Všimli ste si niekedy u mačiek tieto vrecúška? Majú veľmi dôležitú funkciu

 

Každý milovník mačiek si určite všimol, že jeho chlpatí miláčikovia majú na ušiach charakteristické kožné záhyby v podobe malých vreciek. Len málo ľudí vie, na čo slúžia.

Redakcia „CHILLIN.SK“ sa rozhodla zistiť, akú funkciu majú tieto vrecúška na ušiach u mačiek a tu je náš výsledok.

Ukázalo sa, že tieto vrecúška nemajú len mačky, ale aj iné zvieratá: netopiere, líšky a dokonca aj niektoré plemená psov. V angličtine sa tento neobvyklý jav volá – henry´s pocket.

Napriek tomu, že toľko zvierat má tieto jedinečné vrecká, vedci neboli schopní dať definitívnu odpoveď, prečo sú potrebné.

Najbežnejšia verzia je, že tieto vrecká majú podobnú funkciu ako tragus na ľudskom uchu: odráža a nasmeruje zvuk, takže môžete presnejšie určiť jeho zdroj.

Avšak táto teória má veľa odporcov. Hovoria, že umiestnenie vrecká na samom okraji ucha nemôže výrazne ovplyvniť rozloženie zvuku. Podľa nich, je to druh rebrá, hoci ide o citlivú pokožku záhybov, ale je to ťažké uveriť…

Existuje tiež verzia, že tieto vrecká slúžia ako ventil na pomoc v prípade potreby uzavrieť ucho. Pod jemnou kožou sa skrýva nervové ukončenie a pri najmenšom dotyku reflexívne pritlačia uši k hlave.

Niektorí vedci tvrdia, že ohyb je potrebný pre mobilitu ucha. Koža vrecka sa roztiahne a to dovolí otočiť viac ucho.

Vzhľadom k tomu, že ste si prečítali málo pravdepodobné verzie, na čo slúži „henry´s pocket“  – sú to zvyškové žiabre.

Ako môžete vidieť, vedci sa nezhodli na tom, na čo slúžia tieto záhyby. Ku ktorému názoru sa prikláňate vy? Vyjadrite sa v našich komentároch a nezabudnite sa spýtať svojich priateľov, čo si o tom myslia oni.

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
  Každý milovník mačiek si určite všimol, že jeho chlpatí miláčikovia majú na ušiach charakteristické kožné..." />