90-ročná matka známeho lekára „Moje ruky vyzerajú ako za mlada a každodenne sa radujem!“ Najlepšia rada pre zdravú dlhú životnosť.

Pojem staroba dokáže vystrašiť nejedného z nás: zdravotné problémy, demencia, únava, osamelosť či zmeny na tele, na ktoré sme doposiaľ neboli pripravení. Existuje ale mnoho prípadov, kedy aj ľudia v úctyhodnom veku dokázali, že človek môže žiť šťastne a cítiť sa skvele v každom období života. Oľga Myasnikova má 90 rokov, ale je veselá, zdravá a usmievavá žena. Je lekárkou a o svojich pacientov sa stará aj v súčastnosti.

мама доктора мясникова

„S takým nadšeným postojom k životu, s takou veľkou dušou a láskavým srdcom, príroda obdarí človeka, pravdepodobne iba raz za storočie! A to nie je len môj názor, ale každého, kto s ňou komunikuje,“ hovorí Alexander Myasnikov o svojej matke.

O tom, ako brať starobu s chladnou hlavou a zároveň mať čistú, pokojnú myseľ, si môžete prečítať v nasledujúcom článku.

мама доктора мясникова

Hlavným princípom jej života je mať vždy čo robiť. Verí, že čím viac má človek času na ničnerobenie, tým skôr jeho život vyhasne. Dokonca aj tak obyčajné ako čítanie je činnosť, ktorá neumožňuje mozgu odpočívať. Koniec koncov, starnutie sa netýka len vrások a vysokého tlaku, ale aj odumierajúcich mozgových buniek.

„Na to, aby ste ostali mladým čo najdlhšie, je potrebné byť čo najviac zaneprázdnený! Áno, takto žijem celý svoj život. Pracovala som v troch zamestnaniach, bola som unavená, takže keď som sa vrátila domov, spadla som na posteľ a okamžite som zaspala. Neustále som niečo šila a štrikovala. Cítila som, že vždy musím niečo robiť, aby som nemala čas na nudu a choroby.“

ольга мясникова

Senzorické funkcie sú prvé, ktoré sa začínajú zhoršovať. Sluch sa začína kaziť približne od 65. roku života. Zrak po 50-tke, niekedy aj skôr a zhoršuje sa tiež kvalita rozoznávania vôní a chutí. Veľmi často môžete počuť od starších ľudí, že jedlo bolo predtým chutnejšie. To je všetko kvôli zníženemu počtu chuťových receptorov v ústach až o 36%.

„Prečo je také dôležité mať záujem žiť? Pretože proces starnutia začína vtedy, keď rast a vývoj tela končí. Takže už vo veku 30-35 rokov dochádza k poklesu intenzity biologických procesov.“ Pokúste sa viac komunikovať s ľuďmi, analyzujte informácie, riešte krížovky alebo logické hádanky. O mozog by sme sa mali starať ako o svaly, ktoré sa cvičením posilňujú.

как оставаться молодым

Áno, skôr sa unavíte, rany sa liečia o niečo dlhšie a zmeny prijímate o niečo horšie. Avšak podľa Svetovej zdravotníckej organizácii sa v súčasnej dobe stáva pomerne dosť často, že narastá úmrtnosť u mladých ľudí. Je to najmä z toho dôvodu, že starší ľudia boli v minulosti viac aktívni a preto sa dožívajú vyššieho veku.

секреты долголетия

Rôzne záujmy, prechádzky, komunikácia s ľuďmi sú zárukou dlhovekosti. V dnešnej dobe trávia mladí ľudia väčšinu času so svojimi smartfónmi a počítačmi. Z tohto dôvodu narastá aj počet prípadov ľudí s depresiou či s ochoreniami typických najmä pre staršiu generáciu už vo veku 30 rokov. Ručná práca v podobe vyšívania je veľmi dôležitá. Ide o jemné motorické zručnosti rúk, ktoré podporujú reč, myslenie, predstavivosť, pamäť, tvorivé schopnosti. Predtým, keď nebolo na svete toľko technológii, starší ľudia vo väčšine prípadov plietli, vyšívali, štrikovali a len málo kto trpel stareckou demenciou, sklerózou či inými poruchami.

секреты долголетия

„Preto radím, aby všetko, čo môžete urobiť sami, ste robili bez pomoci vašich blízkych. Uistite sa, že máte svoje koníčky alebo hocičo, čomu venujete svoju plnú pozornosť – čítanie, kreslenie, pletenie…Ja napríklad som celý svoj život štrikujem. Šály, obrusy, utierky, svetre,“ hovorí Oľga Myasnikova.

секреты долголетия

Učte sa nové slová, jazyky alebo si zapamätávajte verše či modlitby. Potom bude váš vek len číslom, nie trestom. Mimochodom, vedci si všimli zaujímavý fakt: ľudia, ktorí radi počúvajú spev vtákov, žijú dlhšie. Nebráňte sa prechádzke po rannom parku, dobrá nálada na celý deň je zaručená!

zdroj:takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Pojem staroba dokáže vystrašiť nejedného z nás: zdravotné problémy, demencia, únava, osamelosť či zmeny na tele,..." />