A DOSŤ. Viete čo robí slovenská pôrodná asistentka? O tomo sa len tak niekde nedozviete

APôrodná asistentka dokáže na pôrodnej sále nabehať aj 10km a nie každý človek na tejto pozícii vydrží dlho. Na pomoc pri pôrode so všetkými vecami, ktoré sa s tým spájajú potrebuje silný nervový systém!

Aká je vlastne úloha pôrodnej asistentky?

 1. Jej úloha nie je len držať ženinu ruku, keď už ide do tuhého. Zašíva natrhnuté intímne partie, vie všetko o ženskom tele a aj o tele dieťatka. Podľa pôrodnej asistentky s 30-ročnou praxou je najhoršie pomôcť matke prežiť smrť dieťaťa a podporovať ju všetkými možnými spôsobmi.

работа акушеркой

 1. Mnohí sa pýtajú, čo sa stane s placentou. Na internete sa dočítate, že existuje mnoho spôsobov, čo s ňou ďalej. V zahraničí sa napríklad môže konzumovať, pretože obsahuje množstvo živín a vitamínov. U nás to zatiaľ nie je možné, jedine v prípade, že sa o tom dopredu poinformujete. V minulosti sa v Sovietskom zväze uložila do chladnej miestnosti a následne ju predávali do Francúzska, kde z nej vyrábali kozmetické prípravky.

что делает акушерка

 1. Niekedy nebolo bežné, aby boli pri pôrode aj členovia rodiny. V dnešnej dobe dávajú mnohé ženy prednosť „spoločnému“ pôrodu. Asistentky sú často prekvapené výberom rodiacich žien – k pôrodu si volia svojho partnera, ale aj svokru! Byť pri vzniku nového človiečika je okamih, na ktorý človek nezabudne do konca života. Samotný muž dokáže navždy zmeniť svoj výraz tváre, keď si uvedomí, že sa stal otcom.

акушерка в роддоме

 1. Dnes sa už len málokto pozastaví nad tmavšou pokožkou dieťaťa, aj keď sú obaja rodičia bieli. Závisí to od príbuzných z matkinej strany, jej predkov, o ktorých možno ani nikto nevie. Aj ďaleký príbuzný dokáže ovplyvniť to, s akou farbou sa dieťa narodí.

работа акушеркой

 1. Smrť matky pri pôrode či dieťaťa sa vyskytuje len vo výnimočných prípadoch. Oveľa častejšie je, keď sa narodia s vrodenými poruchami. Táto anomália, napríklad 6 prstov na ruke, nie je tak desivá a vyskytuje sa bežnejšie, než si myslíte. Zvyčajne sa prst amputuje skôr, ako dieťa dovŕši 1 rok.

акушерка в роддоме фото

 1. Každé dieťatko je krásne svojím vlastným spôsobom. Práca pôrodnej asistentky sa neobíde bez obdivovania tejto detskej krásy, pretože všetky sú jedinečné.

работать акушеркой

 1. Ženy môžu začať rodiť kdekoľvek: vo výťahu, na schodoch v nemocnici alebo na toalete. Pôrodná asistentka musí budúcej mamičke zabezpečiť ten najpohodlnejší pôrod aj napriek nezvyčajným miestam a polohe.

секреты акушерки фото

 1. Veľmi často je to práve pôrodná asistentka, ktorá od novopečenej mamičky odháňa dotieravých členov rodiny neuvedomujúcich si, že potrebuje odpočinok.

 1. Prekvapujúcim faktom je, že vo väčšine prípadov mladé mamičky porodia jednoduchšie a bezpečnejšie. Počas dlhoročnej praxi sa pôrodné asistentky stretli aj s 12 a 13-ročnými mamičkami.

секреты работы акушеркой

 1. Predčasný pôrod je komplikovaný proces, ale u väčšiny detičiek sa všetko dobre skončí.

что делает акушерка

 1. Táto práca so sebou nesie obrovskú zodpovednosť. Keď však vidíte tú radosť rodičov s dieťatkom, chcete aj naďalej vykonávať toto povolanie!

акушерка в роддоме

 1. Najviac práce majú pôrodné asistentky cez jeseň, pretože mnoho ľudí sa činilo práve počas vianočných sviatkov.

гинеколог акушер фото

 1. Prepustenie, súdy, násilie zo strany príbuzných – tomuto všetkému sa niekedy musí podrobovať obyčajná pôrodná asistentka. Bez toho, aby vedela, čo všetko riskuje, príde do práce, ktorú možno považovať za anjelské poslanie. Záleží ne nej obrovské množstvo vecí a aj budúcnosť dieťatka

Situácia v slovenskom zdravotníctve nie je vôbec lichotivá a práve preto by sme mali oceniť prácu týchto ľudí, ktorí nám dokážu zmeniť život od základov.

профессия акушерка

zdroj: takprosto.cc / www.123rf.com

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
APôrodná asistentka dokáže na pôrodnej sále nabehať aj 10km a nie každý človek na tejto pozícii..." />