Viete koľko jedia olympijskí medailisti denne? Pozrite sa na ich jedálniček. Zvládli by ste to aj vy?

Mnoho ľudí si myslí, že si športovec odopiera sacharidy ale v skutočnosti to nemusí byť tak. Ak sa zamýšľate nad tým, aké jedlo dodáva energiu takým najrýchlejším, najzdravšie vyzerajúcim atlétom tak, pozorne čítajte ďalej náš príspevok. Turecký fotograf Umit Bektas vám predstavuje stôl s olympionikmi a ich každodenný príjem jedla. Ako sa ukázalo, v závislosti na cieľoch, ktoré sa majú dosiahnúť je strava dnešných športových hviezd iná.

Merve Aydin, Bežkyňa, 3000 kalórií denne

26-ročná atlétka trénuje niekoľko hodín denne a dodržiava vysoko-proteinovú diétu.

Fatih Avan, hod oštepom , 3500 kalórií denne 

 

Fatih hovorí: možno som sa stal elitným športovcom s dobrými výkonmi, ale som aj skvelý športovec, ktorý môže vyhrať olympijské medaily. Dobrá strava je zásadná pre energiu. Správny výber potravín preukazuje svoju hodnotu pri mojom tréningu. Jesť zdravo sa oplatí.

Nur Tatar, Taekwondo bojovník, 1500 kalórií denne

Športovkyňa, ktorá získala striebornú medailu na 2012 v letných olympíjských hrách v Londýne musela držať nízkokalorickú predsúťažnú diétu: musela schudnúť aby mohla bojovať vo svojej váhovej kategórií.

Mete Binay, vzpierač , 3500 kalórií denne

Mete nikdy nevynechal bohaté raňajky. Jedol veľmi veľa červeného mäsa, aspoň dva poháre mlieka denne a odopiera si sladké dezerty. Krátko pred súťažou si pomáha rôznymi doplnkami stravy a vitamínami. (Dúfajme, že nie steroidami)

Elif Jale Yesilirmak, Wrestler, 3000 kalórií denne

Táto športovkyňa vypije minimálne 5 litrov vody denne a namiesto červeného mäsa má najradšej ryby. Myslí si, že ryba je zdravšia a plná pozitívnejších nutričných hodnôt.

Bahri Tanrikulu, bojovník Taekwondo , 3000 kalórií denne

Tento 3-násobný majster sveta a víťaz striebornej medaily má svoju stravu bohatú na proteiny a samozrejme zásobuje sa svojími prípravkami a multivitamínami. Nezabúda však na dôležitú zložku potravín – ovocie a zeleninu, kde získava prírodný cukor.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Mnoho ľudí si myslí, že si športovec odopiera sacharidy ale v skutočnosti to nemusí byť tak...." />