Michelangelov „Dávid“ – fakty, ktoré nie každý pozná a v škole vám ich nikto nepovie

„Dávid“ od Michelangela… Vo svete sa nenachádza veľa sôch, ktoré ľudia neprestávajú obdivovať. Toto umelecké dielo sa narodilo 8. septembra 1504 vo Florencii a dodnes záujem oň neprestáva.

Je potrebné poznamenať, že okolo tohto diela vždy kolovali nejaké fámy. Dalo by sa povedať, že zručnosti tohto sochára sú neuveriteľné.  Naozaj to stvoril človek? Ale fakty hovoria, že áno. Poďme sa pozrieť zblízka na „Dávida“, pretože nie všetky informácie o tomto diele sú všetkým známe.

 

 

 • Socha je vysekaná z jedného kusa mramoru

 

Je známe, že Michelangelo vytvoril svojho „Dávida“ z jedného kusa mramoru, ktorý pred ním opustili dvaja majstri. Agostino di Duccio zanechal tvorbu sochy len čo začal vysekávať nohy, a po 10 rokoch od tvorby upustil aj Antonio Rossellini, keď na mramore našiel trhlinu. Michelangelo začal na kameni pracovať v roku 1501, a tento kus mramoru čakal na neho 40 rokov.

 1. „Dávid“ je vytvorený podľa biblického motívu

Muž, a ešte k tomu úplne nahý, ktorého vytvoril veľký majster Renesancie, ťažko vyzerá ako biblická postava. Človek, ktorý porazil Goliáša musel vyzerať úplne ináč. Aj keď je vyzbrojený prakom v ľavej ruke a v pravej drží kameň. Však koniec koncov, takto predsa porazil tohto obra.

 

 • Socha je o veľa vyššia ako človek

 

Výška sochy je 5,17 m, čo je trikrát vyššia ako priemerná dĺžka človeka

 1. Obrovská ruka na soche

Dávidova pravá ruka je veľmi veľká a nezodpovedá proporciám. Vedci si myslia, že Michelangelo chcel zvlášť zdôrazniť túto časť tela na počesť biblického hrdinu: manu fortis – silná ruka.

 

 • „Dávid“ – ľavák

 

K tomuto názoru dospeli tak, lebo Dávid drží prak v ľavej ruke a kameň v pravej. Hoci pozícia sochy naznačuje, že je pravák.

 

 • Dávid pochádza zo starovekého Grécka

 

Michelangelo dal soche charakteristickú pózu: v tejto vždy zobrazovali Herkula. Niektorí odborníci sa domnievajú, že Herkules bol zobrazený na mestskej pečati Florencie a biblický Dávid mu zodpovedal.

 

 • „Dávid“ – symbol slobody

 

Pôvodne objednaná socha mala náboženský podtext, ale počas tvorby sochy boli z mesta vyhnaní Mediciovci a socha sa stala symbolom republikánskej slobody.

 

 • „Dávida“ pôvodne chceli postaviť do obrovskej výšky

 

Vláda Florencie objednala sochu s očakávaním, že socha bude zdobiť kupolu chrámu spolu s ďalšími sochami, ale keď Michelangelo dokončil dielo, zákazníci boli tak ohromení touto prácou, že sa rozhodli ju umiestniť na Loggia dei Lanzi (potom ju premiestili do Akadémie umenia). Kupolu florentského chrámu ozdobili až v roku 2010, kedy bola vytvorená replika originálu.

 

 • Michelangelova reputácia

 

Pred vytvorením „Dávida“ sa umelec preslávil sochou „Rímska Pieta“. Avšak titul veľkého majstra získal až po vytvorení „Dávida“. Vtedy mal 29 rokov. O 4 roky neskôr, v roku 1508, dostal veľkú zákazku všetkých čias – vymaľovať freskami Sixtínsku kaplnku.

 

 • „Dávid“ a vandali

 

 1. septembra 1991 taliansky umelec Piero Cannata prišiel k soche s kladivom, ktorá sa dnes nachádza v galérii Akadémie výtvarných umení vo Florencii, a odsekol kus prsta na nohe, hneď potom bol zastavený ostatnými návštevníkmi. Tak „Dávid“ utrpel „traumu“. Vyšetrovací tím uznal umelca za šialeného a bol umiestnený do liečebne.

 

 • Nie je len jeden „Dávid“

 

Milióny – existuje množstvo kópií, ktoré môžeme vidieť aj na podložkách pod počítačovú myš. Len vo Florencii nájdeme dve kópie v plnej veľkosti. Jedna sa nachádza na svojom pôvodnom mieste pre palácom Vecchio a druhá, bronzová, ako už vieme, zdobí kupolu chrámu.

 

 • „Dávid“ bol podrobený cenzúre

 

Keď v roku 1857 veľkovojvoda Toskánska podaroval kópiu sochy anglickej kráľovnej Viktórii, tá bola tak šokovaná detailmi nahoty, že prikázala, aby „Dávidovu“ dôstojnosť zakryli figovým listom.  

 

 • Turisti poškodzujú sochu

 

Počas roku príde do galérie Akadémie výtvarných umení viac ako 8 miliónov návštevníkov, aby mohli vidieť „Dávida“. Štúdia preukázala, že chôdza návštevníkov spôsobuje vibrácie a tie spôsobujú na mramore trhliny. A to soche neprospieva.

 

 • Komu patrí „Dávid“

 

„Dávid“ sa nachádza vo florentskej Akadémii umení, ale talianska vláda sa snaží získať sochu pod svoj patronát a urobiť z nej národný poklad.

 

 • Socha vždy vyvolávala nadšenie

 

Taliansky maliar a architekt 16. storočia Giorgio Vasari napísal o „Dávidovi“: „Ten, kto videl túto prácu, už ho neprekvapí žiadna socha na svete.“
S najväčšou pravdepodobnosťou sa pán Vasari veľmi nemýlil, keď toto povedal. Veď toto sochárske veľdielo má v sebe genialitu veľkého Michelangela, a my sa len môžeme čudovať, ako pred pol tisícročím mohol takého niečo vytvoriť z kusa mramoru vlastnými rukami.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
„Dávid“ od Michelangela… Vo svete sa nenachádza veľa sôch, ktoré ľudia neprestávajú obdivovať. Toto umelecké dielo..." />