Lekári úspešne oddelili bábätko od jeho parazitujúceho dvojčaťa počas unavujúcej 15-hodinovej operácie

 

Tehotenstvo je zvyčajne krásne a vzrušujúce obdobie nielen pre budúcich rodičov, avšak často so sebou prináša aj rôzne nebezpečenstvá. Jedno z troch tehotenstiev končí potratom v prvom trimestri. Iným prípadom sú abnormality spojené s vynoseným bábätkom, ktoré sú zapríčinené rôznymi faktormi.

Jednou z najzriedkavejších abnormalít je parazitické dvojča. Stáva sa to vtedy, keď sa jedno identické dvojča prestane v maternici vyvíjať a spôsobuje tak problémy zdravému dvojčaťu tým, že sa od jeho tela neoddelí. Šanca nosiť pod srdcom parazitické dvojčatá je jedna k miliónu.

Hoci ide o zriedkavé prípady, vďaka progresu v medicíne zdravé bábätko nemusí zomrieť.
Jediný dôvod prečo je parazitické dvojča schopné života je ten, že žije pomocou telesných funkcií zdravého jedinca.

Ak takéto dvojčatá neoddelia, môže to mať pre zdravé dvojča smrteľné následky. Aj napriek uvedenému boli zadokumentované prípady, kedy ľudia mali svoje parazitické dvojča bez toho aby o tom vedeli, pretože zomrelo už v maternici.

V našom prípade boli dvojčatá oddelené chirurgami v špecializovanej detskej nemocnici King Abdullah v hlavnom meste Saudskej Arábie v Rijáde. Rodičia pomenovali zdravé dvojča- chlapca ako Haneen a parazitické dvojča – dievča ako Farah.

Farah sa narodila bez pľúc, srdca a s veľmi maličkým mozgovým tkanivom.

Aby lekári zachránili život Haneena, museli podstúpiť 15-hodinovú operáciu. Začali o 8:00 ráno a neskončili skôr ako o 11:00 večer.

Komplexná operácia zahŕňala oddelenie čriev a pečene dvojčiat. Následne ich močového systému a panvy. Posledná fáza spočívala v oddelení ich bokov nakoľko boli prepojené práve bruchom.

Úspešnosť operácie oznámil Dr. Abdullah Bin Abdulaziz Al-Rabiah.

Počas operácie sa vyjadril takto: “Operácia prebieha podľa plánu a verím, že pôjde o 45. úspešné oddelenie dvojčiat v Saudskej Arábií.”

Operácia ukončila život malej Farah, ale zachránila život Haneena. Jeho aktuálny zdravotný stav ale nepoznáme.

Čo teda spôsobuje parazitické dvojčatá? Odpoveď sa snáď dozvieme v blízkej budúcnosti. V súčasnosti sa lekári domnievajú, že ide o dôsledok obmedzeného zásobovania krvou v maternici a preto sa jedno dvojča prestane vyvijať.

Vzhľadom na to, že ide o jedinečné prípady, keď sa vyskytnú, ľudia zvyknú byť prekvapení, zmätení a pobúrení. V Nepále sa narodilo v roku 2010 dieťa menom Rishabh Ghimire, ktoré spôsobilo senzáciu v krajine a tiež v Indii, kde si ľudia mysleli, že ide o hinduistického boha lebo má 8 končatín.

Rishabhova mama povedala: „Je to môj malý kráľ, ale nedokáže jesť a neustále plače. Je tak maličký a neustále býva chorý. Keď som ho prvýkrát uvidela, nevedela som čo si mám myslieť.”

“Boli sme zmätení, pretože sme o niečom takom nikdy nepočuli a ani sme to nevideli. Niektorí dedinčania verili, že  Rishabh je božská reinkarnácia hinduistického boha, ale poverčiví mi hovoria že som čarodejnica a matka žijúceho ducha.”

Príbeh oslovil jedného amrického lekára, ktorý sa rozhodol Rishabhovi pomôcť skôr, než bude neskoro.  Jeho príbeh si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Našťastie operácia pod dohľadom doktora Steina v Los Angeles dopadla podľa očakávaní a 10 dní po nej už mohol ísť Rishabh domov.

“Je teraz naozaj šťastný.” vyjadrila sa jeho mama. “Neustále sa hrá a hýbe. Predtým si nemohol ani kľaknúť. Dnes už môže nosiť klasické detské oblečenie.”

Zdroj: viralthread.com

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
  Tehotenstvo je zvyčajne krásne a vzrušujúce obdobie nielen pre budúcich rodičov, avšak často so sebou..." />