7 zvláštnych vecí, ktoré robili naši predkovia. Teraz by sa vám za ne už smiali. TOTO sa v dejepise nedočítate

História je fascinujúca veda, ktorá vás dokáže pohltiť štúdiom jednej obyčajnej veci a zároveň vám odhaliť tajomstvá týkajúce sa niečoho úplne iného. Je to výnimočný koníček, rozvíjajúci v človeku zvedavosť a rozširujúci jeho obzory.

Väčšinu ľudí dokážu neobyčajné, dokonca až exotické veci alebo javy z minulosti prekvapiť. Dnes vám teda povieme o 7 zvláštnych veciach, ktoré boli časťou vtedajšieho života.

1. Kamene namiesto toaletného papiera

Čo všetko ľudia používali do vynálezu toaletného papiera: listy rastlín, kukuričné listy, kokosovú škrupinu a dokonca aj ovčiu srsť. Ale najvychytralejší boli Gréci – na dodržiavanie hygieny používali kamene, časti lebky, a hlinené dlaždičky.

2. Kúpacie stroje

V 12.-19. storočiach nebolo akceptovateľné verejne sa kúpať v mori. Na tento účel boli preto vytvorené špeciálne vozíky, ktoré sa podobali na plážové chatky. Tieto zariadenia sa ponorili do vody tak, aby človek mohol plávať a nepriťahovať pri tom nežiaducu pozornosť okoloidúcich.

3. Absolútny nedostatok hygieny

V antickom svete, keď ešte existoval kult tela, sa kúpeľné procedúry považovali za jeden z najlepších pôžitkov. Ale už v Stredoveku to tak nebolo: cirkev považovala nahotu za hriech a k tomu sa ešte pridal strach, že po kúpeli môžete prechladnúť a zomrieť. Španielska kráľovná Isabella Kastílska sa hrdila tým, že sa kúpala len dvakrát v živote – keď sa narodila a vo svoj svadobný deň.

4. Móda na platforme

A znova sa dokazuje, že móda je vlastne kolotoč. Dnešná populárna obuv na vysokej platforme bola veľmi obľúbená aj medzi ženami XIV a XVII storočia. Tento druh obuvi však nebol len módnym doplnkom, mal aj svoju praktickosť. Koniec koncov v Stredoveku a dokonca ešte počas Renesancie sa väčšina európskych miest topila v blate.

5. Spať dvakrát za noc

V XVIII storočí bol dvojnásobný spánok za jednu noc úplne bežnou vecou. Napríklad, človek išiel spať o 21:00. O 3:00 sa zobudil, aby mohol zájsť k susedovi a opýtať sa ho ako sa má. Potom sa vrátil a do východu slnka si ešte stihol užiť pár hodín príjemného spánku. Tento jav vôbec nie je vymyslený, existujú o tom zápisky v literárnych dielach či osobných denníkoch.

6. Živé budíky

V časoch industrializácie sa v Spojenom kráľovstve objavila novinka – pracovný rozvrh. Nie každý si však mohol dovoliť kúpiť hodiny, preto vznikla nová profesia – človek-budík. Títo profesionáli sa budili skoro ráno, vychádzali na ulicu a klopali ľuďom na okná, ohlasujúc im tak ráno. Bohužiaľ nebolo nikoho, kto by prebudil ich.

7. Chlapci nosili šaty

Dnes by tento jav vzbudil veru zaujímavú reakciu u okoloidúcich. A pritom do 20-tych rokov minulého storočia, mamy chlapcov obliekali do šiat z čisto praktických dôvodov: po prvé, dieťa zo šiat tak rýchlo nevyrástlo a po druhé, v takom oblečení bolo oveľa jednoduchšie vykonať akúkoľvek potrebu.

Aj takéto nezvyčajné veci boli v minulosti normou. Ale progres našťastie nestojí na mieste a dnes sa nám už zdá barbarské používať namiesto toaletného papiera kamene. Človek je rozumná bytosť, ktorá sa neustále pokúša urobiť svoj život čo najpohodlnejším a najjednoduchším.

A ako sa vám páčili tieto historické fakty? Mimochodom, nezabudnite sa s nimi podeliť aj s priateľmi!

zdroj: videoboom.com

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
História je fascinujúca veda, ktorá vás dokáže pohltiť štúdiom jednej obyčajnej veci a zároveň vám odhaliť..." />