Ak mávate ráno nepríjemnú pachuť v ústach, konajte okamžite!

Stáva sa že zhrešíme a dáme si na noc poriadnu večeru. V takom prípade nás ranná pachuť nemá prečo prekvapiť: zle strávená potrava počas noci môže ráno vyvolať v ústach nepríjemnú pachuť.

Ale čo ak sa vám nepríjemné chute v ústach objavujú pravidelne a stravujete sa správne? Stojí za to overiť si či nemáte nejaké určité ochorenia, ktoré tento problém vyvolávajú. Napríklad, neustále sa objavujúca sladkastá chuť hovorí o zvýšenej úrovni cukru v krvi a môže byť skorým príznakom cukrovky!

привкус во рту металлический© DepositPhotos

Nepríjemná pachuť v ústach

 1. Horká chuť
  Horkosť v ústach poukazuje na hromadenie sa žlče v tele. Znamená to, že pečeň ju nestíha spracovať, môže ísť aj o cholecystitídu – zápal, a tiež sú možné problémy so žlčovými kanálikmi.Čo robiť? Pite čo možno najviac vody, z potravy odstráňte všetko mastné, vyprážané, marinované, aj príliš solené. Ak vám horká chuť v ústach zostáva aj po týchto zmenách, okamžite sa poraďte s lekárom.Príčinou horkej chuti v ústach môžu byť tiež „lenivé črevá“: stav, keď sa jedlo trávi sdlho a tým pádom v tele stagnuje.Čo robiť? Jedzte čo možno najviac čerstvej zeleniny a ovocia. Môžete tiež piť bylinné čaje, ktoré podporujú peristaltiku. Použite prasličku, nechtík, či mätu.

  A ešte jedna príčina – časté užívanie alkoholických nápojov. Z tohto sa chúďa pečeň upcháva!

  Čo robiť? Vyradiť alkoholické nápoje a tiež si urobiť detox pečene. Nezabudnite na stravu a limitujte príjem mastných a sladkých jedál.

   
  неприятный привкус во рту© DepositPhotos
 2. Chuť sírovodíka
  Snáď najhoršia chuť, ktorá na svete existuje! Pokiaľ sa vám stáva, že v dopoludňajších hodinách máte v ústach chuť sírovodíka, znamená to, že váš žalúdok vyrába nedostatočné množstvo žalúdočnej šťavy. Stáva sa to pri gastritíde alebo nízkej kyslosti.

  Čo robiť? Aby ste posilnili vylučovanie žalúdočných štiav, mali by ste jesť viac koreneného a vyprážaného. V žiadnom prípade sa však nemôžete prejedať a to hlavne v noci! Ak máte pocit, že máte problémy s trávením potravy, konzultujte svoj problém s lekárom: on vám môže predpísať špeciálne lieky, ktoré vám s touto nepríjemnosťou pomôžu.

  привкус во рту по утрам© DepositPhotos
 3. Slaná chuť
  Zaujímavý fakt: v našich slinách sa nachádza veľa chloridu sodného – soli. Keď telo nemá dostatok vody, všetky tekutiny sa zahustia a to vrátane slín. Tak vzniká táto zvláštna slaná pachuť v ústach!

  Soľ v ústach zmizne ak budete piť aspoň 2 litre vody denne. S týmto problémom sa stretávajú hlavne ľudia závislí od alkoholu. Pivo a víno z tela odoberajú vlahu, hlavne preto máte po pití alkoholických nápojov na druhý deň taký smäd!

  привкус во рту фото© DepositPhotos
 4. Sladká chuť
  Sladká pachuť v ústach hlavne ráno je veľmi nepríjemný signál. Znamená to, že v krvi máte zvýšenú úroveň cukru! Cukrovku môžete dostať naozaj hocikedy, hlavne ak je vaša strava preplnená sacharidmi…

  Ak sa vám táto chuť objavuje v ústach pravidelne mali by ste navštíviť lekára. Odporúčame, aby ste sa podrobili testu u endokrinológa a vykonali testy! S cukrovkou sa neradno zahrávať. Ak budete všetky skoré signály ignorovať, môžete tak zaplatiť nie len svojím zdravím, ale aj životom…

  привкус во рту антибиотики© DepositPhotos
 5. Kyslá chuť
  Ak mávate v ústach kyslú chuť je to príznak zvýšenej žalúdočnej kyslosti. Ak sa kyselina chlorovodíková, ktorá sa vyrába v žalúdku na trávenie potravy, produkuje vo veľkom množstve, spôsobuje to v ústach kyslastú chuť.

  Nejedzte veľa mastného, štipľavého, alebo sladkého! Samozrejme, že ani vyšetrenie u odborníka vám neuškodí. Lekár vám predpíše lieky na zníženie kyslosti. Kyslastá chuť v ústach tiež môže byť výsledkom poruchy funkcie pankreasu napríklad po príliš luxusnej hostine.

  привкус во рту ацетон© DepositPhotos
 6. Kovová chuť
  Kovová pachuť v ústach poukazuje na paradontózu alebo iné ochorenia ústnej dutiny. Taktiež tieto zvláštne pocity sa môžu objaviť po otravách ťažkými kovmi, napríklad ortuťou, arzénom, alebo olovom. Podobná chuť sa môže objaviť aj ako vedľajší účinok niektorých liekov ako napríklad metronidazola.
  неприятный привкус во рту© DepositPhotos

Ak často mávate nepríjemný pocit v ústach po zjedení rôzneho druhu ovocia, vypláchnite si ústa sódou. Nepríjemnej chuti sa zbavíte a vaša sklovina nebude tak trpieť!

неприятный привкус во рту© DepositPhotos

Fajčenie je dôvod, aby ste k zubárovi chodili častejšie. Ak fajčíte, nepríjemná pachuť sa môže objaviť v dôsledku prítomnosti veľkého množstva mikróbov v ústach.

неприятный привкус во рту© DepositPhotos

Stojí za to starať sa o svoje zdravie v maličkostiach, aby ste potom neochoreli vážne!

неприятный привкус во рту© DepositPhotos

Ukážte tento skutočne užitočný článok aj svojim priateľom. Som si istý, že im príde vhod.

 

Foto: takprosto.cc

zdroj: Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Kopírovanie článkov na Slovenské alebo České stránky alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.