Vďaka tomuto triku viem rozlíšiť uhryznutie hmyzom, a či mám vážnu chorobu voľným okom. Neignorujte tento článok

Leto je obľúbené ročné obdobie nielen ľudí, ale aj otravného hmyzu, ktorý nám dokáže poriadne znepríjemniť život. Začervenanie, svrbenie, či alergie – to všetko, a niele to, vás môže postihnúť pri uštipnutí alebo pohryznutí hmyzom. V nasledujúcom článku vám prezradíme charakteristiky uštipnutia jednotlivého hmyzu, ktoré vám pomôžu identifikovať pôvodcu svrbenia, bolesti či zhoršeného zdravotného stavu.

реакция на укус насекомых

  1. Mravce

Červené mravce – najhoršie z najhorších. Niet divu, že ich nazývajú ohňom, keďže ich uštipnutie je ekvivalentné s porovnaním tohto prírodného živlu. Pri uhryznutí mravec vypúšťa do rany jed, ktorý nám môže spôsobiť závažné alergické reakcie. V našich zemepisných šírkach sa tento druh mravcov pravdepodobne nenachádza, no je lepšie, ak o tom budete vedieť.

Uhryznutie bežným mravcom pripomína poštípanie komárom. Sprevádza ho svrbenie, začervenanie a nepríjemný pocit. Jedno uštipnutie pre nás nie je nebezpečné, no ak je mravcov viac, je možné, že v tele vznikne alergická reakcia.

реакция кожи на укус насекомых

  1. Blchy

Príčinou je tesný kontakt človeka s jeho domácim miláčikom. Blchy sú parazity, ktoré so sebou nesú rad nebezpečných ochorení prenosných na človeka. Uhryznutie blchou sa dá jednoducho pomýliť s alergickou reakciou alebo uštipnutím od komára. Ak sa pozornejšie pozriete, uvidíte, že blcha po sebe zanecháva len jedno miesto uštipnutia.

Táto oblasť väčšinou opuchne, sčervená a výrazne svrbí. Počas niekoľkých dní sa uhryznutie môže premeniť na hnisajúcu ranu v prípade, že si to neprestaneme škrabať.

кожная реакция на укусы насекомых

  1. Kliešte

Uhryznutie kliešťa nie je sprevádzané žiadnou bolesťou. Prisaje sa na ľudské telo a je schopné tam ostať aj dlhšiu dobu. Na mieste uhryznutia sa objaví začervenanie guľatého tvaru. Celkové príznaky je vidieť až po niekoľkých hodinách. Bolesti hlavy, zimnica, stúpajúca teplota, slabosť a svetloplachosť.

Pri odhalení parazita je potrebné, aby ste sa ho čím skôr zbavili. V prípade, že ste ho mali na sebe dlho, je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Nezabudnite, že dokáže prenášať rôzne ochorenia z ktorých najbežnejšie je kliešťová encefalitída.

как выглядит укус клеща

  1. Včely

Tento hmyz nemá tendenciu človeka poštípať, pretože v tom prípade by zomrel. Avšak proti náhodnému uštipnutiu nie je nikto imúnny. Uštipnutie sprevádza ostrá bolesť a pálenie. Na mieste bodnutia sa takmer okamžite objaví opuchlina, z ktorej môže a nemusí trčať včelie žihadlo.

Koža v oblasti sčervená, môže vzniknúť vyrážka a v extrémnych prípadoch dochádza k alergickej reakcii, ktorá spôsobí opuch dýchacích ciest, kŕče a dokonca aj úmrtie.

как выглядит пчелиный укус

  1. Sršeň

Sršne sú skutočnými dravcami vo svete hmyzu a pre človeka veľmi nebezpečné. Je schopný vás uštipnúť aj niekoľkokrát po sebe, zatiaľ čo žihadlo nevypustí. Na rozdiel od včiel, svoje žihadlo používajú na lov a preto sa jedu tak skoro nezbavia.

Uštipnutie je sprevádzané silnou bolesťou, pálením, sčervenaním a opuchom. Najviac po uštipnutí opúchajú miesta na tvári. Ak sa lekárska pomoc nevyhľadá včasne, alergická reakcia môže mať fatálne následky. Nebezpečenstvo smrti hrozí aj vtedy, ak vás hoci len raz uštipne niekoľko sršňov súčasne.

как выглядит место укуса шершня

  1. Komáre

Uštipnutie komárom nie je ťažké rozoznať, pretože je často prevádzané jeho charakteristickým bzučaním. Po uštipnutí cítite mierne svrbenie a zápal. Ak si postihnuté miesto nebudete škrabať, pocitu svrbenia sa zbavíte omnoho skôr.

как выглядит место укуса комара

  1. Pavúky

Všetky pavúky sú do určitej miery jedovaté, pretože jed je zbraňou, ktorá im pomáha získavať potravu. Ako odlíšiť škrabnutie od uhryznutia týmto článkonožcom? Zvyčajne je uhryznutie bezbolestné, no niekedy sprevádzané mravčením. Na mieste poranenia sa vytvorí biela škvrna so začervenaným okrajom.

O niekoľko minút neskôr môžu príznaky pribúdať: bolesti, kŕče, opuch. Ostrá bolest v oblasti slepého čreva môže naznačovať uhryznutie čiernou vdovou.

как выглядит укус ядовитого паука

  1. Ploštice

Ploštice vedia otráviť život nejednému z nás vďaka ich schopnosti, ktorá sa na nás prejavuje utlmujúcim účinkom a malátnosťou. Ak ste si po prebudení na svojom tele všimli niekoľko uhryznutí, s najväčšou pravdepodobnosťou si ich doma nevedomky chováte. Miesta uhryznutia sú zhromaždené blízko seba a od alergickej reakcie sa odlišujú tým, že na tele ostanú omnoho dlhšie.

как выглядит укус клопа у человека

zdroj:takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Leto je obľúbené ročné obdobie nielen ľudí, ale aj otravného hmyzu, ktorý nám dokáže poriadne znepríjemniť..." />