Keď vaše dieťa násilne objíma a bozkáva ostatné deti, mali by ste spozornieť a urobiť jednu VEC

Určite ste už neraz aj vy zažili situáciu, kedy ste boli dojatí detskými prejavmi lásky. Je to milé, keď vidíte, ako malý chlapček dá pusu svojej kamarátke a pevne si ju chytí za ruku..

Radi sa pozeramé na detské objatia a učíme ich, ako si prejavovať city: radosť, smiech, pusy, no žiaden plač. Neraz od rodičov začujeme ako povedia: „Neplač, veď si nejaký chlap/veľké dievča!“

Úprimne, väčšina rodičov nemá poňatia, ako vychovávať deti. Najesť sa dosýta, teplo sa obliecť, v rukách telefón či tablet a hračky porozhadzované po celej izbe. Ideálna predstava výchovy dieťaťa. Môžu robiť čokoľvek, len aby nemuseli vyrušovať rodičov.

личное пространство

Na druhej strane, každý vie, čo je to osobný priestor. Vedia o ňom dospelí ľudia, ktorí už poznajú určité hranice medzi dvoma ľuďmi. Akékoľvek prekročenie osobného priestoru zapríčini to, že sa začneme inštiktívne brániť. Či už verbálne alebo fyzicky.

Tieto neviditeľné hranice sú veľmi dôležité pre náš pocit vnútorného pokoja. Občas sa stane, že osoba, ktorá tieto hranice nemá alebo ich nepozná, nevedomky narúša priestor toho druhého, bez ohľadu na to, či má 43 alebo 3 roky.

личное пространство

Nedávno sa ku mne dostal článok, v ktorom sa nahnevaná mamička rozpísala o situácii v škôlke: „Pozerala som sa na to, ako 4-ročný chlapec utekal po materskej škôlke od jedného dieťaťa k druhému a silou-mocou sa ich pokúšal objať a pobozkať. Úplne ignoroval jasné signály od vystrašených detí, ktorým prejavoval nečakanú lásku. Nevadilo mu, že sa cítili zle, ani to, že niektoré sa ho dokonca báli.“

Uvedená situácia vyvolala u dospelých radostné reakcie. Rodičia tlieskali a ani jednému z nich nenapadlo chlapca zastaviť. Až do momentu, kedy to jedno z dievčat už prestalo baviť a vrazila mu do nosa. Mama jej okamžite vynadala – samozrejme, že to urobila pred všetkými a taktiež sa ospravedlňovala všetkými možnými spôsobmi matke dotyčného chlapčeka.

личное пространство

V ten deň sa deti naučili ďalšiu životnú lekciu – nemôžu sa brániť. Koniec koncov, malý „útočník“ je predsa roztomilé dieťa. Logika matiek je jednoducho nepredvídateľná. Na vine nie je chlapec a nezáleží na tom, čo stojí za jeho správaním či už je to nedostatok pozornosti alebo banálne kopírovanie dospelých. Dôležité je to, že ľudia okolo neho ho nezastavili. Práve naopak, povzbudzovali ho.

Či chcete alebo nie, v živote je potrebné naučiť sa povedať NIE. Hneď ako dieťa začne rozumieť svetu okolo seba, malo by sa naučiť chrániť si svoje hranice. A akékoľvek vniknutie do osobného pristoru inou osobou je možné až po jasnom povolení.

личное пространство

Rozprávajte sa s deťmi! Takýmto jednoduchým spôsobom ich naučíte, aby sa najprv pýtali, ešte pred tým, ako niečo urobia.

Nikto neodsudzuje bozkávanie detí! Reč je o tom, prečo by mali byť rodičia pozornejší. Čo si o tom myslíte vy? Je správne, že matka vynadala dievčatku, ktoré udrelo chlapca bozkávajúceho všetky deti naokolo? Alebo si myslíte, že chlapec by mal vedieť niečo o osobnom priestore druhých detí? Možno keby o tom vedel, nič by sa mu nestalo…

zdroj:chillin.sk/photo – takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Určite ste už neraz aj vy zažili situáciu, kedy ste boli dojatí detskými prejavmi lásky. Je..." />