9 nebezpečných chorôb, ktoré sú signalizované vašimi rukami. Pozrite sa bližšie…

Ako často si všímate, že sa vaše ruky trasú alebo opúchajú? Chvenie, opuchy a brnenie v rukách sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, ktoré môžu pre telo predstavovať nebezpečenstvo. Ak si však všimnete, že sa to opakuje s určitou periodicitou, môže ísť o prvý znak choroby.

признаки болезней

Prezradíme vám, aké zmeny na dlaniach sa môžu stať dôvodom na návštevu lekára.

  1. Bolesti v palci a ukazováku

Ak máte obavy z pretrvávajúcej bolesti palca a ukazováka, môže to byť príznakom syndrómu karpálneho tunela, neurologického ochorenia, ktoré je spôsobené stlačením mediálneho nervu medzi kosťami, priečnym karpálnym väzivom a šľachami zápästných svalov.

Spôsobuje nepríjemné pocity v rukách a necitlivosť. Takáto choroba postihuje ľudí, ktorých práca súvisí s monotónnymi pohybmi rúk (práca na počítači, hranie na klavíri).

определить болезни по рукам

  1. Dlhé hojenie rán

Ak sa rany na rukách liečia príliš dlho a modriny nemiznú ani po niekoľkých mesiacoch načase spozornieť.  Môže ísť o príznak začínajúcej sa cukrovky. Ak sa objavia aj ďalšie príznaky (konštatný hlad a smäd, znecitlivenie rúk a nôh), mali by ste sa poradiť s lekárom a skontrolovať si hladinu cukru.

долго заживают раны

  1. Zmena farby prstov

Prsty môžu zmeniť farbu z mnohých dôvodov. Napríklad, hypotermia, stres alebo dlhotrvajúca fyzická aktivita. Ak sa vám to stáva neustále a bez zjavného dôvodu, navyše sprevádzané bolesťou alebo necitlivosťou – mali by ste navštíviť lekára. Môžu to byť príznaky ochorenia chrbtice alebo krvných ciev.

проблемы со здоровьем по руках

  1. Nadmerné potenie

Dlane sa najčastejšie potia z úplne zrozumiteľných dôvodov. Ak je však potenie príliš intenzívne a vyskytuje sa bez zjavného dôvodu, môže to znamenať prítomnosť dlaňovej hyperhidrózy.

гипергидроз

  1. Lámavosť nechtov

Krehké a lámavé nechty môžu signalizovať nesprávnu funkciu štítnej žľazy, avšak len vtedy, ak sú vašimi sprievodnými príznakmi slabosť, únava a bolesti v kĺboch. V opačnom prípade pravdepodobne ide o nesprávnu starostlivosť o nechty alebo stály kontakt s chemikáliami v podobe čistiacich prostriedkov či lakov na nechty.

почему ломаются ногти

  1. Studené dlane

Teplota rúk sa môže meniť na základe vplyvu rôznych faktorov, čo je úplne normálne. Avšak v prípade, že sú vaše dlane príliš často chladné a menia svoju farbu, navštívte vášho obvodného lekára. Môže to byť signál súvisiaci s nervovým systémom alebo krvným obehom.

холодные ладони

  1. Chvenie

Stres, nepokoj a intenzívna fyzická aktivita môžu spôsobiť tento symptóm vo vašich rukách najmä počas odpočinku. Ak ste na sebe nespozorovali uvedené sprievodné príznaky a chvenie v rukách pociťujete s určitou frekvenciou, pravdepodobne ide o nedostatok vitamínov skupiny B v tele.

почему дрожат руки

  1. Opuch

S opuchom rúk sa často stretávame v horúcom počasí – to je celkom normálne. Ale dlhotrvajúci opuch môže signalizovať ochorenie kĺbov. Takéto príznaky by sa určite nemali ignorovať.

отеки рук

  1. Zmena farby nechtovej platničky

Ak vidíte, že sú vaše nechtové platničky bledé a máte bolestivé pocity v prstoch, môže sa jednať o nízku hladinu hemoglobínu alebo dokonca anémiu.

первые признаки анемии

Ak ste si všimli také zdanlivo neškodné symptómy na vašom tele, mali by ste sa poradiť s lekárom. Samozrejme, takéto zmeny môžu byť úplne normálne a nemusia vôbec nič znamenať, ale prečo by ste si tým nemali byť 100% istí? Starostlivosť o zdravie nikdy nie je zbytočné!

 

foto:takprosto.cc

zdroj: Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Kopírovanie článkov na Slovenské alebo České stránky alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Ako často si všímate, že sa vaše ruky trasú alebo opúchajú? Chvenie, opuchy a brnenie v..." />