5 vecí, ktoré musíte vedieť ak niekto z vašich blízkych trpí rakovinou…

V mnohých ohľadoch je moja rakovina ťažšia pre ľudí okolo mňa ako pre mňa. Zažila som šok z tejto diagnózy vo štvrtom štádiu, ale musela som vstať a riešiť to, čo zostalo z môjho života. Mám vždy čo robiť a mám podstatne menej času na to, aby som to všetko urobila. Všetci ostatní musia predstierať, že sú silní, pretože som si okolo mňa zriadila bezzápasovú zónu. Ešte nie som mŕtva.

Zdá sa, že rakovina je všade. Je nulová šanca, že ju nikto okolo vás nemá. Len dúfam, že to nie je príliš blízko. Je hrozná a má širokú dopadovú zónu vedľajších škôd na každom jednom z nás.

Nie všetci na rakovinu reagujú rovnakým spôsobom a to najmä pri oznámení tejto vážnej diagnózy, ale existujú niektoré aspekty tejto cesty, ktoré sú do značnej miery konzistentné medzi ľuďmi žijúcimi s akýmkoľvek typom rakoviny. Dúfam, že tento zoznam vám pomôže prechádzať ťažkosti s vám blízkou osobou.

1. Nie všetky rakoviny sú rovnaké. Jej stavy sú rôzne a diagnostika je špecifická. Takmer každý potrebuje sprievodcu pre daný typ rakoviny, ktorou trpí vám blízka osoba, aby dokonale pochopil, čomu čelia. Mnoho druhov rakoviny je teraz úplne vyliečiteľných a iné sú ako trest smrti. Pokúste sa pochopiť, akú z nich má váš blízky. Ale je dôležité predovšetkým vedieť, že každý človek znáša chorobu inak. Jeho lekár vám môže dať časovú os – pripomínam, že je takmer vždy nesprávna. Každý človek je iný.

2. Zostaňte pekne bez internetu. To, čo povedal Dr. Google, na tom nezáleží. Príbehy na internete sú príliš zdramatizované a častokrát aj vymyslené.

3. Príde čas, kedy vaša osoba nebude prítomná. Hovoria a usmievajú sa v obchode s potravinami alebo čokoľvek, ale určite premýšľajú o ich ochorení. Trápia sa, majú paniku, zlosť a smútok, ale nedokážu s vami o tom hovoriť. Stačí byť pre nich prítomný. Byť pozorný. Zdieľajte svoje spomienky a váš vzťah. Mylím, že ich veľmi nezaujímajú vaše plány na leto o 2 roky. Oni žujú tu a práve v tomto momente.

4. Oni sú presne tí, ktorými boli pred tým ako ochoreli, len teraz sú viac citliví. Ak boli predtým emocionálne hysterickí, teraz z nich dostanete ešte viac smútku a plaču. Pragmatisti a ťažko zmýšľajúci ľudia ocenia vaše návštevy s knihou „Chicken Soup for the Tumor Ridden Soul“ v ruke. Ak boli milujúci, zostanú takí , no možno aj od vás potrebujú lásky viac ako predtým.

5. Dovoľte sa im zbaviť všetkých pravidiel a dobrého správania. Začnite každú sms-ku, e-mail alebo telefonát otázkou: ,,Nemusíš na to reagovať.“ V skutočnosti to nehovorte. Pošlite správu, ktorá hovorí: „Keď si na to pripravený, rád by som s tebou hovoril.“V závislosti od toho, kde sa nachádzajú vo svojej liečbe, môžu robiť skvelé pokroky a naopak. Ale ak to práve zistili a vy nie ste bezprostredná rodina, ostante ďalej. Ak ste blízka rodina, objavte svoju vnútornú silu a pomáhajte!

Ak ste sa túto ťažkú cestu rozhodli prejsť s nami, chorými, prosíme majte trpezlivosť a  stojte pri nás. Potrebujeme to aj vtedy, keď o tom nehovoríme a aj vtedy, keď sa nemáme chuť rozprávať.

zdroj:chillin.sk

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
V mnohých ohľadoch je moja rakovina ťažšia pre ľudí okolo mňa ako pre mňa. Zažila som..." />