Zobudiť dieťa je možné bez sĺz a hystérie. 10 rád od skúsených rodičov, ako to docieliť

Zobudiť ráno dieťa bez kriku a hystérie – neľahká úloha. A po troch mesiacov prázdnin je to obzvlášť ťažké. Cez víkendy v očakávaní animovaných filmov dieťa skoro ráno skáče a zobudí celý dom. Ale, akonáhle príde vstávanie do školy alebo do materskej školy, zobudí ho len otcov krik, alebo matkine sľuby vo forme sladkostí alebo novej hračky.

O tom, ako zmeniť každodenné prebúdzanie na príjemný proces pre seba i pre dieťa, vie slávny psychológ Dmitrij Karpačov. Redakcia „chillin.sk“ sa s radosťou podelí o jeho rady, ako prebudiť dieťa bez hystérie.

Ako zobudiť dieťa

 

 • Pripravte dieťa večer

 

Ak je vaše dieťa malé, pripravte jeho veci sama. Ale, ak je dieťa staršie, motivujte ho na zajtrajší deň: pripravte spolu uniformu alebo oblečenie, nechajte ho pozbierať si učebnice a potrebné veci. Po prvé, nebudú ho trápiť na to myšlienky a po druhé, vy ušetríte týmto čas a ráno sa môžete spolu pozhovárať alebo pohrať. 

  1.   

© DepositPhotos

 

 • Masáž chodidiel a dlaní

 

Na chodidlách a dlaniach je množstvo nervových zakončení, stimulácia ktorých nabíja energiou. Masírujte poriadne a jemne, môžete trošku poštekliť a dieťa sa samo pritlačí k vám. A ak pridáte objatie a bozk, tak na rannú hystériu môžete zabudnúť.

 

 • Dajte čas na prebudenie

 

Na prebudenie je potrebné tak 10 – 15 minút. Deti, ako viete, sú rozmarné bytosti a občas robia niečo na zlosť. Ak dieťa nebudete náhliť, ale dáte mu čas na prebudenie a trochu sa pováľať, tak ono čoskoro samo vstane. Preto ho zobúdzajte o 15 minút skôr, ako obvykle. 

  1.   

© DepositPhotos

 

 • Jasné svetlo

 

Je známe, že jasné svetlo zastaví produkciu hormónu spánku melatonína a tým samým stimuluje produkciu hormónov šťastia. V zimnom období, kedy musíte dieťa budiť v tme, zapnite najskôr stolnú lampu a až potom hlavné svetlo. Postupné pridávanie svetla simuluje východ slnka.

 

 • Veselá hudba

 

Nič neprebúdza lepšie, ako veselá hudba. Pustite nejakú zapálenú pesničku a počas tanca zobuďte dieťa. A ak dieťa tance nerozveselia, určite prebudí na hudbu. 

 

 • Sladké raňajky

 

Nestačí dieťa vybrať z postele, ale treba ho prebudiť a naplniť energiou. Preto podávajte na raňajky cereálie s mliekom, čaj s cukrom alebo sladký jogurt. Sacharidy zlepšujú náladu dieťaťa.

 

 • Plánovanie rána

 

Zostavte zoznam vecí, ktoré musí ráno dieťa urobiť. Môžete to nakresliť, ale napísať na jednotlivé lístočky a rozvesiť na správne miesta: v blízkosti umývadla, na zrkadlo, na skriňu. Bude to druh pátrania. Nezabudnite dieťa pochváliť za rýchle a správne vykonané veci.

 

 • Odmena

 

Odmeňte dieťa za splnenie všetkých bodov plánu (vyčistenie zubov, umytie, raňajkovanie, oblečenie sa) v podobe animovaného filmu alebo hry. Len splňte sľub. Nepodrobte sa však detskej manipulácii.

 

 • Vyvolajte záujem

 

Toto je istý druh dodatku k predchádzajúcemu bodu. Je jasné, ak dieťa očakáva nejaké dobrodružstvo alebo dobrú novinu, tak skôr prebudí. Vymyslíte si príbeh o tom, ako jeho hračka utiekla a musí ju nájsť, alebo ho nechajte začiarknuť dní v kalendári, ktoré zostávajú do dňa nejakého sviatku.

 

 • Udržujte pokoj

 

Snažte sa nekričať a nebyť nervóznym. Dieťa – to nie ste vy, potrebuje viac času na zhromaždenie a rozhodovanie sa. Ak zdvihnete svoj hlas, bude vás nedobrovoľne kopírovať a protirečiť.

Rada redakcie

Všetky problémy sú spôsobené neorganizovanosťou rodičov, nie detí. Ak správne vysvetlíte dieťaťu, prečo musí ráno skôr vstávať, môžete ho zaujať a nebudú žiadne problémy. A ešte jeden dôležitý bod: nezabudnite na to, že dieťa musí ísť skôr spať.

Povedzte nám v komentároch, akým spôsobom inšpirujete dieťa, aby sa rýchlo prebudilo. A nezabudnite zdieľať užitočné informácie s priateľmi na sociálnych sieťach!

 

foto:takprosto.cc

zdroj: Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Kopírovanie článkov na Slovenské alebo České stránky alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Zobudiť ráno dieťa bez kriku a hystérie – neľahká úloha. A po troch mesiacov prázdnin je to obzvlášť..." />