Teraz už viem čo robiť pri spáleninách od slnka. Šokujúci príbeh anglického záhradníka

Jedna moja priateľka žije v Škótsku. Zoznámili sme sa na dizajnérskej konferencii. Len v poslednej dobe som sa v dopisoch s ňou dozvedela šokujúci príbeh, ktorý mi zmenil myslenie a prinútil ma byť opatrnou, keď sa pod páliacim slnkom nachádzam už dlhšiu dobu.

Mladší brat mojej priateľky teraz pracuje ako záhradník. Svoju prácu zbožňuje a pred pár dňami strávil sedem hodín v kuse vonku na slnku orezávaním rastlín v záhrade. V dôsledku toho sa mu vytvorili popáleniny druhého stupňa.

  čo robiť so spálenou pokožkou

Muž si hneď nevšimol vzhľad popálenín. Počasie bolo letné ale nebolo dusno. A aj keď pre obyvateľov Dumfries horúco bolo, Greg tomu neprikladal nijaký osobitný význam a tým pádom ani svoju pokožku nijako neochránil, ako to robí každý človek na dovolenke pri mori.

Dokým si jeho mama nevšimla, že koža na jeho chrbte je už veľmi začervenaná, Greg necítil nič viac len nepohodlie. Bez ohľadu na intenzívnu červenú farbu kože a nepríjemnú bolesť, muž išiel do práce aj na druhý deň. V ten deň Greg len polieval rastliny a jeho vystavovanie sa slnku nebolo až také dlhé ako v prvý deň.

čo robiť so spánkom spánku

No v nedeľu večer, po druhom dni v práci na slnku sa situácia zhoršila…

U Grega sa objavili pľuzgiere a bolesť bola taká neznesiteľná, že muž okamžite išiel do nemocnice. Lekári mu diagnostikovali popáleniny druhého stupňa.

Samozrejme, že muž vedel, že má svetlú a citlivú pokožku. Keby sa nachádzal pod spaľujúcim slnkom niekde v Austrálii, samozrejme, že by použil krém na opaľovanie. Ale takto doma v Škótsku, kde slnko páli najviac 5-krát do roka, jednoducho tomu čo sa deje neprikladal nijaký špeciálny význam.

čo robiť so spálenou tvárou

Ten príbeh ma dosť šokoval. Tu máte návod ako v dôsledku nepozornosti môžete poškodiť svoje zdravie!

Dávajte pozor! Spáliť sa od slnka môžete pri odpočinku na pláži, aj ako turisti prezerajúci si pamiatky, aj ako záhradkári. Stručne povedané, všetci tí, ktorí trávia príliš veľa času na slnku.

Redakcia „Chillin.sk“ pre vás pripravila 9 overených metód na pomoc pri slnečných popáleninách. Najlepšie je aj tak prijať všetky opatrenia, aby k tomu vôbec nedošlo.

čo robiť so spáleninami doma

Čo robiť pri spáleninách od slnka

  1. Dajte si studenú sprchu, alebo vaňu. Ale v žiadnom prípade nepoužívajte gél alebo mydlo – vysušujú totiž pokožku.
  2. Nezameniteľným liekom na spáleninu je šťava z aloe vera. Upokojuje a ochladzuje pokožku a tiež pomáha pri bolesti a podráždení.

V ideálnom prípade treba na postihnuté miesto na pokožke naniesť čerstvú šťavu z aloe, ale z pochopiteľných dôvodov to nie je vždy možné. Preto môžete použiť olej z aloe vera, alebo aj hocijaké iné kozmetické prípravky z jej výťažkami.

Podobnými vlastnosťami sa vyznačuje aj napríklad mentol. Okamžite pokožku schlaďuje a prináša úľavu.

  1. Na úľavu od bolesti od popálenín pomôžu antihistaminiká – tablety aj masti. Tabletky začnite brať až po konzultácii s lekárom. Ak je začervenanie bolestivé vyskúšajte spreje na popáleniny.   čo robiť so spálením tela  
  2. Ak je popálenie ľahšie, od bolesti si pomôžete, ak na postihnuté miesto priložíte čokoľvek studené. Napríklad aj vychladené plechovkové pivo.
  3. Pri ľahkých popáleninách tiež pomôže olivový olej. Jednoducho ho jemne vtrite do popáleného miesta a opakujte podľa miery vstrebávania.       čo robiť so spáleninami na tvári
  4. Nezabúdajte ani na spôsob našich babiek – smotana, kefír, alebo jogurt. Upozornenie: masku naneste len na čistú pokožku lebo sa môže sa stať živnou pôdou pre baktérie.
  5. Výborne chladia a pomáhajú upokojiť pokožku plátky surových zemiakov a uhoriek. Rovnakým spôsobom môžu pomôcť aj čajové sáčky. Spásu môžete nájsť aj v kapuste. Kto by si to bol pomyslel!
  6. Vychladnutým odvarom z harmančeka môžete robiť gázy a obklady. Ak ste si spálili väčšiu časť tela, urobte si kúpeľ: pridajte do vody jedlú soľ, alebo harmanček, nechtík, eukalyptus, ruže, alebo aj levanduľu. čo robiť so spáleninami
  7. Pite veľmi veľa tekutín! Hlavne zelený čaj, šťavu z granátových jabĺk, jahôd, a vodu. Pri slnečných popáleninách sa vyhýbajte alkoholickým nápojom.

Hlavne si zapamätajte, že akonáhle zistíte, že máte spáleniny, odíďte zo slnka. Hneď si pokožku ochlaďte ale bez veľkej zmeny teploty, nepoužívajte vodu, ktorá má napríklad -20°C.

Dávajte si pozor, ak pracujete v záhrade, na otvorenom priestranstve vonku alebo na pláži! Náležitú pozornosť by ste mali venovať aj ochrane pokožky a nepohŕdajte jednoduchými prostriedkami na neutralizáciu škodlivých ultrafialových lúčov.

čo robiť so spánkom druhého stupňa

Podeľte sa s týmito radami s priateľmi a známymi, však ak ich poznáte, môžete zachrániť aj ľudský život!

zdroj:takprosto.cc