Prečo sa obchodníci so starožitnosťami začali zháňať po starých šijacích mašinách?

 

Pri pohľade na staré veci u babičky v podkroví sa ocitnete akoby na inom svete. Nielen že všetko okolo dýcha históriou, ale pôvod mnohých vecí je vám nejasný. Súčasná generácia s určitou pravdepodobnosťou nevie posúdiť, čo sa nachádza v tejto starej drevenej truhlici. Ale starší ľudia sa hneď spomenú, čo je jej obsahom.

Áno – áno, v takýchto púzdrach sa kedysi predávali ručné šijacie mašiny Podolského mechanického závodu, ktoré by ste ešte pred 30- timi rokmi našli skoro v každej rodine. Pamätám si, že ako dieťa som často obdivoval babkinu šijaciu mašinu. Obdivoval som zložité farebné vzory na čiernom lakovanom tele, po dĺžke ažurované ornamenty, ktoré boli bohato zdobené kovovými detailmi. Moderné šijacie stroje sa už dávno stali bežným nástrojom a ani jednému výrobcovi nepríde na um ich tak prekrásne zdobiť. Tak prečo výrobky z Podolska boli tak nádherne zdobené? História podolských šijacích strojov siaha až do obdobia pred revolúciou, a ich prototypmi sa stali výrobky vynikajúcej fabriky „Singer“ . V tej dobe rozkvitala secesia a tak všetky bežné predmety a veci sa snažili čo najlepšie ozdobiť.

Firma „Singer“ bola založená  v roku 1858 a čoskoro sa stala najväčšou fabrikou na výrobu šijacích strojov. Výrobky tejto americkej spoločnosti boli známe po celom svete, vrátane Ruska. Ale na začiatku 20. storočia dovážanie šijacích strojov spoza oceánu sa stalo nevýhodným, pretože vznikol celý rad konkurentov, ktorí vyrábali stroje za nižšiu cenu. Vtedy vedenie firmy „Singer“ sa rozhodlo založiť výrobu šijacích strojov v Podmoskovsku.

Za týmto účelom kúpili pozemok v Podolsku. V tej dobe to bola maličká dedinka, mala okolo 5 tisíc obyvateľov, preto pozemok na továreň bol veľmi lacný. Navyše tadiaľ prechádzala železnica, čo bolo výhodné pre umiestnenie fabriky. Za necelých 10 rokov sa nový závod „Singer“ stal jedným z najväčších v Európe. Pred prvou svetovou vojnou fabrika vyrábala 600 000 šijacích strojov za rok. Iba v Rusku existovalo viac ako 3000 firemných obchodov, a taktiež stroje posielali zákazníkom poštou.

Výrobu ruského „Singeru“ si veľmi cenili aj v zahraničí. Podolské stroje sa predávali nielen v Európe, ale aj v Číne, Japonsku a Perzii. V roku 1914 Rusko zaberalo druhé miesto na svete v predaji šijacích strojov po USA, pri ročnom obrate 63,5 milióna rubľov. V Petrohrade postavili luxusnú kanceláriu, ktorá dodnes patrí medzi najkrajšie budovy na Nevskom prospekte. Okrem svojej krásy, sa budova mohla tešiť celým radom technických inovácii, ktoré udivovali občanov na začiatku 20. storočia, počnúc výťahmi, a končiac automatickým čistením striech od snehu.

Mimochodom, v súčasnosti v tejto budove sídli spoločnosť „ V Petrohrade“.

Našťastie, zariadenie fabriky „Singer“ sa podarilo zachrániť, a v roku 1923 bola obnovená výroba šijacích strojov. Teraz sa vyrábajú pod názvom „Gosšvejmašina“ a „PMZ“ (Podolský mechanický závod). Konštrukcia šijacích strojov „Singer“ bola tak úspešná, že výroba týchto strojov pokračuje niekoľko desaťročí prakticky bez zmeny. Taktiež výzdoba zostala rovnaká a módne vzory zo začiatku 20. storočia sa stali firemnou zvláštnosťou podolských výrobkov.

Mimochodom, o šijacích strojoch kolujú mnohé legendy. Jednou z nich je, že firma „Singer“ v roku 1998 vyhlásila pátranie po šijacom stroji so servisným číslom 1. Na šťastného majiteľa tejto rarity čaká odmena vo výške 30 tisíc až milión dolárov, preto obchodníci so starožitnosťami začali masívne skupovať šijacie stroje. Oficiálne to potvrdené nie je, ale bez vetra sa ani lístok nepohne…

 

Podľa ďalšej legendy, sa vraj v raných obrazcov ruských „Singerov“ nachádzali prvky vzácneho kovu paládium. A nedávno prišla informácia, že v originálnych ihlách raritných strojov sa nachádza  vzácna látka – červená ortuť.
Ako môžete vidieť, starý šijací stroj je oveľa viac ako len jednoduchý stroj. Ak sa vám článok o podolských šijacích strojoch páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

To je dôvod, prečo obchodníci so starožitnosťami predstavil skutočný hon pre staré šijacie stroje!

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
  Pri pohľade na staré veci u babičky v podkroví sa ocitnete akoby na inom svete...." />