Rakúske mesto je každý rok na jar zaplavené vodou. Toto riešenie je hodné potlesku! Môžu sa ním inšpirovať aj Slovenské mestá

S meniacou sa klímou sa čoraz viac téma povodní objavuje aj na našom slovenskom území. Vyliate korytá riek dokážu s ľahkosťou prenášať aj obrovské veci a ľuďom už neostáva nič iné, len evakuácia. Našťastie existujú moderné technológie, ktoré dokážu pomôcť v boji proti povodniam.

Na tomto obrázku môžete vidieť, ako sa pred potencionálnym nebezpečenstvom vyliata Dunaja bránia v jednom rakúskom meste. Zaujímavé technické riešenie umožnilo obyvateľom európskych krajín žiť bez obáv vo svojich domovoch.

Vynález sa nazýva mobilný ochranný múr. Na prvý pohľad sa zdá, že tento kovový plot nedokáže udržať tony vody. Avšak, tento systém je testovaný v praxi a úspešne preukázal svoju účinnosť.

Tajomstvo spočíva v špeciálnom žliabkovom napájaní betónovej bariéry. V týchto drážkach sú pevne vložené oceľové skrutky a k ním sa podľa poradia upevňujú hliníkové priečniky s gumovým tesnením.

Keď záplavy nehrozia, kovové komponenty oddychujú v skladoch. V prípade nebezpečenstva sú hasiči schopní nasadiť ochranné múry do pár hodín.

Samozrejme, že iba horná časť steny nie je ohraničená. Betónová ochranná stena je zabudovaná do zeme do hĺbky jedného metra. Pod ňou sa nachádzajú aj multi-metrové železobetónové tyče s hydroizoláciou.

Bohužiaľ, táto technika nefunguje v horách, pretože tam voda prichádza oveľa rýchlejšie. Naopak, v rovinatých mestách sa ochranný systém stal prvou pomocou číslo jeden.

Na videu nižšie môžete vidieť rekordné záplavy z roku 2013. Zdá sa byť až neuveriteľné, že takéto tenké kovové ploty boli schopné ubrániť mesto pred vodnou skazou. Myšlienka, čo by sa stalo, keby medzi obyvateľmi a vodou nestála táto stena, je nepredstaviteľná.

Ostáva už len veriť, že intenzita povodní sa nebude zvyšovať a plot si dovtedy bude môcť robiť svoju prácu.

zdroj: videoboom.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
S meniacou sa klímou sa čoraz viac téma povodní objavuje aj na našom slovenskom území. Vyliate..." />