5 tajomných šifier, ktoré sa doteraz nikomu nepodarilo rozlúštiť a nikto nepozná riešenie

V období detstva sme mali s kamarátmi vymyslené znaky a šifry, aby sme sa vedeli v škole počas vyučovania dorozumievať. Nemali sme teda strach, že by sa o našich tajných informáciach dozvedel aj niekto iný. Vtedy sme ani netušili, že sa jedna o šifrovacie kódy, no pravdupovediac nás to ani netrápilo.

Už odpradávna sa totiž v histórii ľudstva opakovane vyskytovali rôzne zašifrované správy, z ktorých väčšinu bolo možné dešifrovať. No ešte stále existujú také, ktoré zostali zakryté rúškom tajomstva. A práve o nich si niečo prečítate v nasledujúcom článku…

Kryptos

Jedná sa o sochu, ktorá sa nachádza v blízkosti centrálneho pracoviska FBI v americkom štáte Virginia. Bola vytvorená v roku 1990 americkým umelcom Jamesom Sanbornom. 3 zo 4 sôch bolo možné rozlúštiť. Pri poslednej sa to zatiaľ nepodarilo, hoci samotný autor už poskytol pátračom nejaké indície.

Najlepší kartografovia sveta, rovnako ako aj milovníci hádaniek sa všemožne snažili, no doposiaľ boli všetky pokusy neúspešné.

Kód Serafini

Táto kniha, ktorá je vytvorená vo forme atlasu má viac ako 360 strán. V 70.rokoch ju vydal taliansky architekt Luigi Serafini. S určitou pravdepodobnosťou v nej popisuje vymyslený svet, no je napísaná ručne a nezrozumiteľným či zašifrovaným jazykom.

Autor knihy je stále nažive, ale odmieta prezradiť, či je v symboloch, ktoré napísal, aj nejaký ukrytý význam. Výskumníci jeho práce naznačujú, že môže ísť o istý druh vízie do budúcnosti alebo o pokus vyjadriť postoj dieťaťa.

Beaelové kryptogramy

Jedného dňa Thomas Jefferson Beale nechal v roku 1822 majiteľovi hotela krabicu s kľúčom a poprosil ho, aby ju starostlivo niekam uložil. Muž zmizol a po 21 rokoch sa krabica otvorila. Nachádzali sa v nej listy so šiframi – na prvom hárku boli zašifrované súradnice, na druhom obsah úkrytu a na treťom dediči.

Zatiaľ sa podarilo rozšifrovať len druhú časť, v ktorej sa hovorí o niekoľkých vagónoch zlata nachádzajúcich sa niekde v americkom štáte Virginia. V súčastnosti sa tento poklad odhaduje na 30 miliónov dolárov. Ostáva ešte rozlúštiť ďalšie dva listy.

Ingoty generála Wanga

Obyvateľ v Šanghaji, generál Wang, dostal v roku 1993 neobvyklú zásielku. Do jeho rúk sa dostalo sedem zlatých ingotov so zakodóvanými zápiskami. Šifra pozostávala z činskych znakov a kryptogramov v latinčine. Doteraz sa nikomu nepodarilo zistiť, od koho boli zaslané a čo tým chcel daný človek povedať.

McCormickova šifra

Telo 41-ročného Rickyho McCormicka bolo v čase jeho smrti nájdené na kukuričnom poli v Missouri. Vo vreckách mŕtvoly našla polícia dve zašifrované poznámky. Dokonca aj ti najlepší kriptológovia zo CIA nevedeli zistiť, čo na nich bolo napísané. O 12 rokov neskôr boli fotografie týchto poznámok uverejnené na sociálnych sieťach s požiadavkou, aby im pri rozlúštení pomohlo čo najviac ľudí. Všetko však bolo zbytočnéa doposiaľ nikto neprišiel s jasným vysvetlením…

Možno práve vy budete patriť k tým, ktorým sa podarí odhaliť jednu z uvedených šifier. Tak či onak, existencia týchto hádaniek je ďalším potvrdením, že náš svet je plný vzrušujúcich vecí, o ktorých mnohí ľudia ani nevedia.

Ak sa vám tento článok páčil, zdieľajte ho s vašimi priateľmi na sociálnej sieti!

 

zdroj:chillin.sk

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
V období detstva sme mali s kamarátmi vymyslené znaky a šifry, aby sme sa vedeli v..." />