Pre toto nevediem svoju dcéru k tomu, aby robila domáce práce! Súhlasíte s tým aj vy?

Existuje mnoho matiek, ktoré po dosiahnutí určitého veku ich dcér, začnú prideľovať na ich plecia nemalé domáce povinnosti: upratovanie, umývanie riadu, pranie, žehlenie, staranie sa o mladších súrodencov a podobne…

Je to však správne? Kto povedal, že takýto model výchovy by bol pre dievčatá užitočný? Áno, budú k tomu učené už od detstva, ale ktoré dieťa sa chce zaoberať každodennými problémami dospelákov namiesto toho, aby si užívalo bezproblémový život? Správne, žiadne.

 

výchova dcéry

Ľudia zvyknú hovoriť: „Keď napokon dospeje, nebude vedieť manželovi ani polievku uvariť!“ Odpoveď na tento argument je celkom jednoduchá: ak bude chcieť, určite sa to naučí. A preto nemusia hneď od raného detstva deň čo deň čistiť zemiaky. Všetko, čo bude potrebné sa teda naučí v pravý čas.

Mnohí rodičia ale nechápu, že príkazmi ako „umyť“, „odniesť“, „uvariť“, „urobiť“ si doma vychovávajú dva typy osobnosti. Prvý typ sa bude snažiť utiecť od všetkých povinností, to platí najmä u chlapcov. Druhý typ sa vyskytuje väčšinou u dievčat, ktoré neveria, že domáce práce dokážu človeku prinášať aj potešenie. Všetkému je na vine nesprávny model výchovy…

  výchova dcéry

Svoje dcéry vychovávajú podľa princípu: neexistuje slovo „nechcem“, existuje len „je to potrebné“. Kto to však skutočne potrebuje? Malé dievčatko v ešte neuvedomelom veku? Sotva.

To je dôvod, prečo sa veľa mladých žien obracia k umývaniu riadov, upratovaniu a vareniu chrbtom. Ich partnerom to bude tiež po čase prekážať, ak budú mať po boku mrzutú a nespokojnú partnerku.

Všetko, čo bude pre nich užitočné sa určite naučia. A viete odkiaľ? Ak žije v milujúcej rodine s radosťou sa bude pozerať na to, čo robí jej matka a začne to jednoducho po nej opakovať. Ak chcete byť dobrým príkladom pre vaše deti, nemusíte ich trápiť neustálymi domácimi prácami. Aj v prípade, že chcete aby vám stoj čo stoj pomohli, urobte to nenútenou, hravou formou, z ktorej nebudú cítiť nátlak, ale radosť a zábavu.

výchova dcéry

Až potom bude dievča vnímať domáce povinnosti ako potešenie a fakt, že sa môže postarať o svojich blízkych.

Čo si myslíte vy o takomto spôsobe výchovy? Podeľte sa o vaše názory v komentároch!

zdroj:chillin.sk

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Existuje mnoho matiek, ktoré po dosiahnutí určitého veku ich dcér, začnú prideľovať na ich plecia nemalé..." />