Nekupujte si antibiotiká a skúste tieto bylinky! Najsilnejšie lieky našej matky prírody

Moderný spôsob života vedie k zníženiu imunity a mnohým chorobám. Lieky, ktoré si kupujeme v lekárni, často naše príznaky len utlmujú a nič neliečia. Okrem toho, užívanie antibiotík len zvyšuje odolnosť baktérii v našom organizme.

лекарственные травы

Našťastie sa môžeme poďakovať prírode, ktorá nám ponúka rastlinky a bylinky obsahujúce antibakteriálne a protivírusové vlastnosti. Ponúkame vám 7 najlepších byliniek schopných vyčistiť pľúca v domácich podmienkach.

болезни легких

  1. Mäta

Mäta a mätový olej obsahujú mentol – upokojujúcu látku, ktorá uvoľňuje hladké svaly dýchacích ciest a poskytuje človeku ľahšie dýchanie. Pri zápalových ochoreniach horných dýchacích ciest vyskúšajte potieranie nosa mentolovým olejom (nádcha), inhalovanie vodnej pary mentolového oleja zase pomôže pri zápale hrtana a priedušnice.

мята

  1. Eukalyptus

Nie je to len obľúbená lahôdka pre austrálskeho medvedíka koaly. Eukalyptus je nepostrádateľnou súčasťou cukroviniek a sirupov proti kašľu. Jeho účinnosť je spôsobená prítomnosťou cineolovej zlúčeniny.

Cineol má niekoľko jedinečných vlastností: je to expektorant, ktorý môže zmierniť kašeľ a uvoľniť pľúca od hlienu. Eukalyptus tiež obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú imunitný systém počas prechladnutia alebo akéhokoľvek iného pľúcneho ochorenia.

эвкалипт

  1. Šalvia

Listy šalvie obsahujú esenciálne oleje, ktoré sú pre pľúca užitočné a preto sa používa na liečbu mnohých ochorení dýchacích ciest. Čaj zo šalvie je populárny spôsob na liečbu bolesti hrdla a kašľa. Využíva sa aj na inhaláciu, pretože si dokonale poradí s pľúcnymi ochoreniami a zápalom dutín.

шалфей

  1. Podbeľ liečivý

Odvar z listov a kvetov sa používa na vykašliavanie a odstránenie hlienov pri bronchitíde a pľúcnej tuberkulóze.

Мать-и-мачеха

  1. Dúška (tymián)

Esenciálny olej z tymiánu (a jeho hlavná zložka – tymol) je vynikajúcim baktericídnym prostriedkom. V dávnych dobách boli vankúše na spanie naplnené tymianom, pretože sa verilo, že človeku spiacemu na nich prináša dlhovekosť a zdravie.

Odvar z dúšky je účinný pri zápale dutín, bolesti v krku a ochoreniach ústnej dutiny. Baktericídny účinok tymianu napomáha dezinfikovať ústnu dutinu a odstraňuje nepríjemný zápach.

чабрец

  1. Sladké drievko

Saponíny zo sladkého drievka prispievajú k zvýšenému vylučovaniu hlienov, zmierňujú suchý bolestivý kašeľ a pomáhajú urýchliť odstránenie mikróbov. Vie si poradiť aj s ochoreniami dýchacieho systému – laryngitída, bronchitída, pneumónia a dokonca aj tuberkulóza.

корень солодки

  1. Oregano

Liečivé vlastnosti oregana sú spôsobené jeho obsahom karvakrolu a kyseliny rosmarinovej. Obidve zlúčeniny majú antiedematózne a antihistaminické vlastnosti, preto majú pozitívny účinok na dýchacie cesty a nosný priechod. Oreganový olej dokáže zničiť baktérie zlatého stafylokoka lepšie ako mnohé bežné antibiotiká.

душица

Rozmanitosť ľudových liekov používaných na liečbu pľúcnych ochorení je skutočne úžasná. Vyskúšajte to aj vy a zbavte sa neustálych zdravotných problémov!

 

foto:takprosto.cc

zdroj: Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Kopírovanie článkov na Slovenské alebo České stránky alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Moderný spôsob života vedie k zníženiu imunity a mnohým chorobám. Lieky, ktoré si kupujeme v lekárni,..." />