Prečo rada žujem ľanové semienka? Tento dôvod by mali poznať najmä ženy staršie ako 35 rokov!

Ľan, ktorého latinský názov v preklade znamená „najužitočnejší“, je jednou z najstarších pestovaných rastlín a bol vždy vysoko cenený pre svoje liečivé vlastnosti.

Ľanové semená sú najcennejším zdrojom esenciálnych omega-3 mastných kyselín na prevenciu aterosklerózy. 100 g semien obsahuje 22 g omega-3. Na porovnanie: v 100 g vlašských orechov – 6 g mastných kyselín a 100 g makrely – len 5 g.

лен

Majú vysoký obsah mangánu, horčíka a vlákniny, čím sa zlepšuje vaše trávenie a znižuje hladina cholesterolu v krvi. Sú vynikajúcim doplnkom stravy u ľudí, ktorí vedú zdravý životný štýl.

продукты содержащие омега

Vlastnosti ľanových semienok

  1. Ľanové semienka sú pohlcovačom a čističom látok a toxínov v našich črevách. Majú mierne laxatívny účinok.
  2. Znižujú pravdepodobnosť vzniku niektorých foriem rakoviny, najmä rakoviny prsníka a hrubého čreva.
  3. Znižujú krvný tlak a redukujú nahromadenie aterosklerotických plakov až o 75%.
  4. Obnovujú črevnú mikroflóru.
  5. Zlepšujú stav pokožky a vlasov.

Vhodný liek na ženské zdravie

Tieto zázračné semienka znižujú riziko rakoviny prsníka a zmierňujú nepríjemné príznaky menopauzy. Obsahujú fytoestrogény, ktoré pomáhajú regulovať hormonálne pozadie žien a sú náhradou za ženský pohlavný hormón (estrogén).

польза для женщин

Pravidelnou konzumáciou tohto produktu sa upravuje menštruačný cyklus a nič nepokazíte ani vtedy, ak ich budete pridávať do jedálnička v období tehotenstva. Ľanové semienka obsahujú mnoho cenných mikroelementov a iných užitočných látok potrebných pre správny vývin plodu.

Ako ich konzumovať?

Polysacharidy nachádzajúce sa na povrchu semienok dokážu na seba viazať veľa vody. Z tohto dôvodu, keď ich namočíte do vody či inej tekutiny, vytvorí sa na nich viskózna zmes, vhodná na vnútorné liečenie.

кисель

Vezmite si 2/3 PL ľanových semienok. Večer ich zalejte vodou izbovej teploty tak, aby úplne pokryla semienka. Ráno vypite túto slizkú zmes a nezabudnite ani na semienka. Takýmto spôsobom konzumácie sa vo vás všetky vlastnosti omega 3-mastných kyselín zachovalú omnoho lepšie.

Odborníci na výživu odporúčajú semienka radšej lúhovať ako variť, pretože dlhým tepelným spracovaním sú mastné kyseliny zoxidované a vytvárajú peroxidy, ktoré sú naopak pre naše telo škodlivé a môžu mať skôr karcinogénny účinok.

употребление настоя льна

10 minút po konzumácii ľanových semienok si môžete vypiť váš prvý pohár vody. Ak chcete naštartovať svoj metabolizmus v plnom rozsahu, po 10 minútach od vypitia vody skonzumujte jedno zelené jablko. Po uplynutí 10 minút si môžete v pokoji vychutnať vaše raňajky.

 яблоко утром

Ako zistiť, či ste kúpili správne ľanové semienka?

Zakúpené semená by mali byť suché a oplývať charakteristickou sladkou vôňou. V žiadnom prípade by nemali voňať zatuchnuto či dokonca za hnilobou. Farba semienok by mala byť svetlohnedá alebo žltá.

Určite si nekupujte vopred pomleté semienka a radšej si ich pomeľte doma, pretože inak rýchlo zoxidujú a nie sú vhodné na dlhé skladovanie. Dôležitým kritériom je množstvo „hlienu“, ktorý sa vytvorí ráno na semenách – čím viac, tým lepšie.

Kontraindikácie

  1. Nadmerná konzumácia ľanových a nedostatočné množstvo vody môže viesť k obštrukcii čriev. Preto je lepšie, ak budete menšie porcie semienok zapíjať vodou.
  2. V prípade prítomnosti močových alebo žlčových kameňov, pri pankreatitíde, cholecystitíde by malo byť užívanie semienok regulovanejšie, pretože majú silný cholagogický účinok.
  3. Niektorí ľudia po konzumácii ľanových semienok môžu pociťovať nadúvanie a plynatosť. V takomto prípade je dávku potrebné znížiť.

настой семян

Odvar zo semienok pite v dopoludňajších hodinách a budete sa cítiť omnoho lepšie. Váš proces trávenia sa zlepší, prebytočný tuk zmizne a pleť sa vyčistí. Nezabudnite, že pre ideálny výsledok potrebujete vypiť až 2 litre vody denne.

foto: takprosto.cc

zdroj: Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Kopírovanie článkov na Slovenské alebo České stránky alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Ľan, ktorého latinský názov v preklade znamená „najužitočnejší“, je jednou z najstarších pestovaných rastlín a bol..." />