Tvoje telo ťa varuje: 8 signálov mozgovej príhody v blízkej budúcnosti. Zapamätaj si ich!

Mozgová príhoda – to je strašná choroba, ktorá v poslednom čase postihuje nielen starých ale aj mladých ľudí čoraz častejšie. Ako je známe, je to vážne narušenie prekrvenia mozgu vedúce tak k narušeniu až smrti nervových buniek. Napokon u človeka môže dôjsť k úplnému ochrnutiu jednej strany tela, straty pamäte, alebo dokonca k smrti.

Mŕtvica vznikne, keď v mozgu praskne cieva, alebo sa tam dostane krvná zrazenia. V takom prípade nie je nejaká časť mozgu dostatočne prekrvená a tým pádom nervové bunky, ktoré sa tam nachádzajú, nedostávajú dostatok kyslíka.

Redakcia „Chillin.sk“ vám porozpráva aké signály vám vysiela vaše telo pred mŕtvicou.

Prvé symptómy mozgovej príhody

Najčastejšie sa tento stav spája s vysokým krvným tlakom, narušením tukového trávenia a fajčením. Je jasné, že keď vás bolí hlava, ešte to nemusí byť predzvesť mŕtvice. Len, že to riziko tam je. Preto by ste mali radšej prestať fajčiť alebo ho aspoň minimalizovať a začať jesť zdravo.

Mŕtvica postihuje ako mužov tak aj ženy. Ale u predstaviteliek nežnejšieho pohlavia je riziko oveľa vyššie a tiež, že mozgová príhoda môže byť smrteľná. Takže nebuďte leniví a aspoň raz ročne navštívte kardiovaskulárneho špecialistu. Rizikoví sú aj mladí, ale pre ľudí po 55 roku života je riziko až dvakrát väčšie a každých 10 rokov sa zvyšuje.

V prípade mŕtvice sa nič nedeje náhle, vaše telo vám posiela signály, aby vás varovalo pred blížiacim sa nebezpečenstvom. Dávajte pozor a hneď ako spozorujete aspoň jeden symptóm, u seba alebo u svojich blízkych, volajte prvú pomoc.

 

 • Vysoký krvný tlak
  Vysoký krvný tlak spôsobuje poškodenie alebo zúženie ciev v mozgu, preto je dôležité ho pravidelne merať a v prípade jeho zvýšenia reagovať primerane. Pokiaľ nemáte špeciálne zariadenie na meranie tlaku môžete si ho odmerať aj v lekárni. Sú na každom rohu a táto služba je zdarma.

 • Stuhnutá šija
  Okrem zlého držania tela a ťažkej fyzickej aktivity môže byť táto bolesť zviazaná aj s upchatím krvných ciev. Ak sa nemôžete chytiť miesta na hrudi pod bradou a pociťujete pri tom bolesť v krku aj v hlave, ihneď kontaktujte doktora.
 • Akútna bolesť hlavy
  Samozrejme bolesť hlavy môže mať mnoho príčin. Ale ak je extrémne silná a pociťujete pri nej tlak a pulzovanie bez váhania volajte záchranku. Dokonca aj keď to nie je príznak mŕtvice, choroba môže byť dosť vážna.
 • Paralýza jednej časti tela
  Toto je najspoľahlivejší a najrozšírenejší príznak mŕtvice. Najčastejšie sa prejaví pred alebo počas spánku. Zozačiatku začne jedna strana tela tŕpnuť a potom ju už necítite.
 • Zhoršenie zraku
  Ak ste nikdy nemali problémy so zrakom, ale zrazu ste začali vidieť rozmazane, aj to môže byť jeden z príznakov mozgovej príhody. Jedným zo signálov tiež môže byť krátkodobé zahmlenie pred očami.

 • Ťažká únava
  Počas doby pred mŕtvicou sa človek nachádza v stave zvýšenej ospalosti a niekedy sa spánok zmení na bezvedomie.
 • Ťažko sa vám hýbe
  Veľmi často bývajú predzvesťou mozgovej príhody problémy s koordináciou nôh a rúk. Ostrá a nezvyčajná bolesť v pleciach hovorí o tom, že je urgentné navštíviť doktora

 • Závraty
  Krútenie hlavy tak ako aj bolesť hlavy môže mať viacero príčin. V prípade ak máte problémy so srdcovo-cievnym systémom venujte závratom špeciálnu pozornosť. A konzultácia s doktorom nie je nikdy na škodu.

 

Venujte pozornosť signálom, ktoré sa vám pokúša dať vaše telo. A nezabudnite sa s týmito užitočnými informáciami podeliť so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach!

zdroj:takprosto.cc