7 fascinujúcich tajomstiev, ukrývajúcich sa v známych obrazoch o ktorých ste doteraz nepočuli

 Je známe, že aj majstrovské diela, ktoré všetci dobré poznáme, v sebe ukrývajú nejaké to tajomstvo.

112 prísloví naraz

(Holandské príslovia – Pieter Bruegel starší, 1559)

Pieter Bruegel maľoval dediny, ktoré boli obývané ľuďmi reprezentujúci flámske príslovia svojej doby. Celkovo dané dielo v sebe obsahuje 11 identifikovateľné idiómy. Niektoré z nich sú bežne používané dodnes napríklad: plávať proti prúdu, búchať si hlavú o múr, po zuby ozbrojený, veľké ryby jedia malé ryby a tak ďalej.

Iné naopak sú pre ľudskú hlúposť.

Subjektivita umenia

(Bretónska zasnežená dedina – Paul Gauguin, 1894)

Gaugunov obraz Bretónskej zasneženej dediny bol predaný do autorovej smrti len za 7 frankov. Pôvodne to bolo kúpené pod názvom Niagarské vodopády, pretože dražiteľ mal obraz otočený hode nohami a omylom ho pomenoval vodopády a nie dedina.

Skrytý portrét

(Modrá izba – Pablo Picasso, 1901)

 V roku 2008, sa experti rozhodli podrobiť obraz Modrej izby röntgenovému snímku. Odhalili v ňom portrét muža v obleku s motýlikom ako si rukou podopiera tvár. „Keď Picasso dostal inšpiráciu, musel ju ihneď hodiť na plátno… nemohol si však zakaždým kúpiť nové plátno keď chcel nakresliť svoju novú inšpiráciu.“ Vysvetlila kurátorka Susan Behrends Frank.

Ako dielo ožije

(Dážď, hmla a rýchlosť – The Great Western Railway –  J.M.W.Turner, 1844)

V roku 1842 pani Simon cestovala do Anglicka vlakom. Znenazdajky začalo pršať ako z krhle. Postarší muž sediaci oproti nej sa postavil, otvoril okno a vystrčil hlavu. Takto zotrval zo desať minút. Pani Simon bola tak zaujatá, že spravila to isté a začala obdivovať krajinu. Keď o rok na to bola táto žena na výstave Kráľovskej akadémia umenia, bola zaskočená, keď zbadala jeden obraz, ktorý mal pomenovanie „Dážď, hmla a rýchlosť“.

Michelangelová hodina anatómie

(Stvorenie Adama – Michelangelo, 1511)

Niektorí americkí odborníci v odbore neuroanatómie veria, že jedno z Michelangelovích najslávnejších diel obsahuje narážky na anatómiu. Tvrdia, že pravá časť obrazu je anatomicky správa veľkosť mozgu. V skutočnosti môžete nájsť aj tie najnáročnejšie komponenty mozgu, ako napríklad mozoček, zrakový nerv alebo hypofýza. Zároveň nápadný zelený pás sa dokonale zhoduje s vertebrálnou tepnou.

Posledná večera od Van Gogha

(Café Terrace v noci – Vincent Van Gogh, 1888)

Výskumník Jared Baxter tvrdí, že Van Gogh maľba Café Terrace v noci obsahuje skrytú narážku na poslednú večeru od Leonarda Da Vinciho. Ústrednou postavou je dlhovlasý čašník v bielej tunike a je obklopený dvanástimi ľuďmi. Za chrbtom čašníka je taktiež vyobrazený kríž, ktorý je tiež dobrou symbolikou.

Óda na syr

 (Stálosť pamäti –  Salvador Dali, 1931)

Pri vytváraní svojich diel, Dali sa často obracal na neobvyklé zdroje inšpirácie. Niet divu, že jedno z jeho najznámejších diel bol inšpirovaný práve roztápajúcim sa hermelínom.

zdroj: brightside.me

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
 Je známe, že aj majstrovské diela, ktoré všetci dobré poznáme, v sebe ukrývajú nejaké to tajomstvo. 112..." />