Máte opuchnuté nohy? Môže to byť príznakom 7 závažných ochorení

Mnoho ľudí má problém s opuchnutými nohami. Väčšinou je to príčina opuchu, ktorý vzniká v dôsledku dlhej chôdze alebo keď v práci stojíme na jednom mieste. Občas môže byť problémom aj zlá obuv. Niekedy môže byť príčinou aj vážne ochorenie a vtedy je potrebné poradiť sa so svojím lekárom.

1. príčina: Trombóza hlbokých žíl je stav, pri ktorom sa v žile tvorí krvná zrazenina (väčšinou v oblasti nôh). Dôsledky sú často závažné, preto je nutné včas rozoznať príznaky. Jedným z nich je opuch. Ak máte podozrenie na hlbokú žilovú trombózu, ihneď navštívte svojho lekára.

2. príčina: Achillová tendinitída – môže spôsobiť opuch okolitých kĺbov. Vo väčšine prípadoch sa zhoršuje po cvičení.

3. príčina: Osteoartitida je často spojená so starnutím kĺbov. Prejavuje sa opuchom a bolesťami v oblasti nôh.

Arthrose

4. príčina: Srdcové zlyhanie. Opuch môže byť príznakom zlyhania pravej komory. Krv nevypúšťa dostatočne rýchlo a preto sa nohy zväčšujú.

5. príčina: Lymfedén vzniká v dôsledku nedostatočného odtoku lymfy (tekutiny). Nepríjemným príznakom je aj zápal.

6. príčina: Zápal spojivkové tkanivá (Cellulitis) – je to kožné ochorenie spôsobené bakteriálnou infekciou. Často sa vyskytuje po predchádzajúcom zranení alebo obarení. Nemýľte si ju s celulitídou, ktorá je v oblasti kozmetiky úplne bežným pojmom. Prejavuje sa bolestivou a začervenanou kožou – a samozrejme opuchom.

7. príčina: Dna – príčinou tejto choroby je zvýšený obsah kyseliny močovej v krvi. Kyselina sa potom kryštalizuje v tkanivách. Ochorenie je chronické a opuch sa často vracia. Vo väčšine prípadov sa začína u najväčšieho palca na nohe.

Zdroj: little things

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Mnoho ľudí má problém s opuchnutými nohami. Väčšinou je to príčina opuchu, ktorý vzniká v dôsledku..." />