Staráte sa o svoju babku? Potom si toot určite prečitajte…Kvôli tejto veci im mnoho ľudí nerozumie

Mama – nedotknuteľné, nekonečné a neviditeľné puto, ktoré trvá naveky. Jedného dňa však príde ten deň, kedy aj ona zostarne a už len pomyslenie na význam týchto slov nám môže naháňať strach. Neostáva však nič iné, len to akceptovať a pripraviť sa.

старость

Nedávno som počula príbeh jednej rodiny o ich vzťahu s babičkou. Nie, nie je to žiadne ďalšie psychologické pozlátko v štýle: „čo si zaseješ, to budeš žať“. Ide o skutočne hodnotný a inšpirujúci text z reálneho života…

„Spomínam si na svoju mamu, keď bola ešte mladou babkou svojich prvých vnúčat. Hravá, sebavedomá: vzala si dve malé vnučky, posadila ich na zadné sedadlá, ona si sadla za volant a nasmerovali si to rovno na chatu. „Zelenina by mala byť len zo záhrady!“, „Čerstvá polievka by sa mala variť každý deň!“ hovorievala.

старость

© DepositPhotos

Jej vlastné stanovisko ku každej otázke sa vynásobuje skúsenosťami. Aktívny prístup k životu: „Prečo v chladničke nič nemáte? Priniesla som vám huspeninu!“, „Tu máš, vezmi si peniaze a kúp si už konečne tú teplú bundu na zimu!“, „Zaťko, ty nevieš tú poličku pribiť rovno? Pozri sa, ako to má vyzerať!“, no a tak ďalej, rozumiete.

Aké sú hlavné problémy mladých rodičov so staršími generáciami? Buď si vydobyjeme náš priestor a vybudujeme hranice, alebo budeme lamentovať nad neochotou staršej generácie pomôcť nám. Avšak príde čas, kedy si uvedomíte: babička už nemôže liezť na strom, aby nazbierala jablká. Nejde sa prejsť s vnúčatami na huby do lesa – môže si zlomiť nohu. Nemôže deti odviezť na krúžky a čakať tam hodinu – dlhé sedenie jej neprospieva. Je pre ňu ťažké vyzdvihnúť vnuka z materskej škôlky – jeho skupinka sa nachádza na treťom poschodí.

Čoraz viac minimalizujete záťaž na babičku, na stráženie malých detí si zavoláte kamarátku alebo opatrovateľku či svoje dospelé deti. Avšak ak sa na dlhšiu dobu neobrátite o pomoc s jej vnúčatami, môže sa uraziť alebo sa obávať momentu – „Už na mňa zabudli.“

старость

© DepositPhotos

Postupne sa jej život začne napĺňať ďalšími starosťami v podobe dôchodcovského trojuholníka: lekáreň-lekár-televízia. Vy s vašou rodinou u nej budete mať miesto, no už to začne byť o niečo odlišnejšie.

Najdôležitejšou vecou je, aby si babička uvedomovala, že je milovaná a potrebná bez ohľadu na to, či sa jedná o pomoc svojim deťom alebo vnúčatám. Spolu s deťmi sme k nej chodili pravidelne, prechádzali sme sa po čerstvom vzduchu, potom sme skočili do útulnej reštaurácie na obed alebo sme si išli kúpiť lístky do divadla na najnovšie predstavenie.

Ak chce babička pomôcť rodine, aj napriek tomu, že už nemá toľko síl ako kedysi, vždy na nej obdivujeme jej entuziazmus. „Tvoje koláče sú omnoho chutnejšie ako tie z obchodu. Zastavím sa pri tebe v Nedeľu večer a vezmem ich aj synovi. Bude mať dosť aj na dva dni a môže si ich zobrať aj do školy. Zbožňuje ich!“ Urobte si z toho tradíciu, ak to vaša babička dokáže.“

старость

© DepositPhotos

Psychológia starších ľudí a komunikácia s nimi je trochu odlišná od štandardnej psychológie vzťahov. Pozrite si niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia život s nimi.

  1. Zabudnite na logiku, používajte city

Starí ľudia sú riadení stereotypmi, ktoré sú pre nás v súčasnosti irelevantné. Len trpezlivosť pomáha vyhnúť sa problémom v komunikácii.

  1. Nemeňte človeka, ale miesto

Starší ľudia sa niekedy správajú divne kvôli zvýšenej opatrnosti. Sú vedení skôr pocitmi ako zdravým rozumom. Babičke robí problém dosiahnuť na poličku a tak na ukladanie veci začne používať rôzne krabice. Ťažko sa jej vyzúvajú topánky – chodí po dome obutá. Pokúste sa teda zorganizovať priestor tak, aby jej to nespôsobovalo zbytočné komplikácie.

  1. Prejavte záujem

Pokrčte hlavou, počúvajte a zistite nejaké podrobnosti o dôchodkovej reforme. Počúvajte o klebetách aj o zvýšených cenách masla či vajec. Spýtajte sa ich na niečo, aj keď sa vám zdá, že vaše otázky budú hlúpe alebo nevhodné. Práve vďaka týmto maličkostiam sa stará mama či otec nebudú musieť utápať vo svojich vlastných trápeniach.

старость

© DepositPhotos

  1. Konajte

Premýšľajte o uskutočniteľných veciach, pretože človek, ktorý je zaneprázdnený, nemá čas na frflanie a sťažovanie sa. Možno by ste neverili, ale nové časopisy či niekoľko nových televíznych kanálov dokážu urobiť zázraky.

старость

© DepositPhotos

Samozrejme, toto sú len maličkosti, ktoré môžete vždy urobiť pre vašich starnúcich rodičov. Niekedy ich však postihnú ochorenia a vtedy nemusia pomôcť žiadne psychologické tipy a triky. Flexibilita, dôvera a rešpekt sa preto musí pestovať už od samého začiatku vášho vzťahu.

Je dlhovekosť taká strašná? Považujete to za bremeno? Ľútosť alebo rezignácia a súcit? Vôbec nie! Napríklad, pre mňa, skutočnosť, že v blízkosti mám starú mamu, mi dáva neuveriteľnú silu žiť.

Podeľte sa o tento výnimočný článok aj s vašimi priateľmi na sociálnej sieti!

 

zdroj foto: takprosto.cc

zdroj: Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Kopírovanie článkov na Slovenské alebo České stránky alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Mama – nedotknuteľné, nekonečné a neviditeľné puto, ktoré trvá naveky. Jedného dňa však príde ten deň,..." />