Peklo na zemi: 12 otrasných faktov o psychiatrických liečebniach minulosti

Až v dnes si môžeš zmeniť pohlavie, všetkým rozprávať o svojej nezvyčajnej sexuálnej orientácii a rozhodnúť sa či chceš byť dievča alebo chlapec. No približne 100 rokov dozadu by si si tým od spoločnosti vyslúžil jediný verdikt – pomätený. A ako taký, je tvoje miesto v primeranej inštitúcii.

Je však nutné spomenúť, že v minulosti vás za blázna považovali aj za oveľa menšie zvláštnosti ako dnes. Však aj novodobá psychiatrická klinika sa líši – je to celkom civilizované zariadenie, kde ľudia s problémami môžu nájsť svoj prístav a kde dostanú veľkú šancu na návrat do spoločnosti. Tu je však niekoľko faktov o tom, ako šialených ľudí liečili v minulosti.

 

 • Zamedzenie slobody

 

Dokým nevynašli lieky na upokojenie a sedatíva, lekári pacientov zabezpečovali jednoduchými fyzickými metódami, ktoré sa však nijako nedajú nazvať humánnymi: putá, laná, krabice, tesné uzavreté priestory. Pacientovi to samozrejme neprinieslo žiaden úžitok, ale aj poznatky o psychických chorobách v tých časoch boli veľmi povrchné.  

 

 • Na psychiatriu sa mohol dostať aj úplne zdravý človek

 

Zoznam ľudí hospitalizovaných na psychiatrickej liečebni, napríklad v roku 1800 v USA, bol celkom obšírny. Dostať ste sa tam mohli takmer za všetko: nemorálne správanie, stretávanie sa s nesprávnymi ľuďmi, čítanie románov, nedostatočnú alebo nadmernú nábožnosť, za to, že vás kôň kopol do hlavy, za to, že ste boli na vojne, alebo aj za to, že vaši rodičia boli bratranci.

 

 • Liečenie pomocou bičov

 

„Ruka bojovníka bodať prestala“ – podobné stratégie a činy boli 100 nazad používané ako liečba duševne chorých. Očividne sa uplatňoval princíp výmeny, keď sa za duševnú bolesť vymenila bolesť fyzická. V každom prípade si lekári mysleli, že tým pacientovi pomôžu.

 

 • Masturbácia – príčina psychických chorôb

 

Mnohí pacienti, neschopní sebakontroly, onanovali neprestajne, cez deň aj noc. Lekári tak usúdili, že aj keď to nie je dôsledkom alebo príčinou, je to jeden zo symptómov psychickej choroby, a preto boli presvedčení, že masturbácia je priamou cestou k duševnej poruche. Preto museli pacienti nosiť aj takého vynálezy, často niekoľko týždňov, alebo aj niekoľko rokov.

 

 • Ženy boli nútené k vaginálnej masáži

 

Zaujímavé je, že v časoch, kedy sa masturbácia považovala za nebezpečnú, ženám ju na druhú stranu predpisovali ako liečbu proti hystérii. Diagnóza bola stanovená na základe popudlivosti a zvýšeného libida, a tak sa k slovu dostalo zariadenie na vaginálnu masáž. Určite fráza „uvoľni sa a užívaj si“ pochádza odtiaľ.  

 

 • Parné kabínky ako sedatíva

 

Tieto zvláštne krabice sú v podstate upokojujúce parné kabíny z konca 19. storočia. No nemusíte sa báť, oni len tak strašne vyzerajú, nič diabolské v nich niet. Psychiatri verili, že dobré naparenie môže upokojiť agresívnych pacientov. No asi ste si všimli, že pacienti sedeli v praných komorách plne odetí. Je vysoko nepravdepodobné, že im tam bolo príjemne a pomohlo im to upokojiť sa.

 

 • Ženy sa na psychiatriu dostávali častejšie než muži

 

Stačilo ak vám lekár diagnostikoval „hystériu“, ktorú sme už spomínali. A k tomu ste už mohli pridať čo vám vyhovovalo, aj výhovorku na muža tyrana. Čítanie sa tiež radilo do tejto kategórie – verilo sa, že ženu vedie k pomätenosti. Nemálo žien bolo odvedených na psychiatriu potom, čo ich chytili čítať, povedzme, o 5:00 ráno.

 

 • Psychiatrické liečebne minulosti boli preplnené

 

Keď sa pozrieme na obrovské množstvo dôkazov, neprekvapuje nás, že psychiatrické zariadenia boli preplnené tak chorými ako aj úplne zdravými ľuďmi. Nikto nemal špeciálne výhody – všetci boli natesnaní do izieb, koľko sa ich vmestilo, pridali aj extra postele, aby sa tam vošlo viac pacientov. A navyše ešte koho-to prikovali reťazami k stenám. Takže zvieracia kazajka, to bol luxus!

 

 • Deti žili na psychiatrii spolu s dospelými

 

V minulosti neexistovali žiadne špeciálne detské kliniky, takže všetky duševne choré deti boli prijaté do tých istých nemocníc ako dospelí. Deti tam žili desiatky rokov, pričom niektoré z nich boli aj zdravé: deti kuchárok, zdravotných sestier, slobodné matky, deti bez rodičov. Nie je ťažké si predstaviť, čo za ľudia z nich vyrástli.

 

 • Ako liečbu psychických chorôb lekári používali elektro-šoky

 

Elektro-šoková terapia sa používa aj v dnešnej dobe, ale len v špeciálnych prípadoch, keď je pacient už v beznádejnom stave. Napriek tomu pred 50 rokmi ešte „opekali“ všetkých zaradom. Mali by sme spomenúť, že je to extrémne bolestivá procedúra. Významný geniálny matematik-schizofrenik, John Nash, túto terapiu podstúpil tiež. Hovoril, že je to to najhoršie čo sa mu v živote stalo.

 

 • Lobotómia – lekári menili pacientov na zeleninu

 

Ešte v polovici 20. storočia psychiatri verili, že lobotómia je reálnou možnosťou liečby v prípade schizofrénie a obsesívno-kompulzívnej poruche. Lekár cez vnútorný roh oka vložil špeciálny nástroj, ktorým potom preťal tenkú kosť očnej jamky a naslepo prerezal niektoré nervy v mozgu. Lobotómia bola považovaná za všeliek na schizofréniu nie jedno desaťročie. Je nutné povedať, že človek od takej terapii mohol aj umrieť?

 

 • Netradičná sexuálna orientácia viedla priamo na psychiatrickú kliniku

 

Áno, len pred 100 rokmi sa homosexualita považovala za psychickú chorobu. A trpeli ňou všetci: muži aj ženy. Jedna dáma napríklad, skončila na psychiatrickej liečebni len preto, že rada nosila nohavice a zaujímala sa o techniku. Asexuálne ženy boli tiež považované za lesbičky: veď žiadna normálna žena nemôže predsa len tak odmietnuť svojho manžela.

Všeobecne môžeme povedať, že aj dnes sa môžete dostať na psychiatrickú kliniku ale až po tom, čo sa reálne stretnete s mimozemšťanmi. Pamätajte, že nie každý, kto podľa vás vyzerá, alebo sa správa zvláštne, je automaticky aj šialený. A keď sa s týmto príspevkom podelíte aj s ostatnými, aj oni sa dozvedia ako sa v minulosti liečili psychické problémy. Želám vám veľa zdravia!

zdroj:ofinnego.com

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Až v dnes si môžeš zmeniť pohlavie, všetkým rozprávať o svojej nezvyčajnej sexuálnej orientácii a rozhodnúť sa či chceš..." />