Viete, čo je torzia semenníka? Toto by mal vedieť rodič každého chlapca!

Rodičia sa snažia svoje deti vždy ochrániť pred chorobami, popáleninami alebo zlomeninami. Len máloktorý rodič chlapca ale vie o tomto nebezpečnom stave, ktorý môže dokonca viesť až k amputácii semenníka!

Ak sa váš syn sťažuje na silnú bolesť v oblasti slabín, podbruška, má opuchnuté semenníky a cíti sa zle (môže sa objaviť horúčka alebo mdloby i nevoľnosť), v žiadnom prípade tento problém neignorujte! Nejedná sa o bolestivý prejav puberty, ale o závažný zdravotný problém!

SOURCE: PIXABAY

Ide o tzv. Torzio semenníka. Dochádza k nej predovšetkým pri fyzicky náročných športových alebo iných činnostiach.

Pri torzii sa semenník „otočí“ tak nešťastne, že sa jeho cievne zväzok zaškrtí. To vedie k náhlemu prerušeniu toku krvi do príslušného semenníka.

SOURCE: INSTAGRAM

 

Ak chlapec alebo dospelý muž (u dospelých sa tento problém vyskytuje menej často) nedostane okamžitú pomoc, dôjde k testikulárne ischémii (nedokrvenie). To môže viesť k nekróze (smrť buniek a tkanív) a následné amputáciu.

 

Ako postihnutému pomôcť?

Najdôležitejšie je zakročiť včas! Musíte okamžite navštíviť nemocnicu, kde lekár urobí ultrazvuk a v prípade, že sa jedná o torziu semenníka, odporučí okamžitú operáciu. POZOR! Postihnutý musí operáciu podstúpiť do 6 hodín od prvých príznakov, preto nikdy neignorujte problémy a bolesť intímnych partií!

Zdieľajte tento článok so všetkými, ktorí majú syna!