Zastavili sme sa len kúpiť mlieko, keď do nás vrazilo ďalšie auto! Nikdy by som to nečakala…RODIČIA ČÍTAJTE

Autosedačky sú pre mnohých našich krajanov ešte stále zbytočným luxusom. Väčšina vodičov drahých áut si totiž myslí, že už aj tak vyhodili dosť veľa peňazí za bezpečnosť pre seba a svojich blízkych.

безопасность детей в автомобиле

Tak prečo je používanie autosedačky v Európskej únii povinné? Líši sa iba výška pokuty a cena za prepravu detí. Napríklad, vo Švédsku je povinné deti do 4 rokov prepravovať v sedačke obrátenej čelom dozadu, a v Nemecku vám nedovolia zobrať deti z pôrodnice bez použitia špeciálnej kolísky.

Ako prevážať deti v aute

безопасность детей в автомобиле

Len nedávno v Rusku tiež zaviedli pravidlo vyšších pokút za prevoz detí bez autosedačiek. Aj Ukrajina má svoje obmedzenia na prepravu detí, ale na druhej strane je vláda vernejšia k vodičom s maloletnými pasažiermi. V tlačovej službe Štátneho dopravného inšpektorátu automobilov, zamestnanci tvrdia, že používanie autosedačiek je len odporúčanou formou ochrany.

безопасность детей в автомобиле

V cestných pravidlách sa hovorí o povinnom používaní zariadenia, vďaka ktorému bude dieťa v takej výške, aby ho bezpečnostný pás mohol obopnúť čo najlepšie. To, aké by toto zariadenie malo byť, sa tam neuvádza.

безопасность детей в автомобиле

 Naša redakcia odporúča mladým ruským manželom inšpirovať sa príkladom európanov a obstarať si špeciálne detské sedačky. Možno aj práve tento detail môže vášmu dieťaťu v prípade autonehody zachrániť život.

„Včera sme sa rozhodli zájsť si kúpiť mlieko na ceste domov zo škôlky. Boli sme len pár minút od domu, keď do nás narazil druhý automobil. Nikdy by ste si nepomysleli, že by sa vám to mohlo stať.“

безопасность детей в автомобиле

Moji chlapci (3 roky a 6 mesiacov) vyviazli len so škrabancami, ale lekári povedali, že všetko mohlo byť úplne inak, keby som im nevenovala tie dve minúty, ktoré boli potrebné, aby som ich poriadne upevnila v autosedačkách.

Ja som v poriadku, moje deti sú v poriadku – všetko ostatné sa dá opraviť. Ďakujem Bohu (a tiež automobilke Honda a sedačkám Graco a Chicco) za to, že sme v poriadku.“

безопасность детей в автомобиле

„Nebrzdila som na semafore, skôr som poriadne letela. Je to len 500 metrov domov. Malý mal vtedy iba 3 týždne (práve sme išli z prehliadky u doktora), takže sa ani nestihol zobudiť! Preto ho pripútavam dokonca aj vtedy, keď len vychádzame z dvora…“

безопасность детей в автомобиле

Pri nákupe detskej autosedačky by ste mali pozornosť venovať materiálom, z ktorých je vyrobená. Prednosť by ste tiež mali dať zariadeniu z primárneho plastu, ktorý sa síce ohýba, ale neláme.

безопасность детей в автомобиле

Pri výbere takejto sedačky by ste sa nemali obracať na veci z druhej ruky. Autosedačka by nemala byť poškodená nárazom už pri nákupe, čo je niečo, čomu mnohí nevenujú pozornosť.

безопасность детей в автомобиле

Želám vám aj vašej rodine len bezpečné jazdy autom. Žiadne výmole ani nehody!
 
zdroj: Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Kopírovanie článkov na Slovenské alebo České stránky alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.
 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Autosedačky sú pre mnohých našich krajanov ešte stále zbytočným luxusom. Väčšina vodičov drahých áut si totiž myslí,..." />