9 intímnych faktov z histórie o tom, ČO sa skrývalo pod oblečením našich predkov

 

Spodná bielizeň – je tá časť oblečenia, ktorú používame každý deň (pravda, ak nežijeme v divokej časti afrického kontinentu). História spodného prádla siaha hlboko do minulosti. Je zaujímavé dozvedieť sa, kedy sa objavili prvé nohavičky či podprsenka.

Poďme sa poprechádzať rôznymi epochami a pozrieť sa na spodné prádlo našich predkov. Mimochodom, niektoré doplnky boli veľmi kruté: osvojiť si ich museli, ako ináč, ženy. Nedá sa nič robiť, drsná historická realita.

Subligakulum

Spodná bielizeň zo starovekého Ríma, akýsi bedrový pás, ktorý nosili muži aj ženy. Subligakulum bol vyrobený z kože, na jednej strane bol napevno prišitý, na druhej strane mal našité pásy, svojim tvarom pripomínal dnešné šortky. Jediný zachovaný exemplár sa nachádza v Londýne.

Výsledok vyhľadávania obrázkovWikiwand

Brae

Zo začiatku brae boli súčasťou vrchného oblečenia a podobali sa na nohavice, ktoré nosili osoby mužského aj ženského pohlavia, ale postupom času sa zmenili na obtiahnuté pančucháče  a neskôr pripomínali plavky. Už v 15. storočí získali štatút pánskej spodnej bielizne: dĺžka spodkov sa menila podľa ročného obdobia, klímy a spoločenského postavenia.

Výsledok vyhľadávania obrázkov

Rázporok

Karol Henrich VIII. Mal v obľube tento excentrický prvok počas svojej vlády. V skutočnosti rázporok slúžil ako západka, ktorá bola upevnená k pásu a zakrýval výstrih na nohaviciach. Aj v súčasnosti ho môžeme nájsť na oblečení, napríklad na džínsoch. Pravdaže, od tej doby sa zdravo zmenil.

Korzet

Korzet pevne a na dlho vstúpil do stredovekej módy a dokonca aj v našej dobe sa teší úspechu. Je to preto, že je schopný dať postave požadovaný tvar. Okrem iného, korzet plnil funkciu nosného zariadenia, aby sa rovnomerne rozmiestňovala hmotnosť krinolíny alebo bustla, ktoré držali ťažké šaty. Korzety sa často vyrábali zo železa…

www.metmuseum.org

Panier

Predpokladá sa, že módu paniera (doslovne povedané kôš) preslávila herečka, ktorá sa v jednom predstavení ukázala v super ťažkých šatách, ktoré sa stali módnym trendom na mnohé roky. Taktiež existuje verzia, že tento kus spodného prádla  sa stal populárnym vďaka Márie Antoinetty krátko pred francúzskou revolúciou.

Výsledok vyhľadávania obrázkovWikipedia

Turniur

V rokoch 1870 – 1880 sa stalo módnym  akési predĺženie spodničky, avšak táto konštrukcia nevypĺňala boky ale zadok  a tým dal postave významnú nádheru zadnej časti tela. Často sa používal spolu s korzetom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov

Korzet voľného strihu

Boli doby, kedy korzet vyšiel z módy a nahradil ho tzv. rímsky strih. Ale už v roku 1810 sa korzet vrátil späť a začas sa vyrábať v priemyselnom rozsahu. Avšak konštrukcia už nebola taká tvrdá. Tento korzet sa stal predchodcom súčasnej podprsenky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov

Živôtik

Pôvodne živôtik bol súčasťou pánskeho oblečenia a nosili ho pod kaftanom, ale na konci 19. storočia sa táto časť odevu stala súčasťou dámskej módy. Živôtik sa vyrábal z ľahkej tkaniny a tak sa stal skvelou alternatívou korzetu.

Sanitárny pás

Treba povedať niekoľko slov aj o tomto príslušenstve. Po mnoho rokov používali ženy tento pás počas „svojich“ dní, aby zabránili pretekaniu a ušpineniu odevu. Možno to nie je najpohodlnejšia vec, ale nemali inú možnosť  – súčasné dámske vložky vtedy nepoznali.

Povedzme si, že súčasné ženy majú veľké šťastie, pretože môžu nosiť všetko, na čo si spomenú. Ale kto vie, kde nás môže zaviesť pani móda. Ale teraz sa podeľte o tento článok s priateľmi, nech aj oni vedia, aké spodné prádlo nosili naši predkovia.