Kto by si bol pomyslel, že matrac bol príčinou alergie… 8 vecí, ktoré by sme okamžite mali vyčistiť!

Upratovanie – unavujúce ale potrebné. Pomôže nie len urobiť dom čistejším ale aj šetrí zdravie. Veď prach, pleseň a škodlivé látky môžu spôsobiť celú škálu chorôb – od obyčajnej alergie až k astme.

My všetci umývame podlahu, vysávame koberce, no sú tu aj veci, na ktoré pri upratovaní často zabúdame: matrace, vankúše, poličky, domáca technika… A to je škoda, pretože aj oni obsahujú mesačnú či v niektorých domácnostiach aj ročnú špinu a rozličné baktérie. Preto vám dnes redakcia „Chillin.sk“ povie, na čo si dať pozor pri budúcom upratovaní.

Ako vyčistiť dom

 

 • Matrac
  Dnešné matrace sú v špeciálnych obaloch, ktoré stačí jednoducho zvliecť a oprať. Ale ani samotné matrace netreba prehliadať, veď vyliate nápoje, pot, krv, moč sa v nich môžu kopiť celé veky. Preto by ste každý týždeň mali tieto veci vysávať. Keď si kupujete už použitý matrac, nebuďte leniví odniesť ho do čistiarne, veď nikdy neviete aké mali ľudia, čo na ňom spali, choroby, alebo čo sa v ňom nachádza.

 

čistenie dom tipy

Na zbavenie sa zápachu moču a alkoholu, pridajte do citrónovej šťavy soľ, dokým vám nevznikne kaša a naneste na potrebné miesto na 1-2 hodiny. Potom vlažnou utierok utrite zvyšok. Aby ste sa zbavili škvŕn od krvi, naneste na ne peroxid vodíka alebo soľný roztok, očistite zubnou kefkou a zotrite vlažnou čistou hubkou. A nezabudnite v lete vyniesť matrac na slniečko, aby sa prevetral a poriadne vysušil. Je to výbornou prevenciou plesne.

 

čistenie dom tipy  

 

 • Vankúše
  Niektoré ženy predpokladajú, že čistenie vankúšov nie je nutné: stačí ak čas od času vymenia návliečku. Ale vankúše je potrebné prať každý mesiac a raz ročne im úplne vymeniť náplň. Treba spomenúť, že vankúše s organickou náplňou (napríklad pohánkové plevy) by sa čistiť nemali – treba ich len jednoducho vymeniť po vypršaní záručnej lehoty.

 

Vankúše plnené syntetickými látkami alebo holofiberom perte v šetrnom režime pri použití tekutého pracieho prostriedku. Ak bude vankúš veľmi nasávať vodu, treba práčku nastaviť na doplnkové žmýkanie a maximálne odstreďovanie. Čistý vankúš sušte na teplom mieste s dobrou ventiláciou.

čistenie dom tipy  

Na vyčistenie páperového vankúša, by ste ho mali z jednej strany rozpárať a perie oprať v starých návlečkách alebo v sieťke na pranie. Prať by ste mali v šetrnom režime alebo v režime pre bavlnené výrobky s tekutým pracím prostriedkom pri teplote 30-40 stupňov. Potom perie rozložte, aby sa dobre vysušilo. Rozdeľte tie, ktoré vytvorili hlúčiky a znova nimi naplňte vankúš.

 

 • Mäkký nábytok
  Tak ako aj matrace, mali by ste ich čistiť častejšie. Vysávajte nábytok každý týždeň, včasne odstráňte škvrny a neskrývajte ich pod návliečkami či dekami. Vankúše z pohovky by ste tiež mali vyniesť von, keď bude svietiť slnko, aby sa presušili.

  čistenie dom tipy

 • Poličky
  Bezpochyby utierate od prachu povrchy poličiek, podláh aj skríň. Ale nezabúdajte aspoň raz mesačne umývať skrine a kuchynský nábytok aj vnútri. Práve tam sa zbiera veľa baktérií a prachu.
 • Domáca technika
  Dnes si je už veľmi ťažké predstaviť život bez televízora alebo počítača. Ale určite si neviete predstaviť koľko rôznych „darčekov“ sa skrýva v systémovej časti a v reproduktoroch. Preto by ste mali čas od času zložiť zadný panel a prefúknuť zariadenie vzduchom, ale hlavne ho v žiadnom prípade nevysávajte.

čistenie dom tipy

 • Sprchové koberčeky
  Sú celkom malé a môže sa zdať, že ich jednoducho stačí vysušiť. Ale ich štruktúra ja práve taká, že sa zdajú byť suché a pritom sú vo vnútri vlhké. Preto by ste mali sušeniu sprchových koberčekov venovať špeciálnu pozornosť. Huňaté sprchové koberčeky by ste mali prať pri vysokej teplote, aby ste sa tak zbavili baktérií a plesne.
 • Odpadkový kôš
  Toto je proste perfektné prostredie pre škodlivé baktérie. To, že používate sáčky do koša, ešte neznamená, že samotný kôš sa nezašpiní, práve naopak a tým pádom tam prebiehajú rôzne procesy sprevádzané nie práve príjemnou vôňou. Zvyknite si umývať odpadkový kôš a osobitne ten na toalete.

  čistenie dom tipy

 • Čistiace prostriedky
  Veľmi dôležitá je čistota prostriedkov na čistenie. Pokiaľ mop, rukavice či hubky sami potrebujú vymeniť a stali sa z nich skvelé miesta na množenie plesne, čistením svojho domova takýmito prostriedkami by ste mu teda nepomohli. Je potrebné ich umývať po každom použití a venujte pozornosť tomu, aby poriadne vyschli.

 

Dajte si záležať na týchto radám pri upratovaní a nezabudnite sa s týmito užitočnými informáciami podeliť so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach!

zdroj:takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Upratovanie – unavujúce ale potrebné. Pomôže nie len urobiť dom čistejším ale aj šetrí zdravie. Veď..." />