Žena nevenovala pozornosť na bolesť v päte. Objavila sa plantárna fascia… Okamžite liečiť!

 

V starobe väčšina ľudí trpí rôznymi ochoreniami nôh: artritída, kŕčové žily, osteochondróza… Ale je tu ešte jeden problém, ktorý nás môže potrápiť, či máme 20 alebo 40 rokov. Táto pätová ostroha, alebo ako tomu hovoria lekári, plantárna fascia, je jednou z najčastejších príčin bolesti na chodidle u dospelých ľudí.

  
príčin bolesti päty

 depositph

S bolesťou v päte si neradno zahrávať, je nutné navštíviť lekára, aby stanovil správnu diagnózu. Veď príčinou bolesti je zápal plantárnej fascie, tak sa nazýva vrstva tvrdého väzivového tkaniva, ktorá vedie pozdĺž spodnej plochy chodidla. Je to jedna z najdlhších a silných väzív v našom organizme. O tom, ako sa vysporiadať s touto chorobou vám povie redakcia „Chillin.sk“.

príčin bolesti päty  

Plantárna fascia

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu viesť k plantárnej fascii. Medzi najčastejšie patrí plochá noha. Keď sa nožná klenba splošťuje, plantárna fascia je príliš natiahnutá a vtedy sa objavia mikrotrhliny. Zvlášť výrazne poškodená býva v tom mieste, kde sa fascia spája s pätovou kosťou, takže tu dochádza k zápalu.

Ďalším rizikovým faktorom je nadváha u ľudí, pretože vtedy sa nadmerne preťažuje fascia. Vyprovokovať fascitídu môže aj zmena obvyklej fyzickej aktivity, napríklad príliš intenzívne cvičenia pri fitnes alebo ťažká práca, ale taktiež nosenie nesprávnej obuvi na veľmi tvrdej ploskej podrážke.

Ak nič preto neurobíte, tak bolesť v päte môže trvať 6 – 18 mesiacov. Potom ustúpi, ale po nejakej dobe sa znovu vráti. Preto plantárna fascia si vyžaduje okamžité liečenie. Je nutné znížiť zápal a odstrániť príčinu bolesti.

Metódy liečenia pätovej ostrohy

  1. Strečing

Je to cvičenie pre pretiahnutie svalov na nohách. Zaručene prepracuje aj lýtkové svaly, pretože napätie v nich zhoršuje plantárnu fasciu. Táto metóda je účinné len pri pravidelnom cvičení.   Liečba bolesti päty

  1. Príjem preparátov

Nesteroidné protizápalové lieky proti bolesti, ale nemôžu byť používané na dlhú dobu. Majú veľké množstvo vedľajších účinkov.

  1. Nosenie ortézy

Sú vyrobené zo špecifického odliatku každého pacienta. Je dôležité, aby odliatok bol presne podľa rozmerov, aby priliehal k nohe po celej svojej ploche. Iba v takom prípade sa môže obnoviť normálna výška pozdĺžnej klenby chodidla, vďaka čomu sa napätie v plantárnej fascii zmenšuje.

  1. Nočná ortéza

Je to špeciálny ortopedický prostriedok, ktorý sa podobá na plastovú čižmičku. Ortéza môže znížiť bolesť pri prvom rannom kroku. Sú pomerne objemné a ich použitie nie je príliš pohodlné.

  1. Liečba nárazovou vlnou

Je to moderná technika pre liečbu mnohých ochorení. Avšak štúdie ukázali, že liečba nárazovou vlnou nie vždy odstráni bolesť  a účinok netrvá dlho. Okrem toho, procedúra je sama o sebe veľmi bolestivá a liečebná kúra je veľmi vysoká.

  1. Operácia

Je to posledná možnosť, ak predchádzajúce metódy neboli účinné. Časť plantárnej fascie je odrezaná a tým sa zmenšuje napätie. Tým sa znižuje bolesť, ale môže to viesť k vzniku plochej nohy a v dôsledku toho, aj vznik nových problémov.

Tiež sa nám zapáčila metóda jedného lekára. Najprv šikovne odstránil všetku stvrdnutú kožu na päte a holeni špeciálnym nástrojom a tým zabezpečil lepší krvný obeh v tejto časti. Ďalej použil špeciálne flexibilné štítky, ktoré pomôžu znížiť záťaž na pätu. On tvrdí, že toto si môžete urobiť aj doma. Pozrite sa na video, ako sa to robí.

Želáme vám veľa zdravia! Podeľte s touto užitočnou informáciou so svojimi priateľmi.

zdroj:takprosto.cc