Emocionálny stav detí je neviditeľný problém, ktorý nie je nahlas vyslovený… Venujte mu pozornosť

Naše deti sú tak odlišné! Váhavé, bláznivé, tichšie, plaché, hlasné, rozzúrené, s úsmevom od ucha k uchu, uplakané…

Problémy s výchovou a vývojom detí obsadzujú prvé priečky v našom modernom svete. Mladá generácia už nezažíva to zdravé detstvo a tak, ako dospelí, aj deti začínajú pociťovať depresie a emocionálne problémy.

средство против грибка

Všetko sa to končí aj začína doma a to najmä v predškolskom a neskoršom období. Rodičia by to však mali riešiť a nepokúšať sa to maskovať, odvracať od toho pozornosť či na to zabudnúť. Dospelí sú v prvom rade rodičia, nie kamaráti. Deťom by mali zabezpečiť to, čo skutočne potrebujú, a nie to, čo chcú.

Moderné mamičky a ockovia radi odvracajú seba alebo dieťa od samotného problému. Nedostatok pozornosti zaobalia do kúpy novej hračky či inej formy rozmaznávania. Výsledkom je, že dieťa nadobúda pocit, že je vždy o niečo ukrátené a začne rodičov žiadať vždy o ďalšie formy uspokojenia (hračky, mobily, počítače…). Pridajte k tomu zlé stravovacie návyky a zoznam problémov je na svete.

средство против грибка

Na prvý pohľad každý vyzerá šťastne a spokojne. Nikto nekričí a povinnosti rodiča sú splnené. Dôsledky však budú mať aj dlhodobejšie následky! Trvalé ticho ukrýva u dieťaťa rôzne druhy úzkosti a pocitov, ktoré by v takom mladom veku určite nemali existovať. Dieťa necíti ochranu a bezpečnosť, ale len závislosť na láske. Túto lásku vidí v podobe technológii a mechanizmov bez akýchkoľvek emócii. Nedostatok citov pri komunikácii s dieťaťom môže viesť k emocionálnej impotencii. Neznamená to, že by rodičia nemali radi svoje dieťa. Znamená to, že ich neučia to najdôležitejšie – cítiť.

средство против грибка

Vy ste rodičom a práve preto by ste mali určovať limity toho, čo je a čo nie je dovolené. Nezastrašujte a nekričte na nich, pretože tadiaľ cesta nevedie. Učte ich a ukážte im, že pocity a emócie sú súčasťou každého z nás.

Ak v sebe dieťa zadržiava úzkosť, začne si v sebe vytvárať neopodstatnený strach. V dôsledku tohto strachu bude mať nízke sebavedomie, pochybnosti a zmätok v rôznych oblastiach života.

O 10 rokov neskôr sa stane z dieťaťa tínedžer. Prvým variantom je, že z neho vyrastie nervózny človek s depresiami. „Dobrý“ rodič s ním navštívi lekára, pretože si myslí, že niečo nie je v poriadku, no iným spôsobom to nevedel vyriešiť. Detské traumy sa tak budú liečiť liekmi pre dospelých a ďalej žiť vo svete, kde problémy neexistujú.

Ďalšou možnosťou je, že sa tínedžer začne búriť, len aby dosiahol to, čo požaduje. Výsledok nebude pozitívny ani pre rodičov, ani pre samotné dieťa.

средство против грибка

Existuje ešte jedna možnosť – tá najhoršia. Nejedná sa o prísne tajnú radu od vyštudovaného psychológa. Je to samozrejmosť, na ktorú sa v tomto pretechnizovanom svete zabúda. Každý by mal začať od seba: prísť na čas do práce, byť dobrou matkou alebo otcom, prispôsobiť režim spánku a jedenia podľa dieťaťa. Namiesto sladkostí im kúpiť kvalitné topánky a vydať sa s nimi napríklad na večernú prechádzku.

Žiadna prehnaná starostlivosť! To, ako sa chováte doma jeden k druhému pomôže dieťaťu uvedomiť si, že je v rodine dôležitým členom a jeho ďalšie konanie bude závisieť aj od tejto skutočnosti. Malé chyby či zlyhania naučia deti prekonávať životné prekážky a vďaka tomu z nich vyrastú silnejší ľudia. Školák je schopný nosiť si sám školské veci v aktovke a v poriadku je aj to, ak bude plakať kvôli zabudnutej domácej úlohe.

средство против грибка

Ničnerobenie je užitočné! Dovoľte deťom tráviť čas mimo všetkých výdobytkov modernej doby. Nuda sa nerieši jedlom a televízorom, odhaľuje kreativitu a rozvíja kritické myslenie. Dieťa by malo byť vždy citovo prístupne a naučené, ako sa vyrovnať s odporom, podráždením či hnevom. Jeho emocionálny svet môžete ovplyvniť úsmevom, tancom, prechádzkami, behom, čítaním…A povedzte mu, aby nikdy nemlčalo!

Pamätajte, iba vy môžete zmeniť vaše dieťa skôr, než bude príliš neskoro. Problémy pri výchove detí je potrebné vždy podchytiť. Náš svet sa mení, či už k lepšiemu alebo horšiemu, je už len na nás. A na nás je aj to, aby sme z našich detí vychovali vyrovnaných, cieľavedomých a inteligentných ľudí.

zdroj:takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Naše deti sú tak odlišné! Váhavé, bláznivé, tichšie, plaché, hlasné, rozzúrené, s úsmevom od ucha k..." />