Pozrite sa ako možno zužitkovať vosk zo sviečok. Odvtedy som ho už nikdy nevyhodila. Robím s ním…

V zimnom období, keď za oknom poletuje sneh a skoro sa stmieva, si akosi prirodzene chceme navodiť atmosféru tepla. Jedným z najlepších spôsobov je zapáliť sviečky. Aromatické či obyčajné, na tom nezáleží. Domov nám zútulnia v ľubovoľnej podobe. Ale čo z voskom ktorý z nich zostane?

Samozrejme, najjednoduchšie je ho zahodiť do koša. Ale prečo keď ho možno ešte použiť? Redakcia Chillin.sk pre vás zozbierala najlepšie typy na to, čo všetko možno vyrobiť zo zvyšného vosku.

Staré sviečky

10 najlepších tipov

  1. A opäť sviečky

Najjednoduchším riešením je vytvoriť nové sviečky. Môžete  použiť staré plechovky alebo rolky z toaletného papiera či všetky nádobky, ktoré vám padnú do rúk.

  1. Kartónový horák

Užitočná vec, ktorá sa v prírode na stanovačke stane nenahraditeľnou. S jeho pomocou môžete ohriať vodu, sušiť vlhké veci, udržiavať ich v teple alebo použiť ako svetelný zdroj. Ak nie je žiadny iný spôsob, ako založiť oheň – takýto horák to dokonale zvládne.

  1. Podpaľovač do krbu alebo na gril

Podpaľovače z obchodu  často obsahuje látky, ktoré môžu byť nebezpečné pre zdravie. Tak prečo si ho nevytvoríte sami pomocou pozostatku vosku, pilín a vajec? Stačí do krabičky od vajec nasypať piliny a zaliať ich roztaveným voskom.

A ešte jeden spôsob: ponorte šišku do roztaveného vosku.

  1. Navoskujte lopatu

Pre zimu nie sú typické len zapálené sviečky, ale aj sneženie a s ním spojené  odhŕňanie snehu. Aby sa sneh nelepil na lopatu, a išlo vám to rýchlejšie, skúste lopatu navoskovať.

  1. Niečo pre nábytok

Ďalší skvelý nápad ako použiť vosk. Ak sa zásuvky otvárajú za sprievodu škrípania alebo veľmi ťažko, skúste okraje natrieť voskom.

  1. Držiak na sviečky

Aj vám sa to už stalo? Malá sviečka vo veľkom svietniku, padá, šmýka sa a nechce vôbec stáť. V tomto prípade môžete použiť tento zlepšovák. Roztavte zvyšok sviečky v svietniku a položte doň novú sviečku.

  1. Ochranná vrstva

Často sa stáva, že adresa na balíku, ktorý posielate poštou sa stáva nečitateľnou. Stáva sa to, keď sa naň dostane voda. Aby ste tomu zabránili, pred odoslaním nálepku s adresou pretrite voskom. Teraz sa už adresa neošúcha.

  1. Sviečka proti komárom

Takáto sviečka pomôže v lete zbaviť sa zbytočného hmyzu. Stačí do vosku pridať trochu citronelovej silice.

  1. Ochrana obuvi

Spreje, ktoré chránia obuv pred vlhkosťou, sú často pomerne drahé. Vosk sa s touto úlohou rovnako popasuje, je ideálny pre väčšinu textílií a dokonca aj pre pokožku.

  1. Voňavé sviečky

Zvyšky sviečok sa môžu premeniť na krásne voňavé sviečky, ktoré v dome vytvoria slávnostnú alebo romantickú atmosféru. Stačí len pridať do vosku rôzne esenciálne oleje alebo korenie podľa vášho vkusu.

A toto video vám pomôže vlastnoručne vytvoriť si aromatickú sviečku.

 

Ako vidíte, zvyšky sviečok môžu byť použité rôznymi spôsobmi, a tu je len niekoľko nápadov. Fantazírujte a určite doplníte tento zoznam so svojimi vychytávkami!

Čo robíte so zvyšným voskom vy? Zdieľajte s nami v komentároch!

Zdroj: takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
V zimnom období, keď za oknom poletuje sneh a skoro sa stmieva, si akosi prirodzene chceme navodiť atmosféru..." />