Tento muž v roku 1983 zachránil svet od Tretej svetovej vojny, no nikto o jeho hrdinskom čine nevie

Moderní režiséri pravidelne vo svojich filmoch oslavujú fiktívnych hrdinov, ktorých jedinou úlohou je zachrániť svet pred záhubou. Dnes by sme vám však radi povedali príbeh skutočného hrdinu, ktorý len robil svoju prácu, ale dokázal tým zachrániť obrovské množstvo ľudí.

V máji 2017, vo veku 77 rokov zomrel Stanislav Jevgrafovič Petrov. Pred 34 rokmi svojim činom zachránil ľudstvo od jadrovej vojny.

V noci 26. septembra v roku 1983 sa na veliteľský bod Serpuchov-15, ktorý sa nachádza 100km od Moskvy, dostala informácia o začatí transkontinentálnych balistických striel z USA smerujúcich smerom k ZSSR. Službu mal práve vtedy podplukovník Stanislav Petrov.

Podľa inštrukcií dôstojník musel o tomto vývoji informovať vládu krajiny, ktorá by v najpravdepodobnejšom prípade rozhodla o odvete, vzhľadom k tomu, že studená vojna bola v tom čase v plnom prúde.

Petrov však analyzoval situáciu a pochopil, že systém nepodáva pravdivé informácie. Po prvé, v čase skutočného útoku by Američania nevypustili tak veľa rakiet len z jednej základne. Po druhé nikto z rádových vojakov, ktorí sledovali situáciu vo vzduchu a vo vesmíre nepodal žiadne hlásenie o vypustení rakiet.

Dôstojník teda podal správu o chybnom hlásení systému, ktorá sa napokon dostala až na ministerstvo obrany Ustinov. Ukázalo sa, že systém pracoval nesprávne, kvôli tomu, že slnečné svetlo sa odrazilo od vysokých oblakov a dopadlo na snímače.

Zaujímavé je, že podobné prípady sa stali aj v USA. Raz dokonca podľa systému americké jadrové bombardéry dosiahli Severný pól, aby mohli priniesť masívnu skazu do ZSSR. Ale našťastie, boli falošné signály vždy včas rozpoznané.

Samozrejme, Petrovove činy boli klasifikované. Svet sa o nich dozvedel až v roku 1991. Rok po tomto incidente dôstojník odišiel. Po zvyšok svojho života pracoval v moskovskom regióne Fryazino.

Až v roku 2006 bola v sídle OSN Petrovovi udelená cena, na ktorej bol vyrytý nápis: „Človeku, ktorý zabránil jadrovej vojne“. A vo februári 2013 muž dostal Drážďanskú cenu (25 000 eur), ktorá sa udeľuje za predchádzanie vojnovým konfliktom.

O smrti Petrova verejnosť informoval novinár Dmitrij Lichanov, ktorý s ním raz urobil interview. Smutné je, že prakticky táto správa nevyvolala žiadnu reakciu. Niektorí priatelia sa o jeho smrti dozvedeli až o 4 mesiace neskôr, keď sa rozhodli mužovi zavolať.

 A takto skončil život človeka, ktorý kedysi zachránil svet pred Treťou svetovou vojnou. Možno keby v tú noc mal službu niekto iný, dnes by vo svete bolo všetko inak…

Pokiaľ sa vám tento materiál zdal zaujímavý, povedzte o ňom svojim známym!

 

foto: videoboom.cc

zdroj: Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Kopírovanie článkov na Slovenské alebo České stránky alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Moderní režiséri pravidelne vo svojich filmoch oslavujú fiktívnych hrdinov, ktorých jedinou úlohou je zachrániť svet pred..." />