Dieťa by malo spať s matkou do veku 3 rokov. A čo oteckovia? Konečne vieme odpoveď na túto otázku

Čo môže byť pre matky dôležitejšie ako zdravie ich detí? Určite sa mnohé matky zhodnú na tom, že sú pre to schopné urobiť čokoľvek. Nedávno pediatri dospeli k záveru, že matka by mala spať so svojím dieťatkom na jednej posteli, nie oddelene. Dojčatá s nimi majú spať až do veku 3 rokov, inak sa u nich môžu vyskytnúť neočakávané problémy.

Prečo je to tak, čo dieťaťu hrozí počas spánku vo vlastnej postieľke a ako to urobiť tak, aby sa každý dobre vyspal? Poznáme odpovede na všetky tieto otázky!

Dr. Nils Bergman z University v Kapskom Meste tvrdí, že novorodenci majú spať na hrudi svojej matky počas prvých týždňov života. A potom – vedľa matky, kým nebudú mať 3 alebo 4 roky. K tomuto záveru prišiel potom, čo zistil, že deti v samostatných postieľkach spia menej a nepokojnejšie než tie, ktoré spia na matkinom hrudníku.

сон ребенка

Keď dieťa spí v samostatnej postieľke, jeho srdcová frekvencia sa zvyšuje a srdce trpí. Okrem toho to spôsobuje zdravotné komplikácie dieťaťa, takže v budúcnosti sa môžu vyskytnúť problémy so zlým správaním a ťažkosťami pri dospievaní.

где лучше спать ребенку

Názory na tieto tvrdenia sú rôzne. Napríklad, britskí vedci nedávno uverejnili článok, v ktorom sa uvádza, že deti, ktoré spia s matkou, sú ohrozené. Vyšetrovali prípady náhlej smrti detí a zistili, že dve tretiny z nich sa vyskytli vtedy, keď dieťa spalo spolu s matkou v jednej posteli.

здоровый сон младенца

Bergman má na to svoje vlastné stanovisko: „Keď deti zomierajú v posteli, nie je to nevyhnutne chyba prevracajúcej sa matky. Udusenie sa môže vyskytnúť z dôvodu iných vecí: toxické výpary, cigarety, alkohol, veľké vankúše a nebezpečné hračky.“ Nemožno s ním nesúhlasiť, pretože náhla detská smrť sa vyskytuje aj u detí, ktoré spia v samostatnej postieľke.

Štúdia ukázala, že len 6 zo 16 detí spalo spokojne vo svojej kolíske. U detí, ktoré spia vo svojich postieľkach, je menej pravdepodobné, že prejdú z aktívnej fázy spánku do pokojnej fázy. A to je veľmi dôležité pre vývoj mozgu. Štúdie potvrdzujú, že takéto poruchy spánku u dieťaťa môžu viesť k problémom v období dospievania.

сон младенца

Na druhej strane doktor Komarovský verí, že to nemôže byť pravidlom pre všetkých rodičov. Uvádza: „Každá rodina si sama určuje systém spánku a tento systém by mal byť prispôsobený vždy pre konkrétnu rodinu.“ Nie je zástancom predošlých tvrdení, no taktiež si nemyslí, že sú nesprávne.

„Je škodlivé, aby dieťa spalo so svojou matkou? Nie, nie je, ale len v prípade, že sú splnené všetky podmienky,“ hovorí Komarovský. Podľa jeho názoru, pre bezpečný a pohodlný spánok dieťaťa v posteli rodičov je nutné, aby posteľ spĺňala potrebné požiadavky: rovnomerne tvrdý matrac, žiaden vankúš, vhodná posteľná bielizeň.

сон ребенка с мамой

Upriamuje pozornosť na skutočnosť, že hlavnou vecou je to, aby rodičia jednohlasne súhlasili s takouto zmenou. Nie jedna osoba, ale obaja rodičia. „Ak sa vy, vaše dieťa a váš muž dokážete bez problémov vyspať na jednej posteli, tak je to v poriadku.  V prípade, že to nedokážete, buď partnera poprosíte, aby spal na gauči alebo si dieťa zoberiete na svoju stranu postele,“ hovorí doktor.

здоровый сон

Ako môžete vidieť, názory lekárov na túto tému sa rôznia a preto je ťažké vyvodiť si z toho jednotný záver. Jedno je však isté – rozhodnutie o tom, kde sa bude dieťatku spať lepšie, bude vždy v rukách rodičov.

сон детей

Čo si myslíte o tejto téme vy? Ako to riešite u vás doma? Podeľte sa s nami o vaše názory a tipy!

 

zdroj foto:takprosto.cc 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Čo môže byť pre matky dôležitejšie ako zdravie ich detí? Určite sa mnohé matky zhodnú na..." />