Ako 13 ročná sa stala sirotou, o 3 roky neskôr vyhrala olympijské hry. Toto si osud pripravil pre mladú ženu…

Keď sa 26. februára 1994 16-ročná krasokorčuliarka Oksana Bayul prebudila, netušila, že by v ten deň mohla vyhrať na olympijských hrách zlato. Ale stalo sa! Oksana bola prvou olympijskou šampiónkou súťažiacou pod ukrajinskou vlajkou (na zimných a letných hrách v roku 1992 v Albertville a Barcelone vystupovali zástupcovia bývalého ZSSR ako Zjednotený tím).

Na tejto olympiáde v Lillehammeri celý svet sledoval zamotané súperenie medzi dvoma americkými dievčatami Nancy Kerrigan a Tonyou Harding. Jedna bola pre svoju krajinu miláčikom, druhá príliš ambiciózna dcéra milionára.

Pred majstrovstvami USA v januári 1994 si osobný strážca a bývalý manžel Tony Harding najal muža menom Shane Stant, aby zlomil nohu obľúbenej Nancy, a zabránil tak jej nástupu na šampionát. V dôsledku toho Stan zasiahol krasokorčuliarku teleskopickým obuškom nad kolenom.

Hoci noha nebola zlomená, Nancy sa už súťaže nemohla zúčastniť. Tonya vyhrala šampionát a dostala sa do olympijského tímu. Kerrigan však získala právo zúčastniť sa olympijských hier už skôr.

Tonya neskôr priznala, že o pokuse na zneškodnenie svojej súperky vedela. Chceli ju vylúčiť z tímu, ale skúsení právnici jej otca obhájili právo zúčastniť sa na hrách. Harding nakoniec  na olympijských hrách skončila na  8. mieste a Kerrigan získala striebro.

Triumfu Američanov zabránil vynikajúci výkon ukrajinskej dievčiny, ktorý tiež zdramatizoval priebeh olympiády. Na tréningu pred rozhodujúcim vystúpením sa Oksana zrazila s nemeckou krasokorčuliarkou Tanyou Ševčenko, ktorej čepeľ korčule sa dostala do hĺbky 3 cm predkolenia Oksany.

So zošitou ranou a injekciami proti bolesti sa krasokorčuliarka predviedla vo voľnej disciplíne …

Po vystúpení sa z očí novej olympijskej šampiónky Oksany valili slzy. Plakala aj počas odovzdávania, ktoré bolo s hodinovým oneskorením (hľadala sa vlajka a nahrávka ukrajinskej hymny).

Za zmienku stojí aj ťažké detstvo olympijskej šampiónky. Otec opustil ich rodinu, keď mala Oksana  2 roky. O 11 rokov neskôr jej matka zomrela na rakovinu. Aby aspoň na chvíľu zabudla na trápenie, chodievala sa korčuľovať na zimný štadión v rodnom Dnepropetrovsku.

V ťažkých chvíľach boli dievčaťu oporou tréneri Galinoa Zmievska a Valentin Nikolajev, ktorí ju vzali so sebou do Odesy. Životný príbeh mladej krasokorčuliarky vyzeral  ako scenár pripravený  pre film. Mimochodom, jeden bol natočený v roku 1994 v americkej televízii pod názvom „Pravdivý príbeh Oksany Bayul“.

Po víťazstve na olympijských hrách Bayul spolu s trénerkou Galinou Zmievskou odišli do USA, kde súťažili na profesionálnych turnajoch a ľadových predstaveniach. Na jednej strane získala Oksana  príležitosť zarobiť peniaze, o ktorých by sa jej na rodnej Ukrajine mohlo len snívať, na strane druhej  sa však nedokázala vyrovnať so slávou a bohatstvom.

Pribrala  10 kg a vo veku 19 rokov vyzerala na 30. Pravidelne navštevovala rôzne zariadenia, ale svoju chuť k alkoholu nevedela ovládať. Po autonehode v roku 1997 bola nútená podstúpiť liečbu proti závislosti od alkoholu, z čoho sa jej podarilo dostať a mohla tak opäť vyjsť na ľad.

O svojom živote rozpovedala aj Oprah v jej talkshow. V roku 2005 prišla spolu s televíznym štábom z USA na Ukrajinu, kde vyhľadala svojho otca aby mu odpustila.

Škandálom však nebol koniec. V roku 2013 žalovala svojich bývalých trénerov a manažéra, a obvinila ich z finančných podvodov. Oksana tvrdila, že z honorárov za jej výkony dostávala iba omrvinky. Súd však olympijská víťazka prehrala.

Zdá sa že život Oksany Bayul sa už dnes uberá pokojnejším smerom. Niekoľko rokov je manželkou taliana Carla Farina a prednedávnom oslávila svoje 40. narodeniny.

Spolu so svojím manželom krasokorčuliarka pripravuje premiéru svojej vlastnej show „Cisárovná ľadu“. Prvé predstavenia sú naplánované začiatkom budúceho roka v Las Vegas, kde pár aj žije. Oksana si tiež zahrala vo filme „Pravdivý príbeh Sonye Henie“ o slávnej krasokorčuliarke, ktorá sa po svojej kariére stala herečkou.

foto:videoboom.cc

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Keď sa 26. februára 1994 16-ročná krasokorčuliarka Oksana Bayul prebudila, netušila, že by v ten deň mohla..." />