Tento vojak nezabil ani jedného človeka a stal sa národným hrdinom…

Desmond Doss, rádový vojak americkej armády, ktorý ani raz v živote nevzal do rúk zbraň a nezabil ani jedného človeka a pritom sa stal národným hrdinom získal Medailu cti, čo je najvyššie vojenské ocenenie v USA. Na vojnu išiel preto, lebo sa nemohol zmieriť s tým, že tam zomierajú ľudia.  

Veriaci, útly a tichý Desmond sa pridal k sanitárom a odmietal si brať zbraň, za čo sa mu často posmievali a nie raz ho aj zbili. Jeho kolegovia sa ho pokúšali vyprovokovať, ale odhodlaný sanitár sa nikdy nepoddal: po jednej škaredej porážke sa jeden zo spoluvojakov zaprisahal, že ho zabije v boji.  

Ale keď prišlo na lámanie chleba, sanitár ukázal, kto v skutočnosti je. V tom boji všetci pochopili aké mali šťastie, že je s nimi obyčajný rádový vojak Doss. On sám vyťahoval ranených spod škvariaceho ohňa, zachraňoval ich pred výstrelmi snajperov, granátmi: pomáhal úplne vpredu – v hlavnom pekle.

  1. mája 1945 v Japonsku, Desmond Doss dokázal nemožné: spustil svojich kolegov po jednom z útesu na lane uviazanom okolo stromu. Spustil vojakov čo boli oveľa ťažší než on sám, pomaly, s naširoko roztvorenými nohami, dookola opakujúc tie isté slová: “Bože! Pomôž mi zachrániť ešte jedného!”

Spúšťal ich 12 hodín v kuse, schopný tak darovať druhú šancu 75 raneným. A keď už na vrchu nikto nezostal, napokon sa spustil aj on sám. O pár týždňov ho postrelil ostreľovač. Potom stúpil na granát, aby nezabil raneného. V ten deň stratil Bibliu, ktorú mu darovala žena…

Desmonda poslali domov, keď mu z nohy povyberali 17 úlomkov. Čakal na neho Biely dom a ceremónia Medaily cti. Tam mu tiež vrátili jeho stratenú Bibliu, ktorú našiel spoluvojak, ktorý sa Dossovi vyhrážal smrťou, keď doslova prehľadal každý centimeter bojiska.

Presne takto Desmond Doss, ktorý nezabil ani jedného protivníka, získal najvyššie vojenské ocenenie. Za bojové zásluhy, ktoré nemali nič spoločné so zbraňami. Stačilo len každý deň zachraňovať ľudí od smrti. Ale bolo by lepšie, keby už viac na svete neboli vojny. Zanechajte like ak je to aj váš názor.

zdroj:ofigenno

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Desmond Doss, rádový vojak americkej armády, ktorý ani raz v živote nevzal do rúk zbraň a..." />