Známy lekár hovorí, ako sa dožiť vysokého veku „Len sám človek je zodpovedný za svoje choroby. Môže za to lenivosť a chamtivosť.“

Prínos tohto skvelého človeka v oblasti medicíny je jednoducho neoceniteľný. Nikolaj Amosov je nielen známym lekárom, ale aj priekopníkom v kardiochirurgii a autor mnohých kníh o zdravom životnom štýle.

Po ťažkej operácii sa nevzdal, nedal priestor strachu a rozhodol sa vyvinúť vlastný systém zdravého životného štýlu. Tento systém už poznajú tisíce ľudí a ak medzi ne nepatríte, ponúkame vám jeho názory a rady o zdraví, medicíne a dlhovekosti.

николай амосов

„Na to, aby sme boli vždy zdravý, potrebujeme vlastné  neustále úsilie, ktoré sa nedá ničím nahradiť.“ To sú slová Nikolaja Amosova, ktorý verí, že len vďaka nášmu úsiliu a práci na sebe dokážeme zlepšovať zdravie aj po dobu niekoľkých rokov.

Tvrdí, že existujú štyri základné podmienky na udržanie si pevného zdravia: fyzická aktivita, hranice v jedálničku, otužovanie, čas a umenie odpočinku. Ak splníte tieto podmienky, dožijete sa dlhého veko plného zdravia.

Jedným z hlavných stimulov pre vytvorenie takéhoto štýlu je vaše zdravie. V jednej zo svojich kníh píše: „Počas vojny som trpel bolestivým zápalom miechového koreňa, ktorý sa neskôr opakoval pravdepodobne z dlhých operácii. V roku 1954 sa to zhoršilo a začali vznikať zmeny na stavcoch. Rozhodol som sa vyvinúť vlastnú gymnastiku 1000 pohybov: 10 cvikov po 100 opakovaní a pomohlo to.“

система амосова

„Fyzická aktivita je pre mňa jeden z hlavných pilierov života!“ – hovorí Amosov. Tvrdí, že na to, aby sme si udržali telo v určitom tonuse, mali by sme cvičeniu venovať najmenej 20-30 minút denne.

čo sa týka správneho stravovania, je dôležité, čo do seba dáte a v akom množstve. Zdôraznil tiež mimoriadnu úlohu vitamínov a mikroprvkov, ktoré možno získať len z čerstvého ovocia a zeleniny. Z tohto dôvodu uprednostňuje surovú zeleninu pred tou varenou, pretože v tepelne spracovaných potravinách sa vitamíny ničia.

академик амосов

Základom všetkých našich potravín sú tuky, bielkoviny a sacharidy. Amosov povedal, že tuky v čistej forme sú pre naše telo nepotrebné. Preto sa pokojne môžete vzdať oleja a slaniny. Telo je schopné syntetizovať tuky z bielkovín a sacharidov.

Tvrdenie, že bez plnohodnotných bielkovín človek neprežije, považuje za mýtus. Áno, sú potrebné, ale nemali by sme im všetko prispôsobovať. Tvrdenie, že by sme sa mali vzdať sacharidov je taktiež klamlivé. Naše telo ich potrebuje, nejedná sa len o cukor vo svojej čistej forme ale aj obilninové kaše a sladké ovocie.

упражнения амосова

Verí, že ak sa človek o seba stará, je zástancom zdravého životného štýlu, aj v prípade ochorenia bude pre neho ľahšie nad ním zvíťaziť. Na to, aby ste sa cítili dobre, váš krvný tlak a pulz boli v normále, potrebujete fyzickú aktivitu. Fyzická námaha, chlad, hlad – podmienky, v ktorých sa naše telo zoceľuje a posilňuje imunitu.

суть правильного питания

Napriek tomu, že bol sám doktorom, na medicínu mal svoj vlastný názor: „Neopierajte sa o lieky a nechoďte za lekárom, kým to nie je skutočne potrebné. Medicíne lieči mnohé choroby, no nedokáže človeka uzdraviť. Nedokáže dokonca človeka naučiť, ako sa stať zdravým.“ Bohužiaľ, má pravdu, pretože vyliečiť ochorenie a stať sa zdravým sú dve odlišné veci.

правильное питание

Počas celého svojho života zachránil tisícky ľudských životov a obrátil medicínu naruby. Zároveň však tvrdí, že medicína nie je všeliekom, naopak, zárukou skutočného zdravia je snaha pracovať na sebe, správne sa stravovať a nezabúdať na fyzickú aktivitu. Keď mal 79 rokov, prestal pracovať, no dožil sa úctyhodných 89 rokov, čo potvrdzuje, že jeho systém skutočne funguje.

Súhlasíte s jeho názorom? Nezabudnite sa o článok podeliť aj s vašimi priateľmi!

zdroj:takprosto.cc