Príspevok psychologičky valcuje internet: Dosť umelému omladzovaniu: sivé vlasy, vrásky, celulitída – to je skutočná krása!

Niekedy sa opýtate samej seba: žijem tak ako chcem, alebo sa len prispôsobujem požiadavkám spoločnosti? Platí to pre náš vzhľad, prácu ale aj pohľad na život. Je však niečo, s čím je ťažké nesúhlasiť – starnutie nie je pre ženy jednoduché. Sme tlačené do názoru, že krása sa pripisuje len k mladosti a mladosť znamená silu.

„Pred pár rokmi som sa touto myšlienkou začala zaoberať. Pomyslela som si: koľko žien si teraz farbí vlasy, len aby zakryli šediny! Koľko úsilia a výdavkov na to, aby sme zakryli, že mladosť sa nás už netýka. Keď sa ale určitá sociálna skupina stáva neviditeľnou pre ostatných, dokazuje sa, že má problémy,“ tvrdí psychologička a sociologička Ashton Applewyte.

женщина в возрасте

Appleyte obhajuje, že žena by sa mala milovať v každom veku a povzbudzuje ich, aby sa nesnažili byť čo najmladšie, pretože je to absurdné. V nasledujúcom článku sa o jej názore na starnutie dozviete omnoho viac!

Prirodzená krása

Vek a vzhľad ženy sú navzájom prepojené, to však ale neznamená, že starnúca žena prichádza o svoju krásu. Je to práve naopak! Začína rozkvitať a jej vonkajší vzhľad odráža nie len celý jej vnútorný svet ale aj životné skúsenosti. Nie je to krásne? Väčšina žien sa bohužiaľ pokúša všetko „zahrabať“ pod make-up, zafarbené vlasy či plastické operácie.

женщина в возрасте

Svoj názor sa rozhodla uverejniť aj na sociálnej sieti: „Predstavte si, že ľudia by sa začali vnímať úplne inak. Predstavte si, že sa všetci na znak solidarity zmenia a vyhlásia, že nasledujúci rok bude rokom šedivých vlasov! Bol by to prelomový moment!“ Čitatelia jej na to odpísali, že nemá právo poukazovať na ženy, a ešte lepšie, mala by začať sama od seba. Tak to teda aj urobila.

Tvrdí, že ženy neurážala, len ich jednoducho chcela povzbudiť k tomu, aby začali zmýšľať rozumne. Podľa nej sa ženy snažia stať sa mladšími podobne ako homosexuál chce, aby ho ostatní pokladali za heterosexuála. Takéto správanie je zakorenené v hanbe za niečo, čo by sa v skutočnosti nemalo považovať za hanbu.

женщина в возрасте

Práve tu vzniká diskriminácia, ktorá potom spôsobuje u človeka uvedené správanie. A skončí to tak, že žena so šedivými vlasmi a vráskami sa považuje za neupravenú.

Následne na to začnú staršie ženy rozmýšľať o radikálnej zmene: pery, mihalnice, vlasy, nos, prsia a dokonca aj tvar nôh. Prečo s týmto súhlasíme? Je to každej proti srsti, no aj napriek tomu sa toho dopúšťame. Nespokojnosť žien s ich vzhľadom umožňuje firmám, obchodníkom a špecialistom zarábať obrovské peniaze len preto, aby ich zbavili umelo vytvorených komplexov.

красивое старение

„Naozaj veríme tomu, že s vekom budú z nás horšie ženy? Menej zaujímavé, menej príťažlivé a menej dôležité ako v časoch, kedy sme mali 20-30 rokov? Ak si to naozaj myslíme, kto nám vnukol tieto predstavy a za akým účelom? Samozrejme, s pribúdajúcim vekom niečo strácame, na druhej strane to prináša aj nemalé výhody: odkrytie našej individuality, dôvera, vlastné názory a pohľad na svet, odlišné vnímanie samej seba.“

Pozrite sa napríklad na to, ktorá z vašich priateliek má pokojný a plnohodnotný život, vrátane toho sexuálneho. Nie je to vždy o kráskach s botoxom. To sú ženy, ktoré sú presvedčené a schopné podriadiť sa akejkoľvek situácii. Podľa psychologičky by mala byť k sebe každá žena menej sebakritická a viac sa akceptovať: „Herečka Frances McDormandová s úsmevom na tvári tvrdí, že za svoje vertikálne vrásky na tvári vďačí svojmu synovi Pedrovi, kvôli ktorému bola 20 rokov v pohotovosti, keď povedal „Wau!“ a „Bože môj!“. Je to jej minulosť a v žiadnom prípade ju nebude vymazávať s pomocou plastických chirurgov.“

красивое старение

Spomeňte si, ako sme sa báli toho, že naša mladosť raz pominie. A prečo vlastne? Pretože všade okolo panovali názory, že potom sa už nevydáme, neporodíme deti, náš manžel pôjde za mladšou a v práci budeme nepotrebné. Možno pred 50 rokmi to takto naozaj bolo, ale dnes sa pozerá aj na charizmu človeka, talent, zručnosti a ambície, nie na vek.

„Mali by sa medzi generáciami vytvárať priateľstvá, aby sa takýmto názorom čím skôr urobil rázny koniec a začali sme rozmýšľať moderne. Už stačilo rozprávania sa o stratách a obmedzeniach v staršom veku. Je omnoho prospešnejšie je diskutovať o rozšírených možnostiach. Len tak môžeme dosiahnuť, že svet sa bude na túto problematiku pozerať inými očami.“

как оставаться молодой

So psychologičkou a sociologičkou sa určite zhodneme na tom, že vek by nám v žiadnom prípade nemal brániť v užívaní si života. Veríme, že žena je krásna v každom veku a nie je nič zlého na tom, ak si zafarbí šedivé vlasy alebo odstraňuje vrásky pomocou lasera. Hlavná vec je, aby to bolo všetko s mierou a vyzeralo to prirodzene.

седина и морщины

Myslíte si, že žena by nemala venovať pozornosť zmenám svojho vzhľadu súvisiaceho s vekom, alebo stojí za to, aby na sebe skúšala množstvo kozmetických zlepšovákov? Zdieľajte svoje názory v komentároch a nezabudnite zdieľať tento článok aj s vašimi priateľmi.

 

foto:takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Niekedy sa opýtate samej seba: žijem tak ako chcem, alebo sa len prispôsobujem požiadavkám spoločnosti? Platí..." />