Toto je dôvod, prečo sú naši starí rodičia tak rozzúrení…

Stretli ste niekedy starších ľudí, ktorí sú nešťastní so všetkým a zo všetkého? Často ide o typ ľudí, ktorí zamračene sedia pred vchodom bytovky či domu, sú hrubí k cudzincom v dopravných prostriedkoch a robia škandály pri maličkostiach na trhoch či v obchodoch.

агрессивное поведение у пожилых людей

Agresívne správanie

Prečo nežijú pokojne? Prečo im akékoľvek správanie mládeže spôsobuje len zlosť a podráždenie? A čo robia príbuzní týchto starých ľudí? Andrei Strelchenko, psychoterapeut, sa pokúsil dať vyčerpávajúcu odpoveď na tieto otázky.

Prečo sú starí ľudia tak zatrpknutí?

„Hnev je znakom zvýšenej zraniteľnosti a práve starí ľudia sú, ako viete, najzraniteľnejšou vrstvou spoločnosti, najmä v našej krajine.

Ale hnev môže byť spojený nielen so strachom. Taktiež to je jeden z najjednoduchších a účinných spôsobov, ako prilákať na seba pozornosť. “

Nedá sa upozorniť na seba iným spôsobom?

„Hnev je najjednoduchšia a najprirodzenejšia reakcia, ktorá pochádza už od našich predkov. Pre starovekého človeka slúžila agresia ako dôležitý obranný mechanizmus. Bol to práve takýto druh reakcie, ktorý nám umožnil prežiť. “

агрессивное поведение у пожилых людей

„Pozitívne emócie, ako je radosť, zábava, obdiv, neha a tak ďalej, už nie sú prejavom zvierat, ale ľudskými pocitmi, ktoré vznikli oveľa neskôr, s rozvojom civilizácie. Preto je možné sledovať priame spojenie medzi duchovným rozvojom človeka a charakterom jeho emócií. “

агрессивное поведение у пожилых людей

Psychoterapeut tiež trvá na tom, že väčšina našich dôchodcov prežila mimoriadne ťažký život: neustály nedostatok peňazí, krízy, zlé skúsenosti či zranenia zanechali nezmazateľnú stopu na ich psychike.

агрессивное поведение у пожилых людей

Iný experti tvrdia, že niekedy sa agresivita vyvíja na pozadí senilnej slabomyseľnosti a demencie. V tom prípade je dôležité presvedčiť chorého, aby sa poradil so psychiatrom alebo gerontológom.

агрессивное поведение у пожилых людей

Ak hnev blízkej osoby nie je spôsobený chorobou, ale psychoemociálnym stavom (pocit osamelosti, úzkosť a nepotrebnosť), je dôležité preukázať trpezlivosť a pocit, že nám na nich záleží. Často stačí len obyčajný telefonát, návšteva alebo maličkosti, ktoré vedia potešiť. Po určitom čase sa aj ten najchladnejší človek roztopí a ukáže, že má srdce.

zdroj:takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Stretli ste niekedy starších ľudí, ktorí sú nešťastní so všetkým a zo všetkého? Často ide o..." />