Amarant – skutočný chlieb Slovanov! Toto je dôvod, prečo túto rastlinu zakázali

Občas sa vyberiete na prechádzku v prírode, uvidíte rôzne druhy rastlín a ani vám nenapadne, aké môžu byť pre nás prospešné.

Mara – bohyňa smrti dávnych Slovanov. Amarant v preklade znamená „popierajúci smrť“. Patril medzi hlavnú potravinu slovanských národov. Ešte pred reformami Petra I, sa roľníci a poddaní odlišovali od iných svojím skvelým zdravím a dlhovekosťou. Prečo ho potom Peter I zakázal pestovať a vyrábať z neho chlieb? Bohužiaľ, dôvod nie je známy, no ľudia prišli o veľa. Čím viac vedci túto rastlinu študujú, tým viac boli užasnutí jej vlastnosťami. Prečítajte si o nich aj vy!

амарант фото

  1. Celá rastlina v sebe obsahuje olej, škrob, vitamíny, minerálne látky, pektín, karotén, lyzín a minerálne soli. V Japonsku sa amarant cení tak vysoko, ako mäso z chobotnice.

амарант фото

  1. Semená obsahujú drahocenný olej. Môžete ich konzumovať jemne opečené na panvici a budú chutiť ako píniové oriešky. Bežne sa pridávajú do akéhokoľvek produktu z múky, nákypov či koláčov.

семена амаранта фото

  1. Amarantové listy sú bohaté na vitamín C, flavonoidy, vápnik, draslík, zinok a mangán. Používajú sa pri liečbe pankreatitídy, gastritídy, cukrovky, nádoru, ochoreniach obličiek a pečene.

Pripomína chuť špenátu a môžete si z nich pripraviť polievku, šaláty, šťavy, čaj, sirup, ale aj náplň do koláčov a             palaciniek.

масло амаранта фото

  1. Amarantový olej je zdrojom skvalénu a silného antioxidantu Vedci zistili, že skvalén sa nachádza aj v ľudskej koži. Tento olej dokáže zázračne kožu obnoviť, vyliečiť rany, ekzémy, plesňové a kožné infekcie. Dá sa použiť ako na vonkajšie, tak aj na vnútorné účely.

амарант фото

  1. Tinktúry a odvary z amarantu zastavujú krvácanie, liečia pečeň, srdce a gastrointestinálne infekcie. Rastlinná tinktúra dokáže vyliečiť aj únik moču u detí.
  2. Amarantovú šťavu a bylinky možno použiť ako krém, tvárovú masku alebo kondicionér na vlasy. Biologický aktívne látky sú prospešné pre pružnosť pokožky, omladzujú ju a vlasom dodávajú zdravý lesk.
  3. Amarantová múka sa vyrába zo semienok. Neobsahuje lepok a vďaka tomu pomáha znižovať hladinu cukru v krvi, zjednodušuje chudnutie a pozitívne pôsobí na zažívací trakt.

мука амаранта фото

амарант фото

Amarant môžete pestovať doma na okennom parapete. Podeľte sa o tieto informácie aj s vašimi priateľmi a už nikdy si nebudete myslieť, že sa jedná len o obyčajnú burinu, ktorej sa treba zbaviť.

zdroj: takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Občas sa vyberiete na prechádzku v prírode, uvidíte rôzne druhy rastlín a ani vám nenapadne, aké..." />