Prečo rada žujem ľanové semienka? Tento dôvod by mali poznať najmä ženy staršie ako 35 rokov!

Ľan, ktorého latinský názov v preklade znamená „najužitočnejší“, je jednou z najstarších pestovaných rastlín a bol vždy vysoko cenený pre svoje liečivé vlastnosti.

Ľanové semená sú najcennejším zdrojom esenciálnych omega-3 mastných kyselín na prevenciu aterosklerózy. 100 g semien obsahuje 22 g omega-3. Na porovnanie: v 100 g vlašských orechov – 6 g mastných kyselín a 100 g makrely – len 5 g.

лен

Majú vysoký obsah mangánu, horčíka a vlákniny, čím sa zlepšuje vaše trávenie a znižuje hladina cholesterolu v krvi. Sú vynikajúcim doplnkom stravy u ľudí, ktorí vedú zdravý životný štýl.

продукты содержащие омега

Vlastnosti ľanových semienok

  1. Ľanové semienka sú pohlcovačom a čističom látok a toxínov v našich črevách. Majú mierne laxatívny účinok.
  2. Znižujú pravdepodobnosť vzniku niektorých foriem rakoviny, najmä rakoviny prsníka a hrubého čreva.
  3. Znižujú krvný tlak a redukujú nahromadenie aterosklerotických plakov až o 75%.
  4. Obnovujú črevnú mikroflóru.
  5. Zlepšujú stav pokožky a vlasov.

Vhodný liek na ženské zdravie

Tieto zázračné semienka znižujú riziko rakoviny prsníka a zmierňujú nepríjemné príznaky menopauzy. Obsahujú fytoestrogény, ktoré pomáhajú regulovať hormonálne pozadie žien a sú náhradou za ženský pohlavný hormón (estrogén).

польза для женщин

Pravidelnou konzumáciou tohto produktu sa upravuje menštruačný cyklus a nič nepokazíte ani vtedy, ak ich budete pridávať do jedálnička v období tehotenstva. Ľanové semienka obsahujú mnoho cenných mikroelementov a iných užitočných látok potrebných pre správny vývin plodu.

Ako ich konzumovať?

Polysacharidy nachádzajúce sa na povrchu semienok dokážu na seba viazať veľa vody. Z tohto dôvodu, keď ich namočíte do vody či inej tekutiny, vytvorí sa na nich viskózna zmes, vhodná na vnútorné liečenie.

кисель

Vezmite si 2/3 PL ľanových semienok. Večer ich zalejte vodou izbovej teploty tak, aby úplne pokryla semienka. Ráno vypite túto slizkú zmes a nezabudnite ani na semienka. Takýmto spôsobom konzumácie sa vo vás všetky vlastnosti omega 3-mastných kyselín zachovalú omnoho lepšie.

Odborníci na výživu odporúčajú semienka radšej lúhovať ako variť, pretože dlhým tepelným spracovaním sú mastné kyseliny zoxidované a vytvárajú peroxidy, ktoré sú naopak pre naše telo škodlivé a môžu mať skôr karcinogénny účinok.

употребление настоя льна

10 minút po konzumácii ľanových semienok si môžete vypiť váš prvý pohár vody. Ak chcete naštartovať svoj metabolizmus v plnom rozsahu, po 10 minútach od vypitia vody skonzumujte jedno zelené jablko. Po uplynutí 10 minút si môžete v pokoji vychutnať vaše raňajky.

 яблоко утром

Ako zistiť, či ste kúpili správne ľanové semienka?

Zakúpené semená by mali byť suché a oplývať charakteristickou sladkou vôňou. V žiadnom prípade by nemali voňať zatuchnuto či dokonca za hnilobou. Farba semienok by mala byť svetlohnedá alebo žltá.

Určite si nekupujte vopred pomleté semienka a radšej si ich pomeľte doma, pretože inak rýchlo zoxidujú a nie sú vhodné na dlhé skladovanie. Dôležitým kritériom je množstvo „hlienu“, ktorý sa vytvorí ráno na semenách – čím viac, tým lepšie.

Kontraindikácie

  1. Nadmerná konzumácia ľanových a nedostatočné množstvo vody môže viesť k obštrukcii čriev. Preto je lepšie, ak budete menšie porcie semienok zapíjať vodou.
  2. V prípade prítomnosti močových alebo žlčových kameňov, pri pankreatitíde, cholecystitíde by malo byť užívanie semienok regulovanejšie, pretože majú silný cholagogický účinok.
  3. Niektorí ľudia po konzumácii ľanových semienok môžu pociťovať nadúvanie a plynatosť. V takomto prípade je dávku potrebné znížiť.

настой семян

Odvar zo semienok pite v dopoludňajších hodinách a budete sa cítiť omnoho lepšie. Váš proces trávenia sa zlepší, prebytočný tuk zmizne a pleť sa vyčistí. Nezabudnite, že pre ideálny výsledok potrebujete vypiť až 2 litre vody denne.

foto: takprosto.cc

zdroj: Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Kopírovanie článkov na Slovenské alebo České stránky alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.