STOP úpravam modeliek na fotkách! Francúzska vláda sa rozhodla ukončiť podvody na obálkach časopisov …

Nie je žiadnym tajomstvom, že fotografie, ktoré vidíme v nablýskaných časopisoch alebo na internete, sú retušované. Strata vrások, väčšie oči alebo pery, žiadna celulitída, užší driek či plnšie prsia…Francúzska vláda sa rozhodla zakročiť proti tomuto dlhodobému fenoménu.

Od 1.októbra, všetky fotografie upravené v tomto programe, musia mať na sebe nápis, že boli „Photographie retouchee“. Firmy, ktoré sa budú snažiť obísť tento zákaz, budú pokutované sumou 37 500€ alebo 30% nákladov z reklamy.

Dôvodom tohto rozhodnutia bolo, že štát je znepokojený zdravím svojho obyvateľstva. Vo Francúzsku sa veľké množstvo žien a dievčat snaží splniť štandardy krásy, ktoré ukladajú módne časopisy.

Ministerka zdravotníctva Marisol Turen hovorí, že nemôžete ľuďom ukazovať nereálne obrazy tela a ukazovať ho ako ideál krásy.

Je zaujímavé, že Francúzi nie sú prvými, kto takéto rozhodnutie urobí. Na istý čas bol tento zákon platný aj v Izraeli.

Poruchy príjmu potravy, ktoré vo väčšine prípadov súvisia s nadmernou chudosťou, sa vyskytujú u viac ako 600 000 mladých ľudí.

Miestny spisovateľka Gabriel Deidier dokonca vydal knihu o tejto téme. V nej žena hovorí, že mať plnšie tvary je vo Francúzsku niečo ako zločin.

Vyhodili ju zo školy, pretože dávala zlý príklad mladšej generácii. A na jednom z pohovorov jej manažér s úplne vážnou tvárou povedal, že IQ ľudí, ktorí sú kyprejších tvarov, majú nižšie IQ a je to „…známy fakt“.

Mimochodom, okrem tohto rozhodnutia boli aj iné. Napríklad od mája tohto roka by všetky modelky mali pravidelne navštevovať lekárov, ktorí budú hodnotiť ich zdravotný stav. Niektoré vedúce modelingové agentúry oficiálne odmietli spolupracovať s dievčatami, ktoré trpia anorexiou.

Po nadobudnutí účinnosti zákona, obrovská agentúra Getty Images zakázala používanie retušovaných fotografií s modelkami a modelmi na komerčné účely.

Možno si pomyslíte, že je to ako nápisy na cigaretových baleniach alebo šokujúce videá o nebezpečenstve fajčenia. Spočiatku to vydesí, ale po chvíli ľudia, ktorí chcú fajčiť, sa pozrú na ďalšie video s cigaretou v ústach…

Avšak, samotnú snahu vlády propagovať adekvátnejšie vnímanie ľudského tela možno považovať za pozitívny spôsob, ako začať so zmenou.

zdroj:videoboom.com

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Nie je žiadnym tajomstvom, že fotografie, ktoré vidíme v nablýskaných časopisoch alebo na internete, sú retušované...." />