nás vyrástla v obyčajných slušných rodinách, kde nás kŕmili, šatili a učili. Mali nás radi tak, ako vedeli a ako mohli. Dali nám život. A vďaka im za to!

Prestať sa sťažovať na partnerov. Mnoho žien je nespokojných, že im manžel málo pomáha, že si ich neváži alebo nevšíma. Skúsili ale niekedy dať mu najavo ako sú rady, že ho majú? Vie každý manžel oceniť tú záplavu povinností, ktoré počas dňa zvláda jeho žena? Vie jej za to poďakovať?

Prestať sa sťažovať na deti. Toľko veľa ich milujeme, ale aj pri všetkej láske k nim sa sťažujeme. Zle spí, zle jedia, robia len hlúposti, nezaujímajú sa o šport. Kamarátia sa bohvie s kým, zle sa učia, večne sa len bijú a sú neposlušné. Na lavičkách pri detskom ihrisku sa niekedy sústredí ohromné množstvo podobného rodičovského bedákania. Niet sa čo čudovať, že deti nepočúvajú. Sú to tiež ľudia. Cítia, ako sa k nim správame. Dobre počuje naše sťažnosti. A všetkému rozumejú – už od plienok.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt happy life

Vidieť ich dobré vlastnosti. Vedieť znášať ich rozmary, ich krízy a ťažkosti. Nerobiť z nich príčinu všetkých svojich nešťastí. Veď niekto nemá deti a modlia sa, aby ich mal, sníva o tom, podstupuje bolestivé operácie. Vážte si svoje malé slniečka, ktoré sa vám narodili.
Prestať čítať všetko to, čo nás zahlcuje negatívymi správami. Čítajte len inšpiratívne veci. Pozerajte sa na to, čo vám pomáha, aby ste sa cítili šťastní. Bavte sa s ľuďmi tak, aby to prinášalo spokojnosť a dobrú náladu všetkým, ktorí sa rozhovoru zúčastnia. Počúvajte to, čo vám prináša radosť a prebúdza optimizmus.

Staňte sa sami slniečkom. Takým, ktoré svetu prináša len láskavosť a lásku. Keď sa sústredíte na to kladné, negatívne sa začne vytrácať samo. Ani si to nevšimnete. A o radosť, ktorú pocítite, sa môžete a musíte podeliť. Radujte sa z priateľov, známych i neznámych, z príbuzných. Inšpirujte iných ľudí k zmene života svojim vlastným príkladom. Inšpirujte svoje deti, aby vedeli žiť na svete šťastnejšie. Dovoľte si byť šťastní len tak, bez zjavnej príčiny. Proste len preto, že ste na svete.

Vyjdite von a radujte sa z počasia. Po daždi sa bude dariť prírode, slniečko nás zahreje a prinesie dobrú náladu. Radujte sa z ľudí, ktorých stretávate. Z malých zázrakov, ktoré sa ustavične dejú okolo nás. Radujte sa zo seba samých. Radujte sa zo života!

No áno, niekedy to nie je jednoduché. A nie všetci vám porozumejú. A niekedy sa vám strašne bude chcieť si zanadávať. Ale je to len vo vašich rukách. Určite si s tým poradíte. To dokážete. Keď naozaj budete chcieť, podarí sa vám to. Jednoducho len začať hľadať to dobré, to kladné – vo svete, v ľuďoch, veciach, okolnostiach. Vidieť to pekné okolo seba a radovať sa z toho. Ako to vedia malé deti.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt happy life

via:iscreamsundae.com / teenslive.info / pronaladu.cz

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Vždy sa veľmi radi podelíme o niečo negatívne: ako nás niekto naštval, ako na nás bol..." />