Jedného dňa som svojho synovca brala zo škôlky a všimla som si na jeho koži niečo nezvyčajné. Celý jeho krk, chrbát, ruky a pazuchy boli pokryte malými pupienkami veľkosti zrna.
Na moju otázku: „Čo to je?“, mi učiteľka pokojne odpovedala: „Choďte k dermatológovi a zistite.“ Nestrácali sme čas hádkou a utekali sme na najbližšiu kliniku.
Keď sme už boli pri špecialistovi, chlapec bol nervózny a pripravený utiecť. Okamžite som si ho vzala do rúk a posadila na stoličku. Skúsená doktorka nám určila presnú diagnózu – kontagiózne bradavice (molluscum contagiosum). Toto ochorenie nemá nič spoločné so živými mäkkýšmi. Avšak, pod mikroskopom tieto pupienky pripomínajú mäkkýšove stvorenie.
Lekárka ma upokojila a uistila, že choroba nie je nebezpečná a synovec nepotrebuje žiadne špeciálne lieky. Avšak, ak si ich bude škrabať alebo rozčesávať, môžu sa rozšíriť pozdĺž povrchu kože.
Deti – hlavná riziková skupina, oveľa menej často infekcia postihuje dospelých. Infekčné mäkkýše ich môžu infikovať kdekoľvek: na ihrisku, v bazéne, v doprave, pri používaní hygienických pomôcok alebo odevu iných ľudí.
Dospelí sú najčastejšie infikovaní pohlavným stykom. V tomto prípade vyrážka ovplyvňuje pohlavné orgány, žalúdok a vnútorné stehná.
Charakteristickým znakom choroby sú pupienky s jamkou v strede. Vo vnútri každého pupienka sa nachádza viskózna voskovitá látka, inokedy je infekcia sprevádzaná ťažkým svrbením.
Liečba molluscum contagiosum sa zakladá na prijatí všetkých opatrení na zabránenie šírenia infekcie: obmedzenie kontaktu pacienta s inými ľuďmi, denné žehlenie bielizne infikovanej osoby, dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny (zakázané používanie cudzích uterákov a žiniek na umývanie).
Vôbec sa nesnažte vytláčať obsah pupienkov! Existuje veľké riziko šírenia infekcie a vzniku nových ohnísk na tele. Lepšie je zveriť sa lekárovi, ktorí ich odstráni laserom, kvapalným dusíkom alebo chemickým roztokom.
Pamätajte si, že nie každá choroba je v skutočnosti tak nebezpečná, ako sa jej bojíme.
zdroj:takprosto.cc